به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

شبکه اصلی گرین دو ساله شد؛ نگاهی دوباره به این ارز دیجیتال

شبکه اصلی گرین دو ساله شد؛ نگاهی دوباره به این ارز دیجیتال

پس از سروصدایی که آغاز ۲۰۱۹ جهت راه‌اندازی شبکه اصلی گرین به وجود آمد و بعد از استخراج نخستین سکه‌های جدید از تنور درآمده با کارت‌های گرافیک‌، قیمت آن در بعضی صرافی‌ها تا بیشتر از ۲۵۰ دلار هم رشد را تجربه کرد. خرید گرین و نگهداری‌اش در کیف پول‌، در آغاز راه‌اندازی شبکه‌اش دشوار و کلافه‌کننده بود و بعد از آن نیز با فروکش کردن هیجان نخستین و فراموش شدن اسم گرین، قیمتش روزهای خوبی را پشت سر نگذاشت.

شبکه اصلی گرین طی دو سال قبل و بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی آن که بعد از سال‌ها تحقیق و توسعه رخ داد، چهار هاردفورک متوالی را بر اساس برنامه از قبل تعیین شده تجربه نمود که آخرین آن‌ها نیز ساعاتی پیش صورت گرفت. گرین یکی از پیاده‌سازی‌های مینیمال از پروتکل میمبل‌ویمبل میباشد که ویژگی بلاک چین‌ها را با هدف کم کردن حجم داده ها ارتقا بخشید و یکی از دستاوردهای فرعی آن نیز پیشرفت حریم خصوصی بود که اجرا گردید.

در ادامه به بعضی اتفاقات مهمی که در دو سال پیش برای شبکه اصلی گرین رویداد نگاهی خواهیم داشت.

استخراج منصفانه و بدقولی شرکت‌های ماینینگ

استخراج گرین از همان آغاز بر دو اصل اساسی پایه‌گذاری شد: استخراج منصفانه و پذیرش ای‌سیک‌ها در آینده.

یکی از اصلی ترین انتقاداتی که بعضی اشخاص به بیت کوین وارد می‌کنند، استخراج ناعادلانه نخستین سکه‌های این شبکه میباشد که طی یک ریزش شدید هر چهار سال یکبار در رویدادی به اسم هاوینگ نصف میگردد. در این روش ، نخستین افرادی که در شبکه استخراج کنند پاداش بیشتری نسبت به دیگر افراد در آینده بدست میاورند؛ جهت نمونه نصف کل بیت کوین‌های موجود فقط در تقریبا ۳ سال نخست استخراج گردید و بقیه آن طی ۱۲۸ سال آینده و در یک روند ریزشی در شبکه آزاد میگردند.

بیت کوین جهت دستیابی به عرضه محدود این روش را انتخاب کرد ولی گرین، منصفانه بودن استخراج را هدف اصلی‌اش قرار داده بود. طرفداران گرین بر این باورند که در آینده نزدیک و با افزایش خیره‌کننده قیمت بیت کوین، عده فراوانی قدرت تهیه و خرید یک واحد کامل را به شکل کامل از دست خواهند داد و از بیت کوین بابت پاداش ناعادلانه‌اش به افرادی که خیلی زود با آن آشنا شدند انتقاد خواهند داشت. آن‌ها شبکه اصلی گرین را راه‌حلی جهت این پاسخ به این انتقادات قلمداد میکنند.

شبکه اصلی گرین خود را با مفهوم خطی زمان پیوند زده است. هر یک ثانیه در این شبکه مساوی با یک گرین میباشد و این روند جهت همیشه حفظ میگردد. به همین جهت مهم نیست شما در نخستین  روزها و زمانی که فردی اسم گرین را نشنیده بود، در شبکه آن مشغول استخراج سکه‌هایش شدید یا چند سال آینده که با گرین آشنا شدید آن را استخراج نمایید . در هر دو حالت قادر نیستید بیشتر از یک گرین در هر ثانیه استخراج نمایید و این یکی از جذابیت‌های اصلی این شبکه میباشد که البته دردسرهای مخصوص خود را هم با خود داشته است.

نرخ تورم بالای حاصل از سکه‌های تهیهی شده در نخستین سال‌های شبکه قادر است مانعی اساسی در مقابل افزایش قیمت آن باشد و این اتفاق نیز طی دو سال قبل کاملاً قابل رویت بوده است؛ به شکلی که قیمت گرین از ارقام چند دلاری در نخستین ماه‌های حضورش در صرافی‌ها، به زیر نیم دلار و حتی ۲۰ سنت نیز ریزش داشته است. با این وجود نرخ تورم گرین هر ساله به سبب افزایش سکه‌های در حال گردش و ثابت بودن سکه‌های تهیه شده کاهش خواهد داشت و طی چند دهه آینده به ارقام کمتری خواهد رسید.

شبکه اصلی گرین دو ساله شد؛ نگاهی دوباره به این ارز دیجیتال

دومین اصل اساسی در شبکه اصلی گرین روی باز نشان دادن آن به ای‌سیک‌هاست که در بعضی ارزهای حریم‌ خصوصی محور گونه مونرو نمی‌توان آن را مشاهده نمود. از آغاز راه‌اندازی شبکه، دو الگوریتم استخراج جهت گرین وجود داشت تا تولیدکنندگان ای‌سیک جهت ساختن دستگاه‌های استخراج یکی از الگوریتم‌ها زمان مورد نیاز را داشته باشند و الگوریتم دیگر که هر شش ماه یک مرتبه تغییر داشت، اجازه استخراج را به کارت‌های گرافیک می‌داد.

سهم استخراج بلاک‌های شبکه اصلی گرین با الگوریتم مربوط به کارت‌های گرافیک با هر هاردفورک کمتر میشود و انتظارات جهت ورود ای‌سیک‌ها به اکوسیستم این ارز دیجیتال افزایش خواهد داشت. شرکت‌های اینوسیلیکون و ابلیسک که در هیاهوی برپایی شبکه اصلی گرین از عرضه دستگاه ای‌سیک آن خبر داده بودند هم بدقولی کردند و در پایان تا انتهای سال ۲۰۲۰ هیچ دستگاه ای‌سیکی به شکل رسمی برای گرین عرضه نگردید. نیمه دوم سال ۲۰۲۰ یک شرکت چینی به اسم iPollo خبر از ساخت دو دستگاه ای‌سیک تازه جهت گرین داد و در ماه‌های پایانی سال پیش از دستگاه‌های ساخته شده خود رونمایی داشت.

ای‌سیک‌های تهیه شده در دو مدل خانگی و صنعتی طراحی شدند که مصرف برق مدل خانگی ۱۰۰ و مدل صنعتی ۲۸۰۰ وات میباشد و این شرکت متعهد شده تا نیمی از هش‌ریت دستگاه‌های طراحی شده را به مدل خانگی اختصاص دهد تا در غیرمتمرکزسازی لایه تأمین امنیت شبکه نیز به شیوه ای مشارکت داشته باشد.

حمله ۵۱ درصد

شبکه اصلی گرین دو ساله شد؛ نگاهی دوباره به این ارز دیجیتال

طی ماه نوامبر ۲۰۲۰ استخر استخراج ۲miners در توییتی اعلام داشت که حمله ۵۱ درصد در شبکه اصلی گرین رخ داده میباشد. استخراج با کارت گرافیک و توان پردازشی پایین شبکه که امکان اجاره هش‌ریت از سایت نایس‌هش را جهت اجرای حمله ۵۱ درصد فراهم مینمود علت اصلی این اتفاق بود. با این وجود حرکت به طرف ای‌سیک‌ها و حضور تولیدکنندگان مضاعف دستگاه‌های ای‌سیک جهت تضمین امنیت شبکه در بلندمدت ضروری میباشد.

فول نود بر روی گوشی‌

گرین از قبیل ارزهای دیجیتالی میباشد که کیف پول‌ اصلی و مشهور آن در نقش فول نود نیز ظاهر شده است. توسعه کیف پول ++Grin که فعال‌تر از بقیه کیف پول‌های گرین در حال فعالیت میباشد، بر روی گوشی‌های اندرویدی هم به شکل فول نود ادامه داشت تا گرین به نخستین ارز دیجیتالی تبدیل گردد که امکان اعتبارسنجی داده هارا تراکنش‌های شبکه را بر روی گوشی نیز جهت کاربران فراهم خواهد کرد.

در حال حاضر به سبب حجم پایین بلاک چین شبکه اصلی گرین که ناشی از ماهیت میمبل‌ویمبل و تراکنش‌های کم‌تعداد شبکه آن میباشد، توسعه جدی بر روی کیف پول‌های سبک شروع نشده است ولی پیشنهاداتی جهت آن در انجمن گرین به میان آمده است.

دردسر تراکنش‌های تعاملی

ماهیت تراکنش‌های گرین که در دو سال آغازین به شکل تعاملی (interactive) بود، یکی از موانع بنیادی در مقابل انتقال آسان گرین و پذیرش‌نشدن گسترده‌تر آن به شمار میامد. راه‌حل توسعه‌دهندگان جهت این موضوع به‌روزرسانی آدرس‌های Slatepack در هاردفورک سوم بود که در آخرین هاردفورک هم به شکل کامل جایگزین تراکنش‌های تعاملی شد. جهت فهنم بهتر مشکلات و برخی اوقات مزایایی که در مدل پیشین تراکنش‌های شبکه اصلی گرین وجود داشت، بهتر است آن را با مدل تراکنش‌ها در بیت کوین مقایسه نماییم.

در تراکنش‌های بیت کوین، فرستنده با داشتن کلید عمومیِ گیرنده تراکنش را ساخته و آن را در شبکه مخابره خواهد کرد. ولی مدل مورد بهره برای تراکنش‌های شبکه اصلی گرین در دو سال پیش به این شکل بود که فرستنده تراکنش را ساخته و تأیید می‌کرد. جهت تکمیل تراکنش طرف گیرنده باید تراکنش را امضا می‌کرد و دومرتبه به فرستنده ارسال می‌کرد تا پس از نهایی شدن آن را در شبکه پخش نماید.

فرایند سه مرحله‌ای ساخت و پخش تراکنش‌های گرین با به‌روزرسانی Slatepack به شکل همزمان و غیرهمزمان و در یک مرحله از طریق شبکه TOR یا اشتراک‌گذاری پیام‌های Slatepack صورت میگیرد. این آدرس‌ها به‌عنوان یک استاندارد واحد در کیف پول‌های گرین، جایگزین شیوه پیشین بهره از لینک‌های http خواهند شد.

مسیر پیش‌رو

دو سال از راه‌اندازی شبکه اصلی گرین و بیشتر از چهار سال از هنگام معرفی میمبل‌ویمبل گذشته است. طی این سال‌ها گرین از «یک پروژه آزمایشی» به «پروژه در حال توسعه» تغییر شرایط داده است و علی‌رغم ریزش شدید قیمت آن، جامعه‌ای متشکل از توسعه‌دهندگان و فعالان هنوزهم در آن حضور پیدا میکنند. بعد از چهار هاردفورک‌ پیشین گرین که هر ۶ ماه یک‌بار در شبکه اجرا شدند، جالا مسیر توسعه آن فاقد هیچ نقشه‌‌ راهی و با توجه به بهبود‌های پیشنهاد شده ادامه پیدا خواهد داشت.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *