به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آیا بیت کوین بیش از اندازه پیچیده است؟

آیا بیت کوین بیش از اندازه پیچیده است؟


آیا بیت کوین پیچیده است یا ما آن را برای خودمان پیچیده کرده‌ایم؟ به‌روشکلی، این پرسش جداب و بحث‌برانگیز است. اغلب ما به‌خاطر داریم زمانی که اینترنت در حال پیشرفت بود و می‌خواستیم ایمیلی بفرستیم، چقدر دردسر می‌کشیدیم و چقدر برایمان این کار دشوار بود. هنگامی که آدرس گیرنده و نکته و متن ایمیل را وارد می‌کردیم، به نظرمان پیچیده‌ترین کار دنیا را انجام می‌دادیم. همین ذهنیت هم درباره بیت کوین وجود دارد. خیلی‌ها احساس می‌کنند کارکردن با بیت کوین و ارسال و دریافت این ارز دیجیتال کاری عجیب و پیچیده است و باید از الگوریتم‌ها و قوانین پشت‌پرده آن آگاهی کامل داشته باشیم؛ در‌صورتی‌که چنین دیدگاهی درست نیست.

درحال‌حاضر، تعداد کاربران بیت کوین به بیش از ۱۳۰میلیون نفر رسیده است و این تعداد هر‌روز در حال افزایش است. البته مشخص‌کردن تعداد کاربران، تنها یک تخمین است و نمی‌توان رقم دقیق آن را مشخص کرد. تنها راهی که می‌توان برای یافتن تعداد کاربران شبکه بیت کوین استفاده کرد، بررسی تعداد آدرس‌هایی است که در این شبکه استفاده می‌شوند.

در این مطلب، نیت داریم یادداشتی از سیلویان سورل (Sylvain Saurel) از وب‌سایت مدیوم را بررسی کنیم. در این یادداشت، وی به پیچیدگی بیت کوین می‌پردازد و از مقایسه‌های جدابی استفاده می‌کند تا نشان دهد آیا این ارز دیجیتال درحقیقت پیچیدگی‌های متفاوتی دارد یا ما آن را برای خودمان سخت و نامعنی کرده‌ایم. پس برای آنکه پاسخ این پرسش را بیابیم، تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

بعضی‌ها می‌گویند بیت کوین بیش از اندازه پیچیده است

همان‌‌طور‌که اشاره کردیم، باید تعداد کاربران در شبکه بیت کوین را بر‌اساس آدرس‌های موجود تخمین بزنیم. تا دسامبر‌۲۰۲۰، حدود ۱۰۰میلیون نفر کاربر به شبکه بیت کوین پیوسته‌اند و یک سال بعد، یعنی در دسامبر‌۲۰۲۱، این تعداد از مرز ۱۳۰‌میلیون نفر عبور کرد؛ در نتیجه، می‌بینیم که بیت کوین در بین عموم مردم محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

آنچه از ۳‌ژانویه‌۲۰۰۹، یعنی تاریخ شروع به‌ کار بیت کوین به دستان ساتوشی ناکاموتو به‌دست آمده، واقعاً کم‌مثل و استثنایی است؛ اما راه زیادی تا استفاده گسترده بیت کوین در بین مردم باقی مانده است. اگر شما هم یکی از طرفداران دو‌آتشه بیت کوین و ارزهای دیجیتال باشید، این مسیر طولانی و پرفرازونشیب برایتان هیجان انگیز خواهد بود.

بعضی‌ها مستمر تکرار می‌کنند که سیستم بیت کوین بسیار پیچیده است و این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا بیت کوین برای استفاده عمومی بیش از اندازه پیچیده نیست؟ جای تعجب ندارد که مردم این سؤال را بارها‌و‌بارها را مطرح می‌کنند. ما به‌عنوان طرفداران و اهالی بیت کوین در این‌جا وظیفهی روی شانه‌هایمان داریم. من در سال ۲۰۱۴ جذب بُعد فنی بیت کوین شدم. ترکیب خاص و منحصربه‌فرد ساتوشی ناکاموتو در تلفیق فناوری‌ها برای ساخت پروتکل بیت کوین موجب شد تا بیشتر درباره بیت کوین یاد بگیرم.

بعدها هم انقلاب پولی بیت کوین و آزادی سیستم آن برایم آشکار شد؛ پس طبیعی‌ است که در نخست سعی می‌کردم درباره چیزهایی مثل الگوریتم امضاهای منحنی بیضوی (ECDSA) در قلب سیستم کلید عمومی/خصوصی بیت کوین، تابع‌های هش رمزنگاری با الگوریتم SHA-256، الگوریتم اثبات کار (PoW) و معماری همتابه‌همتا (P2P) شبکه بیت کوین صحبت کنم و بنویسم.

من پیشرفت‌دهنده هستم و این مباحث برایم جذاب است؛ در نتیجه، شاید اشتیاقم به این مسائل در نخست مردم را گیج کرده باشد که نیت دارم برای چه کسی حرف بزنم و مخاطبم کیست؛ اما بعداً آگاه شدم که رویکردم و صحبت‌کردن درباره مسائل فنی روش صحیحی نیست. عموم مردم علاقه‌ای به دانستن الگویتم SHA-256 بیت کوین و امضاهای حلقوی ندارند و دنبال چیزهای دیگری هستند و دوست ندارند با این مباحث سردرگم شوند.

بعضی‌ها می‌گفتند اینترنت بیش از اندازه پیچیده است

در سال ۱۹۹۷، اینترنت حدود ۱۳۰میلیون نفر کاربر داشت؛ یعنی تقریباً به همان اندازه‌ای که بیت کوین امروز کاربر دارد. در آن زمان، هیجان و اشتیاق پیشرفت‌دهندگان بسیار زیاد بود. آنان درباره لایه تی‌سی‌پی/‌آی‌پی (TCP/IP) و پروتکل اچ‌تی‌تی‌پی‌اس (HTTPS) و متُدهای متعدد این پروتکل صحبت‌های بسیاری می‌کردند و مقاله‌های متنوعی می‌نوشتند.

به‌روشکلی، نکتهات فنی برای افراد فنی در این حوزه هیجان‌انگیز و جداب است؛ اما برای عموم خیلی خوشایند نیست. وقتی مردم این نکتهات و مباحث فنی را می‌شنیدند، احساس می‌کردند که اینترنت موفق نمی‌گردد.و با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو نخواهد شد؛ چراکه بسیار پیچیده است و هرکسی نمی‌تواند آن را درک کند. شاید شما تیتر این مقاله در روزنامه نیوزویک (Newsweek) در سال ۱۹۹۵ را به‌خاطر بیاورید.

تعداد کاربران اینترنت در سال 1997

کلیفورد استول (Clifford Stoll) در این مطلب گفته بود که اینترنت به پدیده‌ای با دوام تبدیل نخواهد شد و تنها مُد یا تبی زودگذر است. شاید برای او که از اوایل دهه ۱۹۸۰ در دنیای کامپیوتر کار می‌کرد و منجمی معروف هم بود، این حرف‌ها کمی عجیب به‌نظر برسد و نشان از ناتوانی‌ او در پیش‌بینی آینده باشد. بااین‌حال، نباید او را سرزنش کرد؛ چون حتی افراد مشهوری مثل بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت که چیزهای زیادی درباره فناوری می‌دانست، در اظهاراتی عجیب گفته بود:

اینترنت، تنها تبی زودگذر است.

این‌‌ها خطا‌های فکری انسان‌ها هستند. وقتی به رشد باورنکردنی اینترنت از سال ۱۹۹۷ تا این ساعت نگاه می‌کنیم، به‌جرئت می‌توانیم بگوییم که ناباوران به موفقیت اینترنت در آن زمان، افرادی کوته‌فکر بوده‌اند.

امروزه، بیش از ۶۰درصد مردم جهان به اینترنت دسترسی دارند؛ ابزاری که زندگی ما را بهتر کرده است. هرچند آموختن اینترنت در نخست برای عموم دشوار و تا حدودی پیچیده بود، اکنون از آن در بخش‌های متفاوتی استفاده می‌گردد.

اینترنت پذیرفته شد، بیت کوین هم پذیرفته می‌گردد./h2>

پذیرش بیت کوین مثل اینترنت

باید از خودمان بپرسیم چرا علیرقم پیچیدگی‌های بسیار در فناوری، اینترنت بازهم در بین عموم مردم به‌روش گسترده استفاده شد؟ در پاسخ باید گفت به همان علتی که در آینده همگان از بیت کوین استفاده خواهند کرد. نکته عجیب و پیچیده‌ای در کار نیست. اینترنت زندگی را برای کاربرانش آسان‌تر و بهتر کرده است. کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، اصلاً اهمیتی به پروتکل اچ‌تی‌تی‌پی (HTTP) یا روش‌های گت (GET) و پست (POST) نمی‌دهند. تنها چیزی که برای مردم مهم است، لذت استفاده از اینترنت در زندگی روزانه‌شان است.

درباره بیت کوین هم قضیه همین است. بیت کوین سیستم پولی کاملاً جدیدی است و تلاش می‌کند تا کاربران بر دارایی‌‌هایشان کنترل بی‌پیشینه‌ای داشته باشند. این سیستم پرداخت غیرمتمرکز تحت مالکیت کاربران است که به علت راهکار لایه‌دوم شبکه‌ لایتنینگ، برای پرداخت‌های روزانه در سطح کلان کاربردی خواهد بود. بیت کوین با تبدیل‌شدن به ذخیره ارزش به‌جای طلا آن‌هم در دنیایی که همه‌چیز در حال دیجیتالی‌شدن است، می‌تواند شما را از آسیب‌های تورم دور نگه دارد.

در ماه‌ها و سال‌های آینده که بیت کوین بیشتر به‌روش گسترده استفاده خواهد شد، همین نکته بالاست که مردم را بیش‌ازپیش جذب آن خواهد کرد. یقیناً شما جزو افراد خوش‌اقبالی هستید که اکنون این مطلب را پیش از آیندگان می‌خوانید. فرض کنید در سال ۱۹۹۷ مبالغی در شرکت‌های اینترنتی سرمایه‌گذاری می‌کردید و مدتی طولانی منتظر می‌ماندید، در‌نهایت چه اتفاقی رخ می‌داد؟ جز اینکه امروز میلیاردر بودید؟! با بیت کوین هم شاید چنین اتفاقی برایتان رخ دهد و در‌نهایت، بتوانید کنترل پولتان را در‌اختیار داشته باشید.

جمع‌بندی

به‌‌نظر می‌رسد با خواندن دیدگاه‌های سیلویان سورل، برایمان مشخص شده باشد که آیا بیت کوین پیچیده است یا خیر. اکنون می‌دانیم که بیت کوین اگر هم پیچیده باشد، نباید تأثیر خیلیی بر استفاده گسترده مردم و شرکت‌ها از آن بگذارد. اینترنت هم زمانی بسیار پیچیده به‌نظر می‌رسید؛ اما با کناررفتن ابر ابهام و مسائل فنی مرتبط با آن، مردم توانستند به‌مناسبی با آن ارتباط برقرار کنند و دیدگاه‌های منفی صاحبان رسانه و افراد مشهود هم نتوانست مانع چنین پروسهی شود.

اینترنت برای مردم کاربردهای بسیاری داشت و زندگی‌شان را آسان‌تر و بهتر کرد. بیت کوین هم می‌تواند چنین کاری را انجام دهد و قطعاً هم این اتفاق رخ خواهد داد. نباید فراموش کنیم که بیت کوین برای رسیدن به هدف والای خود، یعنی یافتن جایگاه واقعی‌اش میان عموم مردم و تبدیل‌شدن به ابزار و ذخیره ارزش، مشکلات و موانعی متفاوتی پیش رو دارد. مشکلات مقیاس‌پذیری، نوسان‌های قیمت، رویکردهای نامشخص و خصمانه دولت‌ها و نیاز به مقررات ازجمله موانعی هستند که باید این دارایی دیجیتال برای رسیدن به اهداف والایش آن‌ها را حل‌وفصل کند.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *