به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

نحوه فعالسازی رمز یکبار مصرف در بانک های اصلی ایران

نحوه فعالسازی رمز یکبار مصرف در بانک های اصلی ایران

فعالسازی رمز یکبار مصرف چگونه است؟

فعالسازی رمز یکبار مصرف عبارتی است که مدت نسبتا زیادی است که در محاورات و گفتگو های ما به کار می رود. بر طبق آن چه که مسئولین نویدش را داده اند به نظر می رسد از اوایل دی ماه قرار است که استفاده از رمز های ایستای عادی منقضی گردد. و به جای آن بتوانیم از رمز یکبار مصرف استفاده کنیم. مخصوصا برای خرید های اینترنتی. علت این کار هم چنان که خود مسئولین شبکه ی بانکی عنوان نموده اند جلوگیری از کلاهبرداری های اینترنتی یا همان فیشینگ است. به هر حال دیر یا زود باید روش فعالسازی رمز یکبار مصرف را یاد بگیریم. در این مقاله به معرفی روش های مختلف دریافت این رمز خواهیم پرداخت.

 

بانک ملی
فعالسازی رمز یکبار مصرف بانک ملی با نرم افزار 60

این رمز چه قدر اعتبار زمانی دارد؟

همیشگی نیست و تنها شصت ثانیه اعتبار دارد. ضمنا تنها می توان از این رمز در یک تراکنش استفاده نمود. یعنی همین الآن که می خواهید خرید اینترنتی خود تان را انجام دهید می توانید از آن بهره ببرید. و برای بار دیگر باید رمز یکبار مصرف دیگری را دریافت کنید. برای دفعات بعدی نیازی به فعالسازی رمز یکبار مصرف نخواهید داشت. برای شروع کار می رویم به سراغ بانک ملی. چنان که خود بانک ملی هم می گوید. با آمدن این رمز دیگر نیازی به حفظ نمودن اعداد پی در پی نخواهید داشت. اگر هم کارت عابر خود را گم کردید می توانید مطمئن باشید که نمی شود به پول های تان دسترسی داشت. حتی اگر دزدی هم کارت تان را ببرد نمی تواند دست به پول های تان بزند. خب برای شروع باید به وب سایت بانک ملی بروید.

پس از ورود روی لینکی که عدد 60 را نوشته کلیک کنید. این لینک را در حال حاضر می توانید در گوشه ی چپ و بالای وب سایت بیابید. به انتهای همین صفحه بروید و با توجه به نوع گوشی هوشمند خود یکی از برنامه های مربوطه را دانلود و نصب کنید. این برنامه شامل دو نسخه ی اندرویدی و آی او اس می باشد. به محض این که وارد برنامه شوید. باید شماره ی موبایل خود تان را به برنامه بدهید تا فرایند فعالسازی برنامه شروع شود. دادن این شماره برای این است که کمی بعد یک پیامک قرار است به خط شما بیاید. پس از این که شماره ی خود را وارد نمودید باید دکمه ی ثبت نام را بزنید.

 

 

 

این برنامه 60 چقدر به اینترنت نیاز دارد؟

به خاطر داشته باشید که گوشی شما باید از طریق وایفای یا اینترنت دیتا به شبکه و اینترنت وصل باشد. پس از چند لحظه یک کد شش رقمی به گوشی شما پیامک می گردد. که باید آن را در فیلد مخصوصی که خواهید دید وارد نمایید. سپس دکمه ی تایید را بزنید. در قسمت بعدی باید یک رمز برای خود برنامه تعیین نمایید. این رمز می تواند هم به صورت عدد باشد. و هم پترن یا همان الگو. حال به یک خود پرداز بانک ملی بروید. کارت خود را در دستگاه وارد کنید. سپس رمز کارت خود را بزنید. به منوی عملیات رمز بروید. حالا باید گزینه ی فعالسازی رمز یکبار مصرف دوم را بزنید. در مرحله ی بعدی دستگاه از شما می خواهد تا شماره ی تلفن خود تان را وارد نمایید.

آن را با صفر اولش وارد نمایید. سپس یک سوال با گزینه های بله و خیر از شما پرسیده می شود. بله را بزنید. و در آخر یک برگه ی کاغذ دریافت خواهید نمود که رمز خاصی روی آن درج شده است. در این لحظه به همان برنامه ای در گوشی خود بروید. که چندی پیش آن را نصب نموده بودید. به پایین برنامه دقت کنید و گزینه ی اتصال حساب را بزنید. کمی بعد یک پیامک با یک کد بلند بالا برای شما می آید. ضمنا یک صفحه برای تان ظاهر خواهد شد که دارای دو عدد فیلد می باشد. در فیلد اول همان رمزی را وارد می کنید که در کاغذ رسید درج شده بود. و در فیلد دوم هم کد بلند بالایی را که به صورت پیامکی دریافت نموده اید کپی کنید. کار تقریبا تمام است.

 

 

 

پایان عملیات فعالسازی رمز یکبار مصرف

حالا کافی است شماره ی کارت خود را هم وارد کنید تا مشخص شود این عملیات برای کدام کارت شما بوده است. از این به بعد بسته به نیاز تان می توانید نسبت به فعالسازی رمز یکبار مصرف اول و یا فعالسازی رمز یکبار مصرف دوم اقدام نمایید. و از آن استفاده کنید. ضمنا این را هم به خاطر داشته باشید که نرم افزار 60 از این به بعد هیچ نیازی به اتصال به اینترنت نخواهد داشت. پس از این می توانید به راحتی رمز خود را به همه بگویید. زیرا در هر صورت تغییر می کند. و تنها یک دقیقه قابل استفاده است. شعار بانک ملی در این زمینه این است: رمز خود را فریاد بزنید.

 

بانک صادرات
خطای بانک صادرات

و اما بانک صادرات

در این بانک فعلا نیازی به نصب نرم افزار خاصی نخواهید داشت. فقط باید از طریق یک کد USSD وارد سامانه ی همتا شوید. سپس باید گزینه ی فعالسازی رمز یکبار مصرف را بزنید و بقیه ی مراحل. این سامانه و ورودی فعالسازی رمز یکبار مصرف آن چنان که پیدا می باشد هنوز به تکامل کافی نرسیده است. بنابر این ممکن است جای گزینه ها در این سرویس گاهی تغییر کند. خود من که این کد را زدم فعالسازی رمز یکبار مصرف در گزینه ی 5 قرار داشت. سپس از من یک کد چهار رقمی خواست. من وارد نمودم. در مرحله ی بعد درخواست وارد نمودن مجدد رمز را کرد.

در نهایت پیغام آشنای ” در حال حاضر امکان سرویس دهی وجود ندارد” ظاهر شد. شاید بعدا این گزینه هم فعال شود و بتوان رمز یکبار مصرف دریافت نمود. ولی تا الآن که خبری نبوده است. تاریخ امروز دوم آبان ماه سال نود و هشت است.

 

رمز یکبار مصرف
رمز یکبار مصرف

بانک ملت چگونه است؟

خب آن طور که معلوم است بانک ملت برای این خدمت پول دریافت می کند. ابتدا باید به قسمت بانکداری اینترنتی بروید. وارد حساب خود شوید. سپس به قسمت تنظیمات کاربر بروید. در کشوی باز شده عبارت تخصيص يكبار رمز همراه/ پيامكی را انتخاب نمایید. در صفحه ی جدید دکمه ی ثبت نام را بزنید. سپس باید شماره موبایل خود را تایید نمایید. در بخش بعدی باید حساب متصل به کارت را انتخاب نمایید. این حساب باید مبلغی را داشته باشد تا بانک بتواند پنج هزار تومان آن را برای ارائه ی خدمت فعالسازی رمز یکبار مصرف برداشت کند. این مبلغ برای یک سال است و قرار نیست که هر بار آن را پرداخت نمایید. نکته ی حائز اهمیت در این است که فعلا این خدمت در بستر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل صوذت می پذیرد.

و نمی تونید با رایتل یا تالیا از آن بهره ببرید. به هر حال در مرحله ی بعد باید از یک کلمه ی عبور به عنوان PIN استفاده نمایید. وقتی گزینه ی تایید را می زنید. کارمزدی را که گفتیم کم می شود. سپس رمز یکبار مصرف شما فعال می گردد. اگر نیاز داشتید می توانید رسید این قسمت را هم دریافت نمایید. در صورتی که شماره ی موبایل تان را عوض کردید. باید به یکی از شعبه های بانک ملت مراجعه نمایید. بعد از انجام این مراحل باید کد USSD مخصوصی را شماره گیری نمایید. ستاره هفتصد و دوازده / ستاره سه / ستاره یک / مربع.

 

 

 

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.