به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۲

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۲


هرگاه صحبت از استخراج ارز دیجیتال می‌گردد.ناخودآگاه ذهن ما این سؤالات را مرور می‌کند: معنی استخراج ارز دیجیتال چیست؟ پرسودترین ارزهای دیجیتال برای استخراج کدام‌ها هستند؟ آیا هر ارز دیجیتالی را می‌توان استخراج کرد؟ آیا این کار نیاز به دستگاه خاصی دارد یا با کامپیوترهای خانگی هم قابل انجام است؟ چگونه می‌توان سودآوری استخراج را محاسبه کرد؟

استخراج؛ واژه‌ای که تا همین چند سال پیش با شنیدنش تصویری از معدن‌ و افرادی که با تلاش فراوان در حال شکافتن کوه یا زمین هستند برایمان تداعی می‌شد. شغلی که در رتبه اول سخت‌ترین مشاغل دنیا قرار دارد. کارگرانی که جان خود را در این راه به خطر می‌اندازند و در نهایت مبلغی ناچیز عایدشان می‌گردد.

اما در دنیای امروز یکی از داغ‌ترین و جذاب‌ترین روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتالی مشارکت و فعالیت به‌عنوان استخراج‌کننده یا ماینر (Miner) است. روشی که اگر به‌درستی آماده و پژوهشگر شود می‌تواند بسیار سودآور باشد؛ اما معنا و معنی استخراج ارز دیجیتال چیست؟

به‌‌طور کلی استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال به پروسه تأیید تراکنش‌ها در شبکه که سخت‌افزارهایی مثل پردازنده (CPU)، کارت گرافیک (GPU) یا مدار مجتمع با کاربرد خاص یا ای‌سیک (ASIC) انجام می‌دهند، گفته می‌گردد. اگر دوست دارید بیشتر در مورد ای‌سیک‌ها و دستگاه‌های استخراج بدانید، بهتر است مطلب «ای‌سیک چیست؟» را بخوانید.

برخلاف معادن مرسوم، یک استخراج‌کننده ارز دیجیتال باید یک سیستم سخت‌افزار قدرتمند در بر گیرنده یک یا چند کارت گرافیک، پردازنده قوی، ابزار خنک‌کننده مناسب، اتصال همیشگی به اینترنت، نرم‌افزار‌های موردنیاز برای استخراج و یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشد. البته عضویت در یک استخر استخراج هم باید در فهرست الزامات ماینینگ قرار گیرد.

ضمناً بخوانید: آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ

آنچه پیش از فراهم کردن تمامی این ابزارها به آن نیاز داریم،، رسیدن به پاسخ پرسش‌هایی است که در نخست مطرح کردیم. برای آنکه به جواب این سؤالات برسیم بهتر است خواندن این مقاله را از دست ندهید.

چگونگی محاسبه سودآوری استخراج

اساسی‌ترین نکته در استخراج ارزهای دیجیتال اطمینان از سودآور بودن عملیات استخراج است؛ چراکه در این مرحله باید هزینه‌های متفاوتی را پرداخت کنید که قطعاً بدون برنامه‌ریزی و برآورد سود، این کار می‌تواند موجب زیان مالی برای شما شود.

ازآنجاکه مشخص سودآوری استخراج به پارامترهای زیادی مثل هزینه برق، سختی استخراج، قیمت ارز دیجیتال و دیگر موجباتی که دائما در نوسان هستند بستگی دارد، پس بهتر است از ابزاری استفاده کرد که بتواند به‌مناسبی این موارد را پوشش دهد و برآورد مناسبی را در اختیار کاربر بگذارد. بهترین وسیله برای این کار، ماشین حساب استخراج ارزهای دیجیتال است.

ازآنجاکه هر سخت‌افزاری که برای استخراج استفاده شود، در کنار مقدار برق مصرفی دارای توان محاسباتی مخصوص به خود است که ما آن را نرخ هش یا هش ریت (Hash rate) می‌نامیم، با داشتن این پارامترها و مراجعه به ماشین حساب ماینینگ، می‌توانید سود تقریبی خود را از استخراج ارزهای دیجیتال محاسبه کنید.

نحوه استفاده از این ماشین حساب به این صورت است که بعد از ورود به صفحه ماشین حساب استخراج، نخست در منوی بالا، نام ارز موردنظر خود را انتخاب می‌کنید.

بعد از‌آن در قسمت نرخ هش و برق مصرفی، مشخصات دستگاه یا سخت‌افزار استخراج موردنظر خود را وارد کنید.

برای پیدا کردن هش ریت یک سخت‌افزار یا دستگاه استخراج کافی است به بخش ماینرها در سایت ارزدیجیتال مراجعه کرده یا اگر مدل موردنظر شما در فهرست موجود نبود می‌توانید نام قطعه موردنظر خود را در گوگل جستجو کنید.

مثلاً عبارت NVIDIA RTX ۳۰۷۰ Ti Hash Rate Ethereum را در مرورگر وارد کنید. بعد از جست‌وجو با چنین صفحه‌ای روبرو خواهید شد:

نرخ هش ریت

در این جست‌وجو مقدار نرخ بازگشت سرمایه (ROI)، مقدار هش ریت و برق مصرفی بر حسب وات به شما نشان می‌دهد که با داشتن آنها می‌توانید به‌راحتی مقدار سودآوری و بهینه بودن دستگاه‌های مورداستفاده برای استخراج را بسنجید.

نکته بعدی که باید به آن توجه داشت پیوستن به استخرهای استخراج و کارمزد آنهاست. اما معنای استخر استخراج چیست؟

از آنجا که رقابت برای استخراج ارزهای دیجیتال روزبه‌روز بیشتر می‌گردد. ماینرها تصمیم گرفتند که به جای هزینه بیشتر و ارتقای دستگاه‌های خود توان این دستگاه‌ها را با سایر ماینرها به اشتراک بگذارند و با توان جمعی بالاتر پروسه استخراج را به پیش ببرند. این استخرها در حقیقت محلی مجازی برای ادغام توان قدرت استخراج و افزایش شانس دریافت پاداش است. در صورتی که می‌خواهید بیشتر درباره استخرهای استخراج بخوانید، بهتر است مطلب «استخر استخراج چیست؟» را مطالعه کنید.

اغلب این استخرها نرخی بین ۱ تا ۳ درصد از سود یا پاداش استخراج بلاک را از ماینرها دریافت می‌کنند.

استخرهای استخراج اتریوم
نمودار توزیع استخرهای استخراج اتریوم برحسب EtherChain

بعد از واردکردن مابقی اطلاعات درخواستی ماشین حساب سودآوری و درآمد خالص ماهیانه شما را نمایش می‌دهد. البته افتتاح عملیات استخراج در مقیاس بزرگ، نیاز به برآورد هزینه‌های دیگری همچون هزینه نگهداری، هزینه اجاره مکان و غیره هم خواهد بود که باید آنها را هم موردتوجه قرار دهید.

بیت کوین

استخراج بیت کوین

نام بیت کوین (Bitcoin) را کمتر کسی است که نشنیده باشد. ارز دیجیتالی که شروعگر دوره طلایی تبادلات دیجیتالی در جهان است و هم اکنون هم به‌عنوان ارزشمندترین دارایی دیجیتال در جهان شناخته می‌گردد. بیت کوین برای اولین بار نامش به موجب انتشار مقاله جامع (Whitepaper) در سال ۲۰۰۸ توسط فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، بر سر زبان‌ها افتاد.

بیت کوین به‌علت استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) هم اکنون یکی از بهترین گزینه‌ها برای استخراج است. کاربرانی که می‌خواهند سود سرشاری از استخراج ارزهای دیجیتال داشته باشند، نخست به سراغ بیت کوین می‌جریان. در سال‌های گذشته بسیاری می‌توانستند تنها با استفاده از رایانه‌های شخصی و کامپیوترهای خانگی این ارز دیجیتال را استخراج کنند؛ اما با بالا رفتن هش ریت شبکه، این نکته هم اکنون تنها با دستگاه‌های ASIC یا کامپیوترهای بسیار قوی شاید.

با این وجود نکته ماینینگ در کنار جنبه سودآوری، شاخصه‌ای پراهمیت هم محسوب می‌گردد. چراکه استخراج‌کنندگان بیت کوین مسئول حفظ امنیت و تأیید تراکنش‌ها هستند و حضور آنها از این نظر برای شبکه الزامی است.

مسیر استخراج ارزهای دیجیتال خیلی هموار نبوده و در کنار محدودیت‌هایی که تعدادی کشور در قبال استخراج آنها به‌وجود آورده‌اند و حضور ماینرها را دست‌خوش تغییراتی کرده‌اند نکتهات دیگری مثل هاوینگ (Halving) هم بر مشارکت استخراج‌کنندگان بیت کوین تأثیر گذاشته است.

شمارشگر هاوینگ بیت کوین
شمارشگر هاوینگ بیت کوین

به‌روش کلی در هاوینگ بیت کوین، مقدار پاداش دریافتی تولید هر بلاک بعد از چهار سال نصف شده و این جریان تا پایان استخراج آخرین واحد از این ارز دیجیتال ادامه خواهد داشت. در نتیجه بسیاری در تلاش هستند تا پیش از وقوع هاوینگ بعدی و کاهش پاداش تولید هر بلاک از موقعیت باقی‌مانده استفاده و خود را در استخراج این ارز دیجیتال سهیم کنند.

بیت کوین را می‌توان جزو پرسودترین ارزهای دیجیتال برای استخراج دانست. این ارز دیجیتال در جایگاه نخست سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) قرار داشته و در زمان نوشتن این مقاله قیمت آن نزدیک به ۵۱,۰۰۰ دلار بوده است.

مشخصات و ویژگی‌های بیت کوین:

 • الگوریتم استخراج: SHA-256
 • پاداش بلاک: ۶.۲۵ کوین
 • زمان تولید هر بلاک: ۱۰ دقیقه
 • استخرهای استخراج: F2pool ،Antpool ،ViaBTC
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: ای‌سیک
 • تاریخ ساخته شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۳ ژانویه سال ۲۰۰۹

اتریوم

استخراج اتریوم

طرحهای یک جوان روسی‌کانادایی علاقه‎‌مند به بیت کوین با نام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) موجب به‌وجود آمدن ارز دیجیتالی شد که بسیاری آن را رقیب قدرتمند Bitcoin می‌دانند. اتریوم (Ethereum) را می‌توان دروازه دنیای غیرمتمرکز دانست، جهانی عاری از هرگونه واسطه و مجوزهای دست‌وپاگیر.

سازندگان اتریوم معتقد هستند با ساخت این شبکه بلاک چینی می‌توان چرخه مبادلاتی و مالی را در جهان متحول کرد. پشتیبانی و اجرای قراردادهای هوشمند، امکان ساخت و پیشرفت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (ِDApp) و وجود امکانات متعدد برای پیشرفت‌دهندگان تنها بخشی از امکانات گسترده‌ای است که شبکه اتریوم برای کاربران فراهم کرده است.

شبکه اتریوم را اولین بار ویتالیک بوترین در مقاله جامعی که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، به جهانیان معرفی کرد. در سال ۲۰۱۵ هم این شبکه کار خود را شروع کرد.

نکته قابل توجه در خصوص اتریوم این است که این شبکه نخست با الگوریتم اجماع اثبات کار، افتتاح شد؛ اما از آنجا که نقدها و ایراداتی به این نوع مکانیسم وجود دارد، پیشرفت‌دهندگان این شبکه تصمیم گرفتند تا با به‌روز رسانی‌های متعدد، آرام‌آرام الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) را جایگزین اثبات کار کنند. در نهایت با روی کار آمدن اتریوم ۲.۰، اثبات کار کنار گذاشته خواهد شد و دیگر امکان استخراج اتریوم مقدور نخواهد بود. اگر دوست دارید بیشتر در مورد اتریوم ۲.۰ بدانید، بهتر است سری هم به مقاله «اتریوم ۲.۰ چیست؟» بزنید.

برحسب جدول سایت کوین مارک کپ اتریوم هم اکنون در جایگاه دوم بازار ارزهای دیجبتالی قرار دارد و قیمت آن در زمان نگارش این مقاله در حوالی ۴,۰۰۰ دلار قرار دارد.

مشخصات و ویژگی‌های اتریوم:

 • الگوریتم استخراج: EtHash
 • پاداش بلاک: ۲.۰ اتر
 • زمان هر بلاک: ۱۵ ثانیه
 • استخرهای استخراج: Ethpool/Ethermine ،Nanopool ،Dwarfpool
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: ریگ کارت‌های گرافیکی قدرتمند، دستگاهای EtHash ASIC Miner
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۳۰ ژوئیه سال ۲۰۱۵

دوج کوین

استخراج دوج کوین

یکی دیگر از پرسودترین ارزهای دیجیتال برای استخراج دوج کوین (Dogecoin) است. بسیاری پدید آمدن ارز دیجیتال دوج کوین را سرشروع پیدایش موج جدیدی از آلت کوین‌ها یا به تعبیری میم کوین‌ها می‌دانند. دوج کوین دارایی دیجیتالی است که در قالب یک شوخی شکل گرفت؛ اما به‌سرعت به یکی از داغ‌ترین نکتهات در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شد.

دوج کوین برخلاف رقبای خود از پشتوانه خاص و ویژه‌ای برخوردار نیست؛ اما جامعه‌ای که طرفدار این ارز دیجیتال هستند آن را بسیار ارزشمند و آینده‌دار می‌دانند. با حمایت‌های فراوان از جانب سلبریتی‌ها، میم کوین‌ها به یکی از ارکان مهم بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده‌اند.

آنچه که دوج کوین را به ارز دیجیتالی جذاب تبدیل کرده است، در کنار جامعه بزرگ طرفدارانش در شبکه‌های اجتماعی مثل Reddit؛ نکته استخراج و سودآوری آن است.

دوج کوین سختی شبکه‌ای به مراتب پایین‌تر از بیت کوین داشته و پاداش آن هم از بیت کوین بیشتر است. از آنجا که در پروسه اثبات کار، مصرف انرژی بالاست و دوج کوین هم مثل لایت کوین از الگوریتم اجماع Scrypt استفاده می‌کند می‌توان با استخراج ترکیبی (Merged Mining) و قدرت پردازش شبکه لایت کوین استفاده کرد و دوج کوین و لایت کوین را همزمان استخراج کرد. در نتیجه افرادی که در پی استخراج دوج کوین هستند می‌توانند به سراغ استخراج لایت کوین بجریان و در کنار لایت کوین، دوج کوین هم به‌دست آورند.

هم اکنون این ارز دیجیتال در جایگاه یازدهم سایت کوین مارکت کپ قرار گرفته است و قیمتی حدود ۰.۱۷ دلار دارد.

مشخصات و ویژگی‌های دوج کوین:

 • الگوریتم استخراج: Scrypt
 • پاداش بلاک: ۱۰,۰۰۰ کوین
 • زمان هر بلاک: ۱ دقیقه
 • استخرهای استخراج: Aikapool ،۱CoinPool ،Multipool
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: ای‌سیک
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۸ دسامبر سال ۲۰۱۳

مونرو

استخراج مونرو

یکی از پارامترهایی که باعث محبوبیت ارزهای دیجیتال شده است نکته حفظ حریم شخصی کاربران است. شبکه مونرو (Monero) یکی از پیشگامان حفظ حریم خصوصی کاربران و گمنام‌ ماندن آنها در پروسه تراکنش و جابه‌جایی دارایی‌هاست.

یکی از انتقاداتی که پیوسته آگاه تراکنش‌های بیت کوین است، نمایش جزئیات تراکنش‌ این شبکه است. تیم پیشرفت مونرو این نکته را یکی از عمده علل ساخت این شبکه معرفی می‌کند. مونرو در اصل به منظور حل این مشکل و انجام تبادلات پولی و مالی بدون سانسور و با رعایت حریم خصوصی افراد ایجاد شد.

از آنجا که ما در ارزهای دیجیتال دسته‌بندی‌های متفاوتی داریم، ارز دیجیتال مونرو هم در دسته پرایوسی کوین‌ها (Privacy Coin) یا دارایی‌های دیجیتالی بر پایه حریم شخصی کاربران قرار می‌گیرد. علیرقم آنکه حفظ حریم خصوصی برای اغلب اهمیت بالایی برخوردار است، منتقدانی هم دارد؛ آنها عقیده دارند که مشخص‌نبودن جزئیات تراکنش شاید خطرناک باشد و این پوشش به ابزاری در دست خلافکاران و فعالان در دارک وب تبدیل شود.

ارز دیجیتال مونرو به‌علت استفاده از الگوریتم ویژه‌ای که دارد، اجازه استخراج با دستگاه‌های ای‌سیک را نمی‌دهد. در نتیجه با کنار رفتن گزینه ASIC، این ارز دیجیتال را می‌توان با استفاده از چند CPU و GPU قدرتمند استخراج کرد. قیمت این ارز دیجیتال در زمان نگارش این متن در حوالی ۱۹۷ الی ۱۹۸ دلار در نوسان است.

مشخصات و ویژگی‌های مونرو:

 • الگوریتم استخراج: RandomX ،CryptoNight
 • پاداش بلاک: ۲.۱۵ کوین
 • زمان هر بلاک: ۲ دقیقه
 • استخرهای استخراج: SupportXMR.com ،xmr.nanopool.org ،monero.crypto-pool.fr
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: CPU یا کارت‌های گرافیک قوی
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۱۸ آوریل سال ۲۰۱۴

زی‌کش

استخراج زی کش

یکی دیگر از پرایوسی کوین‌های مطرح، زی‌کش (ZCash) است. ارز دیجیتالی که سازندگان آن مدعی ایجاد حریم خصوصی، آن هم به‌صورت کامل، هستند. زی‌کش را می‌توان یک از اعضای خانواده بزرگ بیت کوین دانست، چراکه این دارایی دیجیتالی برحسب کدهای پایه بیت کوین نوشته شده و در عین حال تعدادی از ویژگی‌های طلای ارزهای دیجیتال را هم به ارث برده است.

این شبکه بلاک چینی مثل بیت کوین دارای ۲۱میلیون واحد ارز بومی بوده و تا زمان نگارش این مطلب حدود ۱۳ میلیون واحد از آن استخراج شده است. زی‌کش از یک سیستم ضد تورمی هاوینگی برای کاهش پاداش تولید بلاک استفاده می‌کند. اولین هاوینگ زی‌کش در نوامبر سال ۲۰۲۰ انجام شد و سال ۲۰۲۴ هاوینگ بعدی ZCash رخ خواهد داد.

شمارشگر هاوینگ زی‌کش
شمارشگر هاوینگ زی‌کش

زی‌کش از پروتکل رمزنگاری بر پایه دانش صفر (Zero-Knowledge) و غیربرخوردی با نام zk-SNARKs استفاده می‌کند. این پروتکل، به شبکه زی‌کش امکان می‌دهد تا تراکنش‌ها را تنها با داشتن چند پارامتر و بدون افشای اطلاعات اشخاص، تأیید و ارسال کند. سازندگان زی‌کش عقیده دارند که با استفاده از این پروتکل آنها امن‌ترین حریم خصوصی را در مقابل سایر ارزهای دیجیتال برای کاربران خود آماده کرده‌اند.

نکته حفظ حریم خصوصی در کنار کارمزد پایین تراکنش‌ها، امکان استخراج، وجود انقضای معاملات و معاملات چند امضایی همچون مواردی است که باعث برجستهی این دارایی در برابر سایر ارزهای دیجیتال شده است. قیمت این ارز دیجیتال در زمان نگارش این مطلب در فواصل قیمتی ۱۷۲ تا ۱۷۳ دلار در نوسان است.

مشخصات و ویژگی‌های زی‌کش:

 • الگوریتم استخراج: Equihash
 • پاداش بلاک: ۲.۵ کوین
 • زمان هر بلاک: ۱.۲۵ دقیقه
 • استخرهای استخراج: ViaPool ،F۲Pool ،Luxor
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: ای‌سیک، استفاده از کامپیوترهای شخصی و کارت‌های گرافیک و CPU برای استخراج زی‌کش به‌صرفه نیست.
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۲۸ اکتبر سال ۲۰۱۶

ریون‌کوین

استخراج ریون کوین

ریون کوین (Ravencoin) به‌نوعی از خانواده بیت کوین است. این ارز دیجیتال شبکه‌ای همتابه‌همتا بوده که با هدف توکن‌سازی از دارایی‌ها و اوراق بهادار و انتقال آنها افتتاح شده است.

ریون کوین اغلب ویژگی‌های بیت کوین را در خود جای داده است. یکی از این موارد محدودیت تعداد کوین‌هایی قابل‌استخراج این شبکه است. ماینرها می‌توانند تنها ۲۱ میلیارد واحد از این دارایی دیجیتال را استخراج کنند و بیش از ۱۰ میلیارد واحد از آن تا به امروز ماین شده است.

ریون کوین همثل همتای خود بیت کوین، دارای رویداد هاوینگ است. اولین هاوینگ این شبکه در ۲۰۲۲ انجام خواهد شد و بعد از آن پاداش دریافتی ماینرها به نصف کاهش می‌یابد.

شمارشگر هاوینگ ریون کوین
شمارشگر هاوینگ ریون کوین

با آنکه ریون کوین توکن‌سوزی ندارد، در سال ۲۰۲۰ مشخص شد که هکرها توسط یک آسیب‌پذیری، مقدار استخراج ریون کوین را افزایش داده‌اند. به همین علت تیم پیشرفت ریون ۲.۸ میلیون کوین به‌دست‌آمده توسط این هک را سوزاند. بنابر گفته تیم ریون کوین حفظ ثبات چرخه مالی در شبکه، علت این اقدام بوده است.

با آنکه ریون کوین با بیت کوین شباهت‌هایی دارد، سازندگان این شبکه بلاک چینی تصمیم گرفتند برای برقراری تساوی میان استخراج‌کنندگان دستگاه‌های پرمصرف ای‌سیک را از پروسه استخراج خارج کنند. باید یادآور شد که این شبکه از تابع هشی دیگری به‌جای SHA-256 استفاده می‌کند.

KAWPOW نام الگوریتم جدیدی بود که تیم پیشرفت ریون کوین آن را جایگزین X۱۶R و X16RV2 کرد و بدین گونه در کنار امنیت بیشتر شبکه، دست استخراج‌کنندگانی که از دستگاه‌های ای‌سیک استفاده می‌کردند هم از این شبکه کوتاه شد.

افرادی که کامپیوترهای خانگی با کارت‌‌های گرافیک قدرتمند با حداقل ۱۰ گیگابایت حافظه VRAM برای سیستم عامل ویندوز و ۸ گیگابایت VRAM برای سیستم عامل لینوکس داشته باشند، می‌توانند در استخراج این ارز دیجیتال مشارکت کنند. هرچند باید توجه داشت برای سودآوری بیشتر بهتر است از چند کارت گرافیک یا اصطلاحاً ریگ (Rig) کارت‌های گرافیک برای استخراج ریون کوین استفاده کرد.

در زمان نگارش این مقاله قیمت این ارز دیجیتال در محدوده ۰.۰۹۵ تا ۰.۰۹۶ دلار در نوسان است.

مشخصات و ویژگی‌های ریون کوین:

 • الگوریتم استخراج: KawPow
 • پاداش بلاک: ۵,۰۰۰ کوین
 • زمان هر بلاک: ۱ دقیقه
 • استخرهای استخراج: 2Miners ،Flypool ،Miningpoolhub
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: ریگ کارت‌های گرافیک قدرتمند
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۳ ژانویه سال ۲۰۱۸

بیم

استخراج بیم

بیم (Beam) را می‌توان یک پلتفرم امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) دانست که در کنار داشتن ویژگی مقیاس‌پذیری، روی ترکیبی از بلاک چین‌های LelantusMW و Mimblewimble افتتاح شده است.

در نخست خیال می‌شد تراکنش‌های بیت کوین غیرقابل رهگیری هستند؛ اما تحقیقاتی بیشتر نشان داد که می‌توان تراکنش‌ها را تا رسیدن به فرستنده دنبال کرد. بر همین اساس حریم خصوصی کاربران به خطر می‌افتاد و نیاز بود تا شبکه‌هایی با امکان مخفی‌سازی جزئیات تراکنش ایجاد شوند تا بتوانند این مشکل را حل کنند.

ارزهای دیجیتالی مثل بیم هم دقیقاً به همین علت به وجود آمده‌اند. هدف آنها این بود که تراکنش‌ها و هویت کاربران، چه فرستنده و چه گیرنده تا حد امکان محفوظ و گمنام نگه داشته شود. بیم را هم می‌توان جزو دسته پرایوسی کوین‌ها به‌حساب آورد، با این فرق که این دارایی دیجیتال وظیفه مهمی هم در امور مالی غیرمتمرکز ایفا می‌کند.

بیم هم مثل ریون کوین در برابر دستگاه‌های استخراج‌کننده ای‌سیک مقاوم بوده و امکان ماین‌کردن را از این نوع دستگاه‌ها سلب کرده است. علت این نکته به الگوریتم استفاده‌شده در بیم باز می‌گردد. این الگوریتم بر پایه EquiHash بوده و به‌جای استفاده از دستگاه‌های پرمصرف ای‌سیک، پروسه استخراج با کارت‌های گرافیک را فراهم کرده است.

برحسب گفته‌های تیم پیشرفت بیم، می‌توان این ارز دیجیتال را با استفاده از یک کارت گرافیک با حداقل ۳ گیگابایت حافظه VRAM استخراج کرد. ارز دیجیتال بیم برحسب رده‌بندی سایت کوین مارکت کپ در جایگاه ۴۹۸ قرار داشته و قیمت آن در زمان نگارش این مطلب در حوالی ۰.۸۱ دلار بوده است.

مشخصات و ویژگی‌های بیم:

 • الگوریتم استخراج: BeamHash III
 • پاداش بلاک: ۴۰ کوین
 • زمان هر بلاک: ۱ دقیقه
 • استخرهای استخراج: 2Miners ،۲Miners SOLO ،Flypool
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: کامپیوتر‌های خانگی با کارت گرافیک متوسط به بالا (حداقل ۳ گیگابایت VRAM)
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۴ ژانویه سال ۲۰۱۹

اتریوم کلاسیک

استخراج اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) در حقیقت بازمانده اولیه شبکه اتریوم است. بعد از رویداد هک DAO و مشکلاتی که گریبان‌گیر شبکه اتریوم بود تیم پیشرفت توانست با انجام یک هارد فورک قضیه هک را حل‌وفصل کند.

هرچند این نکته موجب دو دستگی و اختلاف‌نظرهای فراوانی میان هواداران این شبکه شد، از آنجا که هک انجام‌شده می‌توانست هویت و بقای اتریوم را به‌خطر بیندازد در نتیجه وقوع چنین رویدادی الزامی بود.

بعد از آنکه بیشتر پیشرفت‌دهندگان به بستر جدید این شبکه مهاجرت کردند، آنچه از هاردفورک شبکه اتریوم باقی مانده بود با نام اتریوم کلاسیک شناخته شد. با اینکه تغییر بزرگ و انتقال اکثر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) به شبکه جدید اتریوم انتقال یافت، اتریوم کلاسیک علیرقم نکتهات فراوان کماکان به مسیر خود ادامه داده است و کماکان در فهرست پرسودترین ارزهای دیجیتال برای استخراج قرار دارد.

