به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست؟

پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست؟

مطابق با یک پیش فرض قدیمی هر اسکناس نماینده اندازه معینی از طلا یا فلزات گران بها بشمار میرود که در خزانه موجود میباشد ،.به همین سبب در مواجهه با دنیای ارزهای دیجیتال ، پرسش هایی در رابطه با پشتوانه ارزهای دیجیتال مطرح میگردد.

ما در این مطلب سعی کردیم به این پرسش ها پاسخ دهیم لذا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید…

احتمالا این ادعا به سهولت قابل اثبات باشد که اگر از بیشتر مردم درخصوص ارزهای دیجیتال سوال شود در جواب تنها خواهند گفت: بیت کوین؟؟و دیگر تمام..

میگویید نه؟ امتحان کنید..

در حال حاضر با وجود اینکه نزدیک به 8000 ارز دیجیتال گوناگون  وجود دارد ولی اکثریت ، ارز دیجیتال را تنها بیت کوین می دانند باید بگوییم که هر بیت کوینی ارز دیجیتال میباشد ولی هر ارز دیجیتالی بیت کوین نخواهد بود.

همه ی ارز های دیجیتال مطابق با یک بستر و زیربنای معین در حال فعالیت میباشند ، تکنولوژی بلاک چین نقش این زیربنا را ایفا خواهد کرد.

بلاک چین ساختاری زنجیرگونه از بلاک ها میباشد که به اشخاص اکه امکان ذخیره سازی امن اطلاعات را فراهم می آورد فاقد آنکه امکان ساخت تغییر در محتوای ثبت شده آن وجود داشته باشد.

یکی از قابلیت های فوق العاده بلاک چین غیر متمرکز بودن آن میباشد این یعنی هیچ شخص یا سازمان دولتی در کنترل آن نقش نخواهد داشت و تراکنش ها بوسیله تک تک کاربران به شکل آنلاین تایید و اعتبار دهی می شود ، بله درست متوجه شدید این گرایش به ارزهای دیجیتال که روز به روز پررنگ تر هم می شود سبب امنیت شبکه میباشد یک امنیت جمعی که همه کاربران به سهم خود در ساخت و حفظ آن نقش خواهند داشت.

پشتوانه ارزهای دیجیتال
پشتوانه ارزهای دیجیتال

بیت کوین به عنوان پیشتاز ارز های دیجیتال با جذب تقریبا 670 میلیارد دلار سرمایه در گردش تا به امروز صاحبان بیشتر از صد میلیون کیف پول مجازی را به طرف خود سوق داده است.

مطابق با یک سری برآورد ها تقریبا 11% جمعیت ایالات متحده تا امروز حداقل یکبار در جریان معاملات خود یا بیت کوین دریافت کرده اند یا با بیت کوین پرداخت انجام داده اند.

این ابراز علاقه به ارز های دیجیتال در گوشه گوشه ی دنیا قابل مشاهده میباشد ، برخی از محققان با پافشاری ، ارزهای دیجیتال را فقط پول باارزش آینده بشریت می دانند. در ادامه این مقاله به بررسی پرسش های گوناگون در مورد پشتوانه ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت…

تاریخچه پول

هشت هزار سال قبل بشر بنا به نیاز ، علاقه یا کنجکاوی به برخی از اشیاء پیرامون خود توجه بخصوصی نشان داد و جهت ساخت یا پرداخت و حتی کشف آنها زمان صرف نمود این شد که به شکل ناخواسته و فاقد قراری از قبل تعیین شده به مرور زمان به طیف تقریبا وسیعی از اشیا اعتبار داد. از جمجمه درگذشتگان و فامیل های وابسته بگیر تا بخش هایی از جانوران که خوردنش ممکن نبود و به صورت نه چندان کمیابی درون هر غاری قایل رویت بود.

اندکی جلوتر سلاح ها باارزش شدند، کم کم سنگ های کم نظیر یا حتی صدف های دریایی و بعدها فلزات مورد توجه قرار گرفتند چرا که  فراهم کردن آن ها به سهولت اشیاء قبل نبود و هرفدری قادر نبود آنهارا داشته باشدم.

بشر تا همین 2500 قبل  در ازای کالا چیزی جز کالا جهت ارائه و مبادله نداشت تا اینکه برای نخستین مرتبه بوسیله امپراتوری لیدی با ترکیب طلا و نقره  به شیوه ای نزدیک به امروز سکه ضرب گردید که به آن اصطلاحا الکتروم می گویند.

این اتفاق موجب رشد و شکوفایی اقتصاد در مناطق تحت سیطره امپراتوری لیدی گردید و جهت حکومت هم بسیار سود آور بود به شکلی که آخرین پادشاه لیدی یعنی کورسوس به قدری ثروتمند شد که تا همین امروز در اروپای شرقی هنگامی که میخواهند بگویند فلان فرد خیلی ثروتمند میباشد از این ضرب المثل استفاده میکنند :

“as rich as coresus”

با رونق گرفتن داد و ستد و گسترش ارتباطات میان جوامع معضلاتی بر سر راه بازرگانان و تجار بوجود آمد از طرفی حمل فلزات گران‌بها و مسکوکات در حجم بالا سخت بود از سوی دیگر حتی در صورت امکان جا به جایی بحث امنیت راه ها و احتمال راهزنی به میان میامد این مسائل منجر به یک نوآوری شد.

براساس توافق میان بازرگانان ، مراکزی در شهر های بزرگ بوجود آمد تا ضمن حفظ دارایی های گرانبهای آنان برگه های مخصوصی به نمایندگی از آن مقدار دارایی صادر نمایند.

پیشرفت این برگه ها که شبیه به کاغذ حواله کنونی بودند سرعت و رونق تجارت را سرعت بخشید به این شکل که یک تاجر در ازای خرید کالای مورد نظر خود بجای سکه یا کالایی دیگر برگه ای تایید شده بوسیله مراکز مورد تایید تاجران را تحویل فروشنده میداد و شخص فروشنده به سبب آن برگه اطمینان حاصل میکرد که به قدر ارزشی که برگه تصدیق میکند در آن مرکز طلا یا دیگر فلزات گرانبها وجود خواهد داشت این پدیده ی اجتماعی زمینه ی انتشار و رواج ارزهای متنوع و شکل گیری سیستم بانکی به صورت امروزی گردید.

در سال 1875 مفهوم پول نماینده بوسیله ویلیام استنلی جونز مطرح گردید ، بر اساس این مفهوم انتشار اسکناس های بانکی به شکل گسترده انجام گرفت. بر اساس این مفهوم هر اسکناس اندازه مشخصی از طلا که در خزانه وجود داشت را نمایندگی می‌کرد.

به شکل کلی در طول تاریخ تا به حال اشیاء قیمتی ابزاری جهت ذخیره ارزش ، تبدیل ارزش  و همچنین ابزاری جهت تعیین ارزش محسوب میشدند.

پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست
پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست

از جالب ترین اتفاقات چند قرن گذشته میتوان به بحران گل لاله در هلند اشاره نمود.

قرن هفدهم را دوران طلایی هلند نامگذاری میکنند ولی با اوج گرفتن بحران ذکر شده هر شاخه گل لاله معادل 10 تا 30 سال حقوق یک متخصص ارزش داشت چیزی تقریبا یک تا سه میلیون دلار !! شاید در نگاه نخست مسخره بنظر برسد حتی درنگاه دوم هم هنوز مسخره بنظر برسد، ولی این بحران به شکلی موجب فشاربه طبقات گوناگون در هلند شد که هر هلندی اگر تا چند سال پس از این بحران با شنیدن نام گل لاله جیغ میکشید حق داشت!

پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست؟

اگر منظور از پشتوانه مقدار طلا یا فلز گرانبهایی میباشد که در خزانه نگهداری گردد باید بگوییم خیر ارزهای دیجیتال از اینگونه پشتوانه ای برخوردار نمیباشند دقیقا مثل دلار در پنجاه سال گذشته، البته تحلیل هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ایالات متحده خیلی قبل تر از اعلامیه نیکسون از  قوانین برتون وودز تخطی نموده و  معادله ی 35 دلار به ازای هر اونس طلا را زودتر از آن موعدی که اعلام نموده است زیر پا گذاشته با مبنا قرار دادن این تحلیل میبایست به عددی بیشتر از پنجاه سال فکر کنیم ، و اما این دلار میباشد که هنوزهم فاقد پشتوانه در معنای کلاسیک در قید حیات میباشد و دلیل بنیادی این پابرجایی چیزی جز اعتماد و اقبال عمومی نمیباشد.

با توجه به اینکه مردم دنیا در طول دوران‌های متنوع به‌نوعی از اعتماد به دولت‌ها و بانک‌های مرکزی آسیب دیده اند.رمز ارزها به سبب ویژگی غیرمتمرکز بودن،عدم تسلط دولت ها بر آنها ، شفاف بودن و علاوه بر این محدود بودن تعداد و غیر قابل چاپ بودن آنها روز به روز اعتماد عمومی مضاعفی را به خود جلب میکنند

میتوان اظهار کرد به همان مقدار که بانک های مرکزی کشورها با چاپ پول فاقد پشتوانه موجب بالا رفتن نقدینگی و تورم میگردند در همان حال به افزایش مقبولیت ارز دیجیتال نزد مردم کمک خواهند کرد.

بیایید تصور کنیم،تصور که کسی را نمی کشد

بیایید فرض کنیم از فردا بنا به هر دلیل منطقی یا غیر منطقی ای هیچ کس هیچ کجای دنیا برای طلا ارزش قائل نباشد، حکومت ها ذخایر طلای خود را به دریا بریزند دقیقا بر عکس اتفاقی که طی بحران گل لاله در هلند رخ داد، آنجا یک اقبال غیر منطقی نسبت به گل لاله بصورت فزاینده ای سبب بحران شد اینجا عدم اقبال و اعتنای عمومی حکم فرما شود.

میدانم،تصورش سخت است اما فرض محال که محال نیست.

خب، چه میشود؟ طلا که پشتوانه بودی همه عمر دیدی که چگونه به گور شهرام شب پر زدو رفت؟؟؟

بگذریم..، واقعا در صورت وقوع چنین فرضی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

گفتیم ایالات متحده چندین سال پیش از اعلامیه نیکسون موازنه هر 35 دلار = یک اونس در خزانه را رعایت نمی کرده است.

پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست؟

سوال: پس طی این همه سال چه پشتوانه ای دلار را سر پا نگه داشته و همچنان نگه می دارد؟

آیا چیزی جز اعتماد عمومی؟  معلوم است که نه..

پس میتوان نتیجه گرفت مبنای اعتبار ارزهای دیجیتال هم مانند دلار و اغلب ارزها اعتماد و گرایش عمومی است که باعث بالا بردن ضریب امنیت شبکه می شود و پشتوانه ارزهای دیجیتال چیزی جز امنیت شبکه بلاک چین آنها نیست.

فرمول ساده اش اینگونه است :

گرایش و اقبال عمومی بر اساس یک احساس امنیت نسبی و معقول ،

گسترش و همه گیر شدن این علاقه که باعث اثبات هرچه بیشتر امنیت می شود،

و این فرایند ادامه پیدا میکند تا آنجا که برای تسلط به شبکه یا اصطلاحا هک شبکه بلاک چین شخص هکر باید بر نیمی از شبکه مسلط شود تا آن را در دست بگیرد .

به بیانی دیگر تسلط به چند صد میلیون پایگاه داده در سرتاسر دنیا ! خب این تقریبا غیر ممکن است.

به طور کلی سیستم پولی مختلف چند ویژگی مشترک دارند اول اینکه باید واقعیت پول را برای مردم اثبات نمایند که این امر در پول های فیات همانطور که بالاتر گفتیم بوسیله نخ های مخصوص و طراحی منحصر به فرد آنها تامین می شود ، در ارزهای دیجیتال سیستم غیرمتمرکز آنها تامین کننده این نیاز است. یعنی ارزهای دیجیتال برای معتبر بودن به تایید حکومتی نیاز ندارند و تمام امنیت آنها توسط خود مردم تامین میشود.

دوم اینکه شخصی که پول را در اختیار دارد باید اطمینان حاصل نماید که صاحب واقعی پول هیچکس جز خودش نیست در بانکداری دیجیتال سیستم های رمز نگاری مثل رمز کارت،رمز دوم یا تایید هویت KYC این کار را انجام میدهند و در ارزهای دیجیتال یک رمز منحصر به فرد به اسم کلید خصوصی تعیین کننده صاحب پول خواهد بود.

سومین مساله امنیت تراکنش ها و معاملات است، در سیستم بانکداری الکترونیکی این مساله با رمزگذاری دیتاها و فایروال ها که برای کمک به سرور های شبکه به کارگرفته میشوند امنیت شبکه تامین می شود.

در ارز های دیجیتال با رمزنگاری و ذخیره داده ها به شکل غیر متمرکز و تایید صحت آنها توسط اکثریت اعضای شبکه فاکتور سوم تامین می شود.

کنفرانس برتون وودز

جولای سال ۱۹۴۴، ۷۳۰ نماینده از ۴۴ کشور در هتلی واقع در منطقه بریتون وودز واقع در ایالت نیوهمپشایر گرد هم آمدند و اهداف اصلی خود را ساخت یک سیستم ارزی خارجی کارآمد و افزایش رشد اقتصاد بین المللی بیان نمودند

سیستم برتون وودز دو سازمان مهم صندوق بین المللی پول و بانک جهانی را بوجود آورد.

جان مینارد کینز و همکار او هری دکستر وایت اقتصاددان ارشد بین المللی وزارت خزانه داری ایالات متحده طراح اصلی این سیستم بشمار میامدند.

در این سیستم سعی بر این بود تا بجای ایجاد نرخ ارز مبادلاتی جدید، صندوق وام دهی ارزان تری بوجود بیاید و نقش دلار آمریکا را در معاملات توسعه پیدا کند.

. سیستم برتون وودز یک سیستم پولی بین المللی تازه بوجود آورد  که از اواسط دهه ۱۹۴۰ تا اوایل دهه ۱۹۷۰ پابرجا ماند

این سیستم، ارزش ارز کشور‌های دیگر را نسبت به دلار تثبیت نمود و به نوعی ایالات متحده را مکلف میکرد تا به ازای هر 35 دلار یک اونس طلا در خزانه به عنوان پشتوانه نگهداری کند.

برتون وودز در یک کلام موجب مرجعیت دلار گردید که این اتفاق چندان به مذاق اروپایی ها خوش نمی آمد به شکلی که وزرا و نمایندگان فرانسوی حاضر در برتون وودز از این رویداد به عنوان امتیاز گزاف امریکا یاد میکنند.

در سال 1960 دلار انتشار داده شده بوسیله فدرال رزرو عملا پشتوانه طلا نداشت و چاپ دلار به شکل گسترده منجر به هجوم کشورهای اروپایی جهت تبدیل دلار به طلا شد این مسئله تورمی بی سابقه را رقم زد.

15 اوت 1971 ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده لغو یک طرفه امکان تبدیل دلار به طلا را اعلام نمود، به شکل خلاصه یعنی دیگر دلار ارزش اعتباری مربوط با طلا نداشت این اقدام را شوک نیکسون نامگذاری کردند.

اقدامات نیکسون به صورت رسمی و مستقیما به معنی اختتام سیستم مالی برتون وودز نبود ولی موجب ناکارامد شدن آن گردید و موجب خلق مفهوم تازه ای با عنوان پول فیات یا پول بدون پشتوانه شد.

پشتوانه ارزهای دیجتال در مقایسه با اسکناس
پشتوانه ارزهای دیجتال در مقایسه با اسکناس

آیا پول فیات واقعا فاقد پشتوانه است؟

میتوان این ادعا را کرد که درحال حاضر بیشتر ارزهای مشهور دنیا نوعی پول فیات یا بدون پشتوانه محسوب میشوند و پشتوانه ای جز اعتماد عمومی و قدرت اقتصادی حکومت خود نخواهند داشت به این معنا که هر اندازه اقتصاد دولت از اعتماد عمومی و رونق بالاتری برخوردار باشد نرخ ارز آن دولت در مقایسه با دیگر دولت ها ارزشمند تر خواهد شد.

اصالت پول های فیات بوسیله نخ های مخصوص و طراحی منحصر به فرد خود معین میگردد ، این مولفه ها را می توان امضای فعالیت حکومت ها در چاپ پول تلقی کرد اینگونه است که مخاطب متوجه میگردد آیا این پول واقعی است یا تقلبی.

سایفرپانک ها که بودند و چه کردند؟

زمینه و پیشینه ی این اصطلاح به مصر باستان مربوط میشود براساس سنگ نوشته ای مربوط به مقبره آمنهتب دوم که بر آن هیروگلیف هایی غیر عادی بیانگر مفهومی تقریبا پیچیده بودند مفهومی که به زبان اشکال و حروف رمز نگاری شده بود این روش بعد ها در یونان و روم باستان نیز مشهور گردید.

حتی درقرن گذشته یعنی در جنگ های جهانی اول و دوم بوسیله یک دستگاه مکانیکی-الکتریکی اطلاعات محرمانه رمز نگاری میگردد و این سازوکار روز به روز بهبود پیدا خواهد کرد تا اینکه در سال 1992 نقطه ی عطفی در حرکت هنر رمزنگاری رقم خورد.

کمتر از هشت سال به شروع قرن میلادی تازه مانده بود که سلسله جلساتی به میزبانی سه نفر به اسم های  اریک هیوز،تیم می و جان گیملور برگزار گردید.

این جلسات با حضور دوستان این سه نفر که هرکدام در حوزه برنامه نویسی حرفی برای گفتن داشتند  گسترش پیدا کرد. آنها برای ایجاد فضای گفتگو و سرعت بخشیدن به فرایند تبادل نظرات یک اشتراک پستی ایجاد کردند

به پیشنهاد جود میلهون نویسنده و هکر مشهور که با اسم مستعار سنت شناخته میگردد گروه را سایفرپانک ها نام نهادند.

اریک هیوز در مانیفست سایفر پانک ها بدین شکل نوشت :

“امنیت یک نیاز جهت جامعه آزاد در دوران الکترونیکی میباشد . امنیت به معنی مخفی بودن نخواهد بود، یک چیز شخصی چیزی میباشد که شخص دوست ندارد همه دنیا آن را بدانند ولی یک چیز مخفی چیزی میباشد که شخص نمی خواهد هیچ فردی آن را بداند

امنیت به یک فرد قدرتی می دهد که قادر باشد فاقد به خطر افتادن ، خود را به دنیا نشان دهد”

منتقدان دیروز کجا تشریف دارند؟

سال 2008 ساتوشی ناکاموتو مقاله ای به اشتراک پستی سایفر پانک ها میفرستد.

اسم مقاله  این بود “بیت کوین : سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا” که البته منتقدان در اندازه کافی از خجالتش در آمدند.

ولی ساتوشی با اصرار بر نظریات خود در سوم ژانویه سال 2009موفق به استخراج بیت کوین یا اصطلاحا جنسیس بلاک گردید، چه کسی میداند؟ در حال حاضر خیلی سخت میتوان پذیرفت که منتقدان نخستین ساتوشی هیچکدام حالا بیت  کوین نداشته باشند.در هنگام نگارش این مقاله هر واحد بیت کوین چیزی تقریبا چهل هزار دلار قیمت خواهد داشت.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.