شباهت در زبان برنامه‌نویسی، الگوریتم استخراج، اجرای قراردادهای هوشمند و ویژگی‌های دیگر موجب‌ شده که هنوز هم بسیاری در مقابل اتریوم کلاسیک و استفاده از شبکه و ارز دیجیتال آن خوش‌بین باشند.

اتریوم کلاسیک مثل اتریوم از الگوی یکسانی برای استخراج بهره می‌برد. در نتیجه استفاده از ریگ‌ کارت‌های گرافیک می‌تواند گزینه مناسبی برای استخراج اتریوم کلاسیک باشد.

باید به نکته توجه داشت که حرکت شبکه اتریوم به سمت استفاده از اثبات سهام به‌جای اثبات کار عملاً تأثیری در جریان اتریوم کلاسیک نداشته و این شبکه تا زمانی که تیم پیشرفت نظر خود را تغییر ندهد، کماکان با الگوریتم اجماع به کار خود ادامه خواهد داد.

هم اکنون این ارز دیجیتال در جایگاه ۳۶ سایت کوین مارکت کپ قرار داشته و قیمت آن حوالی ۳۹ تا ۴۰ دلار نوسان می‌کند.

مشخصات و ویژگی‌های اتریوم کلاسیک:

 • الگوریتم استخراج: EtHash
 • پاداش بلاک: ۳.۲ کوین
 • زمان هر بلاک: ۱۵ ثانیه
 • استخرهای استخراج: 2Miners ،Ethermine ،F2Pool
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: ریگ کارت‌های گرافیک قدرتمند یا کارت‌ گرافیک با ۱۰ گیگابایت VRAM به‌بالا
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۱۵

فیرو

استخراج فیرو

Zerocoin یا زی‌کوین با نام جدید فیرو (Firo)، یکی دیگر از پرایوسی کوین‌ها است. این ارز دیجیتال تمرکز ویژه‌ای به پرداخت‌های گمنام و معنی کلی پول دیجیتال خصوصی دارد. یکی از پیامدهای مهم فیرو ساخت پروتکل حریم خصوصی با نام لِلانتوس اسپارک (Lelantus Spark) است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های خود را در مدت زمان کوتاه و بدون نیاز به ایجاد چارچوب‌های اعتماد‌سازی به شکل کاملاً محرمانه و گمنام به انجام برسانند.

توسط این پروتکل می‌توان با دریافت کوین و سوزاندن و ضرب کردن مجدد آن تمامی آثار و امکان رهگیری را از بین برد. این پروتکل از امکانی تحت عنوان Spark Addresses بهره می‌برد که قادر است آدرس‌های تراکنش‌ها را بدون به‌خطر انداختن حریم شخصی افراد، به‌شکل عمومی منتشر کند. این آدرس‌ها در بلاک چین قابل‌ردیابی نبوده و مقادیر انتقال‌یافته و حریم خصوصی ارسال‌کننده و دریافت‌کننده به‌روش کامل حفظ می‌گردد.

فیرو از دید تعداد ارز بومی خود تقریباً شبیه بیت کوین است. در کل ۲۱ میلیون و چهارصد هزار واحد از ارز دیجیتال فیرو وجود خواهد داشت و این تعداد هم اکنون و با استخراج‌های انجام گرفته به‌ بیش از ۱۲ میلیون واحد رسیده است. فیرو از جهت دیگری هم به بیت کوین شباهت دارد و آن رخداد هاوینگ است که آن هم هر چهار سال یکبار انجام می‌گردد.

این ارز دیجیتال هم اکنون در رتبه ۵۱۲ رتبه‌بندی سایت کوین مارکت کپ قرار داشته و قیمت آن در زمان نگارش این مقاله در حوالی ۶.۵ دلار بوده است.

مشخصات و ویژگی‌های فیرو:

 • الگوریتم استخراج: اثبات درخت مرکل (MTP)
 • پاداش بلاک: ۱۲.۵ کوین
 • زمان هر بلاک: ۱۰ دقیقه
 • استخرهای استخراج: 2Miners ،woolypooly ،mintpond
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: CPU و کارت‌های گرافیک قدرتمند
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۴

اِرگو

استخراج ارگو

ارگو (Ergo) را می‌توان یک بلاک چین قابل برنامه‌ریزی دانست. مثل اتریوم که پیشرفت‌دهندگان می‌توانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود را روی اتریوم ایجاد کرده و پیشرفت دهند. ارگو هم دقیقاً همین امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ اما با یک فرق بزرگ و آن نداشتن هزینه گس (Gas Fee) است.

به‌عبارتی، ارگو ترکیبی از امکان‌های ارزهای دیجیتال بزرگ است. پیشرفت پروژه‌های دیفای، وجود الگوریتم اجماع بهینه اثبات کار و ایجاد مکانیسمی که دستگاه‌های ماینر ای‌سیک و استخرهای بزرگ نتوانند در پروسه استخراج این ارز دیجیتال دخیل باشند، همگی بیانگر آن است که ارگو می‌خواهد با استفاده از ویژگی‌های کلیدی دیگر ارزهای دیجیتال، مسیری مفرق را طی کرده و اشکلات و ایرادات آنها را تکرار نکند.

برای معرفی بهتر ارز دیجیتال ارگو بهتر است به بیان سازندگان این شبکه بلاک چینی در مورد آن اشاره کنیم:

اِرگو ویژگی‌های رمزنگاری پیشرفته و کارکرد کاملاً تازه‌ای از دیفای را روی پایه‌های مستحکم یک دهه تئوری و پیشرفت بلاک چین‌ها بنا نهاده است.

رویکرد تحقیقی، برخورد با تیم پیشرفت کاردانو، حمایت و پشتیبانی از توکن‌های غیرمثلی (NFT) و اغلب ویژگی‌های دیگر سبب شده تا ارگو به گزینه مناسبی برای ماینرها و پیشرفت‌دهندگان تبدیل شود و در عین حال بتوان آن را جزو پرسودترین ارزهای دیجیتال برای استخراج به حساب آورد.

بلاک چین ارگو برای آنکه دچار مشکلات تورمی نشود، به‌جای استفاده از پروسه هاوینگ، قرار است طی ۸ سال پاداش تولید بلاک در این شبکه را به صفر برساند. به این معنا که بعد از ۲ سال نخستیی افتتاح این شبکه هر سه ماه یکبار ۳ واحد از پاداش بلاک کسر خواهد شد. سرانجام بعد از گذشت ۸ سال و تولید بیش از ۹۷ میلیون واحد از ارز بومی ارگو، پاداش تولید بلاک برای ماینرها به صفر خواهد رسید.

با این وجود، این نکته پایان کار ماینرها نخواهد بود، بلکه از آن مقطع به بعد، آنها هزینه‌های تراکنش‌ها و اجاره ذخیره‌سازی (Storage Fee) ارز ارگو را دریافت خواهند کرد. ارز ارگو هم اکنون در رتبه ۳۰۵ میان ارزهای دیجیتال قرار داشته و قیمت آن در حوالی ۶.۰۷ دلار بوده است.

مشخصات و ویژگی‌های اِرگو:

 • الگوریتم استخراج: Autolykos v۲
 • پاداش بلاک: ۶۷.۵ کوین
 • زمان هر بلاک: ۲ دقیقه
 • استخرهای استخراج: 666pool ،herominers ،nanopool
 • سخت‌افزار مناسب برای استخراج: کارت‌های گرافیک میان‌رده با ۴ گیگابایت VRAM به بالا
 • تاریخ ساخته‌شدن بلاک اولیه (Genesis Block): ۱ ژوئیه سال ۲۰۱۹

جمع‌بندی

پرسودترین ارزهای دیجیتال برای استخراج؛ آنچه را باید بدانیم

با پیدایش فناوری‌های جدید، فضای استخراج ارزهای دیجیتال دائما در حال تغییر است. ماینرها پیوسته در پی بررسی فضا و بهینه‌سازی استراتژی‌های استخراج خود هستند. با آنکه سود ماینینگ در مقابل کارهای دیگر مثل هودل (Hodl) یا سهام‌گذاری (Staking) بیشتر است، باید دقت داشت که این شرایط نیازمند دانش و آگاهی کامل است.

انتخاب پرسودترین ارزهای دیجیتال، گزینش صحیح قطعات و دستگاه‌های موردنیاز برای ماینینگ، بررسی مقدار هش ریت و برق مصرفی، مقایسه استخرهای استخراج و بررسی مقدار شفافیت و نرخ موفقیت همچون مواردی هستند که هر ماینری باید به آنها توجه داشته باشد.

آنچنان که در گذشته به آن اشاره کردیم، بیشتر ارزهای جدیدی که با الگوریتم اجماع اثبات کار وارد این عرصه می‌شوند، در پی آن هستند که با کنارگذاشتن دستگاه‌های ای‌سیک فضا را رقابتی‌تر کرده و موقعیت را برای کاربرانی که دستگاه‌های قدرتمندی هم ندارند، فراهم کنند.

آیا شما هم تجربه استخراج ارزهای دیجیتال را داشته‌اید؟ به‌نظر شما کدام ارز با توجه به پارامترهای متفاوت، گزینه مناسب‌تری برای استخراج است؟

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *