به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

قیمت انواع دستگاه ماینر در بازار ایران + عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج

قیمت انواع دستگاه ماینر در بازار ایران + عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج

قیمت دستگاه ماینر در ایران چه قدر است؟

قیمت دستگاه ماینر در ایران به چه عواملی بستگی دارد؟ در این مقاله خواهیم دید که چگونه با بالا رفتن اطلاعات مردم و جا افتادن ارز های دیجیتال در بین آن ها فکر این که بخواهند عمل استخراج را انجام بدهند چگونه افزایش یافته است. به راستی قیمت دستگاه ماینر در ایران چه قدر است؟ استخراج بیت کوین و ورود به این عرصه کار چندان ساده ای هم نیست. و کسانی که بخواهند وارد آن شوند با مشکلات و عوامل بازدارنده ی زیادی رو به رو هستند. اولین چیزی هم که باید به آن توجه داشته باشید دستگاه ماینر شما برای استخراج است. این که از چه نوعی است؟ چه قدر برق مصرف می کند و غیره مهم می باشند. بد نیست بدانید که قانون خاصی در ایران در مورد این عرصه وجود ندارد. و می توان گفت بنا به دلایلی این موضوع مسکوت گذاشته شده است.

دستگاه هایی که در داخل ایران وجود دارند اغلب از نوع قاچاق آن محسوب می گردند. ولی با وجود این که جزود اجناس قاچاق محسوب می گردند خیلی راحت به خرید و فروش آن ها پرداخته می شود. در این مقاله هم ما قصد داریم تا به معرفی دستگاه هایی بپردازیم که در داخل ایران همین الآن وجود دارند و قیمت های آن ها را بررسی کنیم.

 

Bitmain Antminer S9j
Bitmain Antminer S9j

چه دستگاه هایی معروف هستند؟

در این قسمت به بررسی قیمت انواع دستگاه های ماینر می پردازیم. البته این قیمت ها بر اساس وب سایت های داخلی ای می باشند که فعالیت در ایران دارند. در این میان سری هم به وب سایت های دست دوم فروشی در ایران زدیم. ضمنا این لیست را بر اساس شهرت و اعتبار آن ها در بین کاربران ایرانی مرتب نموده ایم. در آغاز به سراغ دستگاه بیت مین انت ماینر اس 9 جِی می رویم. اگر به دنبال قیمت دستگاه ماینر در ایران هستید. می توانید نیم نگاهی هم به این دستگاه داشته باشید. می توان گفت کمینه ی قیمت این دستگاه چهار میلیون و پانصد هزار تومان می باشد. و بیشینه ی آن هم می شود نه میلیون تومان. دستگاه Bitmain Antminer S9j را می توان یکی از پر طرف دار ترین دستگاه ها در داخل ایران نامید.

قدرت پردازشی این ماینر نیز چهار ده و نیم تراهش بر ثانیه می باشد. و هزار و سیصد و پنجاه وات هم میزان مصرف برق آن است. با این حساب می توان این طور گفت که مصرف برق پایینی دارد. و قدرت پردازش آن نیز در حد متوسط می باشد. برای همین هم مزرعه های استخراج اغلب از همین دستگاه ماینر استفاده می کنند. دومین دستگاهی هم که می خواهیم در این جا معرفی نماییم باز هم مربوط می گردد به شرکت بیت مین. با نام بیت مین انت ماینر اس17 پرو. کمینه ی قیمت بیت مین انت ماینر اس17 پرو سی و یک میلیون تومان و بیشینه ی قیمت آن هم تا چهل و سه میلیون تومان می رسد.

 

تاریخ تولید بیت مین انت ماینر اس17 پرو

همان طور که خود تان هم می دانید شرکت بیت مین یکی از معتبر ترین شرکت ها در زمینه ی ساخت و تولید دستگاه های ماینر ارز های دیجیتالی می باشد. بیت مین انت ماینر اس17 پرو تولید ماه آوریل سال دو هزار و نوزده می باشد. قبل از مدل بیت مین انت ماینر اس17 پرو مدلی به همین نام بوده است که ساده تر تلقی می شده است. ولی در این نسخه ویژگی های بیشتر و بهتری به دستگاه اضافه گشته است. چنان که خواندید دستگاه بیت مین انت ماینر اس17 پرو نو تولید می باشد. بنابر این هر کسی در حال حاضر در داخل ایران آن را ندارد. ولی با این حال برخی از وب سایت ها برای وارد کردن آن اقدام به ثبت سفارش و دریافت وجه می کنند. می توانید این دستگاه را بر روی حالت کم مصرف و بهینه هم تنظیم نمایید.

توان پردازشی آن هم در حالت کم مصرف چیزی بین سی و شش تا چهل و هشت ترا هش بر ثانیه می شود. مصرف برقش هم یک هزار و دویست و نود و شش وات است. اگر بیت مین انت ماینر اس17 پرو را در حالت عادی قرار بدهید می توانید توانی برابر با پنجاه تا پنجاه و سه ترا هش بر ثانیه از آن انتظار داشته باشید. ولی در عین حال مصرف برقش هم می رود بر روی هزار و نهصد و هفتاد و پنج تا دو هزار و نود و چهار. یک حالت سومی هم برای این دستگاه تعریف شده است که به حالت توربو معروف است. اگر این دستگاه را بر روی توربو قرار بدهید توان پردازشی آن هم به شصت تا شصت و دو تراهش می رسد. ضمنا مصرف برقش هم می شود دو هزار و دویست و پنجاه وات.

 

خریداران چه می گویند؟

بد نیست بدانید کسانی که این دستگاه را خریده اند. معتقد هستند شرکت سازنده ی آن کمی درباره ی حالت توربو غلو نموده است. یعنی اگر آن را در این حالت هم قرار بدهید هیچ گاه به توان پردازشی شصت تراهش هم نمی رسد. بلکه در آخرین حد خود ممکن است به پنجاه و هشت تراهش بر ثانیه برسد. که با مورد ادعایی خود کارخانه فرق دارد. البته مصرف برق آن در حالت توربو همان چیزی است که خود کارخانه بیانش نموده است. ولی احتمالا توان پردازشی را کمی بیشتر عنوان نموده اند تا بتوانند بهتر دستگاه را بفروشند. و آخرین نکته در مورد این دستگاه این است که جزو دستگاه های کم مصرف و بهینه طبقه بندی می گردد.

 

معرفی دستگاه اینوسیلیکون تی ۲ توربو

دستگاه ماینر اینوسیلیکون تی ۲ توربو را می توان با کمینه قیمت ده میلیون تومان و بیشینه ی قیمت سیزده میلیون تومان در ایران یافت. شرکت و کارخانه ی Innosilicon به صورت موازی مشغول رقابتی دشوار با شرکت معروف بیت مین است. دستگاه اینوسیلیکون تی ۲ توربو محصول سال دو هزار و هجده میلادی می باشد. و از همان زمان تا به حال جزو دستگاه های خوب در ایران به شمار می آید. ظاهر و شمایل این دستگاه را می توان به دستگاه بیت مین انت ماینر اس 9 جِی تشبیه نمود. با این تفاوت که قدرت پردازش آن بیش از بیت مین انت ماینر اس 9 جِی می باشد. یعنی سی تراهش بر ثانیه. ولی در مدل های بیست و هشت و سی تراهشی هم به بازار عرضه شده است. مصرف برق این دستگاه بالغ بر دو هزار و دویست وات می باشد.

 

واتس ماینر ام 21 اس
واتس ماینر ام 21 اس

واتس ماینر ام 21 اس را بهتر بشناسید

کمینه ی دستگاه واتس ماینر ام 21 اس بیست میلیون و بیشینه ی قیمت آن بیست و شش میلیون و پانصد هزار تومان است. موازی با دستگاه واتس ماینر ام 21 اس می توان مدل M21S از سری واتس‌ ماینر را مورد اقبال عموم مردم بر شمرد. مدل M21S از سری واتس‌ ماینر در ماه ژوئن سال دو هزار و نوزده به بازار عرضه شد. و در داخل ایران هم مورد استقبال خوبی قرار گرفت. قدرت پردازشی این دستگاه پنجاه و شش تراهش بر ثانیه می باشد. و جزو رده ی پر قدرت محسوب می گردد. ولی مصرف برقش هم سه هزار و سیصد و شصت وات است. اگر این دستگاه شما را قانع نکرده است. پیشنهاد می کنیم مشخصات دستگاه بعدی را ببینید که از همین کمپانی می باشد.

 

شاید با واتس ماینر ام 20 اس موافقت کنید

خب در این قیمت به بیان مشخصات دستگاه واتس ماینر ام 20 اس می پردازیم. حداقل قیمت دستگاه واتس ماینر ام 20 اس را می توانید با بیست و شش میلیون تومان و بیشترین قیمت آن را می توانید با قیمت سی میلیون تومان در بازار بیابید. واتس ماینر ام 20 اس را می توان یکی از پرقدرت ترین و گران ترین های بازار ایران دانست. چرا که قدرت پردازشی برابر با شصت و هشت تراهش بر ثانیه دارد. و میزان مصرف برق آن هم سه هزار و سیصد و شصت وات است. شاید این میزان مصرف برق در نگاه اول زیاد به نظر برسد. اما با کمی دقت خواهید فهمید که نسبت به قدرت هش آن چندان زیاد هم نیست. و مصرف کاملا معقولی می باشد.

ولی به هر حال ماینر های زیادی از این دستگاه استفاده نمی کنند. در حقیقت واتس ماینر ام 20 اس بازار خاصی دارد و هر کسی به سراغ آن نمی رود.

 

بیت مین انت ماینر اِس یازده چطور است؟ آیا می پسندید؟

کمینه ی قیمت دستگاه بیت مین انت ماینر اِس یازده شش میلیون و بیشینه ی قیمتی آن هم هشت میلیون و هشتصد هزار تومان است. و ضمنا مانند دستگاه های دیگر قیمت آن وابسته به قیمت دلار است. و این که نو باشد یا کارکرده. قدرت پردازش دستگاه بیت مین انت ماینر اِس یازده مساوی بیست ممیز پنج دهم تراهش بر ثانیه است. و مصرف برق آن هم یک هزار و پانصد و سی وات است. بیت مین انت ماینر اِس یازده در سال دو هزار و هجده روانه ی بازار شده است و تا الآن یکی از مشهور ترین های بازار بوده است.

 

Ebang e10.1
Ebang e10.1

دستگاهی دیگر با نام Ebang e10.1

Ebang e10.1 را می توان در بازار ایران با قیمت حداقل سه میلیون و پانصد هزار تومان و نهایتا تا شش میلیون تومان یافت. اگر چه مدت نسبتا زیادی از تولید و عرضه ی Ebang e10.1 می گذرد. اما هنوز هم مورد وثوق ماینر های زیادی در داخل است. چرا که قدرت پردازشی آن هجده تراهش بر ثانیه و میزان مصرف برقش هم هزار و هفتصد وات است. و می توان آن را جزو دستگاه های کم مصرف دسته بندی نمود.

 

چه چیز هایی باعث بالا رفتن قیمت ها می شود؟

فرض را بر این بگیرید که یک دستگاه ماینر را به قیمت ده میلیون تومان می خرید. چه مدت طول می کشد تا این پول به شما توسط خود دستگاه برگردد؟ هر چه قدر این زمان کم تر باشد معلوم می شود ارزش این دستگاه بیشتر است. و به همین صورت افراد بیشتری هم قصد خرید این دستگاه را خواهند داشت. با این زمان زمان بازگشت سرمایه نیز می گویند که بر روی قیمت دستگاه ماینر در ایران تاثیر گذار می باشد. خب بیایید ببینیم که چه عواملی باعث می گردند تا این زمان کمتر شود؟ خب اولین مورد می تواند قدرت پردازش یا هش‌ ریت دستگاه باشد. دوم میزان مصرف برق آن. سوم وضعیت شبکه و قیمت ها. چهارم وزن و اندازه. و پنجم شرکت و برند تولید کننده.

اول از قدرت پردازش یا هش ‌ریت دستگاه شروع می کنیم تا بدانیم چگونه بر قیمت دستگاه ماینر در ایران تاثیر می گذارد؟ هش ریت همان قدرت پردازش دستگاه ماینر می باشد که بالا تر در مورد همه ی دستگاه هایی که معرفی نمودیم به آن اشاره شد. این یعنی این که یک دستگاه چه قدر زمان می خواهد تا بتواند یک بلوک را در بلاک چین شناسایی نماید. پس می توان این گونه موضوع را بیان نمود که هر چه قدر این قدرت بالا تر باشد میزان ارز دیجیتالی استخراج شدنی هم بیشتر می شود. در ایران میانگین قدرت محاسباتی یک دستگاه چه قدر است؟ چیزی بین چهارده تا پنجاه تراهش بر ثانیه. که نرخ چندان بدی هم نیست.

 

کمی هم در مورد مصرف برق بگوییم

مصرف برق را بعد میزان قدرت دستگاه یعنی هش ریت می توان به عنوان عاملی تعیین کننده برای زمان بازگشت سرمایه دانست. حال در کشور هایی که نرخ قیمت برق به ازای هر وات ساعت بالا تر باشد دستگاه های پر مصرف ارزان تر به فروش می رسند. و از طرفی دستگاه های کم مصرف گران تر می باشند. در کشور هایی هم که تولید برق ارزان تر انجام می شود تعرفه ی محاسبات آن برای مشترکین ارزان تر است و قیمت ها درست بر عکس مثال قبل هستند. دستگاه Whatsminer M3x دوازده تراهش بر ثانیه قدرت پردازش دارد. و میزان مصرف برق آن هم دو هزار و صد وات می باشد. این یعنی این دستگاه نسبت به میزان توان محاسباتی خود خیلی پر مصرف است. و ارزش خرید چندانی هم ندارد. و احتمالا قیمتش هم کم می باشد.

همین دستگاه را ماینر ها تا چند وقت پیش خیلی خوب می خریدند. زیرا تعرفه ی برق مانند امروز این قدر گران نبود. و میصرفید. اما حالا موضوع بر عکس شده است. این دستگاه تقاضای زیادی ندارد. آن زمان که این دستگاه مقرون به صرفه به نظر می رسید قیمتش در یک بازه ی زمانی به شش میلیون تومان هم رسید. اما حالا که دیگر خرید آن توجیح اقتصادی ندارد می توانید آن را با دو میلیون تومان هم تهیه نمایید.

 

توجیه اقتصادی میزان مصرف برق

این که یک دستگاه به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هست یا خیر را نمی توان تنها بر اساس میزان مصرف برق آن سنجید. بلکه باید به قدرت و توان محاسباتی آن هم نگاهی کرد. گاهی میزان مصرف برق یک دستگاه ممکن است تا سه هزار و پانصد وات هم برسد که زیاد است. اما وقتی به توان محاسباتی آن نگاهی می کنیم می بینیم که مثلا شصت و هشت تراهش بر ثانیه می باشد. پس می توان گفت که مصرف برقش خیلی هم زیاد نیست. با توجه به توان آن. یعنی همان هش ریت. در حال حاضر دستگاه هایی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند میانگین مصرف برق شان چیزی ما بین یک هزار و پانصد تا دو هزار و پانصد وات است.

 

سختی شبکه
سختی شبکه

وضعیت شبکه چگونه است؟

میزان سختی شبکه را با Difficulty می شناسیم. میزان Difficulty و یا همان سختی شبکه همیشه در بیت کوین و سایر ارز های دیجیتالی نوسان دارد. البته بیشتر یک سیر صعودی است. هر چه قدر که میزان توان محاسبه در شبکه افزایش پیدا کند Difficulty نیز بالا تر می رود. بنابر این میزان هش ریت دستگاه ما هم باید بالا تر برود. چرا؟ چون فرایند استخراج دشوار تر گردیده است. حالا هر چه قدر این میزان سختی شبکه بالا تر برود قیمت دستگاه ماینر در ایران هم کم تر می شود. چرا؟ چون توانی که در گذشته داشته اند دیگر به درد امروز و این میزان سختی شبکه نمی خورد. از طرفی دیگر دستگاه های جدید تری وارد بازار می شوند که توان محاسباتی بیشتری دارند.

با آمدن دستگاه های جدید تر قدیمی ها قیمت شان کاهش می یابد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر چه قدر وزن و حجم دستگاه کمتر باشد به روی قیمت آن می آید. البته دستگاه های معروف همیشه وزن و حجمی شبیه به یکدیگر دارند.

 

این که چه شرکتی هم تولید می کند مهم است

این ماجرای برند معروف و قیمت بیشتر در دستگاه های ماینر و قیمت آن ها هم وجود دارد. درست مانند زمانی که می خواهید یک موبایل کوچک بخرید. این احتمالا برای تان تا حدی مهم است که کارخانه ی سازنده اش سامسونگ و اپل باشد یا یک شرکت هندی بی نام و نشان. در زمینه ی دستگاه های ماینر هم هر چقدر برند کارخانه های تولید کننده معروف تر باشد قیمت های آن ها بیشتر است. مثلا شرکت های بیت‌ مین و انت ‌ماینر و اینو سیلیکون و بایکال و هالونگ ماینینگ جزود معروف ترین شرکت ها در زمینه ی ساخت و تولید دستگاه های ماینر به حساب می آیند. بنابر این اصلا بعید نیست که برخی محصولات یا تمام محصولات آن ها قیمت های بیشتری نسبت به مشابه های خود در کارخانه های دیگر داشته باشند.

 

قیمت دستگاه ماینر در ایران
نمودار قیمت

نتیجه ی این مقاله چه شد؟

ما فهمیدیم که قوانین شفاف و روشنی در ایران برای دستگاه های ماینر نداریم. یعنی نه رد می شوند و نه پذیرفته. همچنین دریافتیم که اغلب این دستگاه ها در ایران به صورت قاچاقی وارد شده اند. و پشتیبانی و گارانتی ندارند. البته خیلی از آن ها هم بیشتر یک کلاهبردار می باشند. حال با توجه به فاکتور هایی مانند سختی استخراج، سقوط قیمت‌ ارز های دیجیتال، هزینه ی برق، موانع قانونی، منسوخ شدن دستگاه‌ ها و خیلی چیز های دیگر این طور نتیجه می گیریم که اگر هم می خواهید وارد این عرصه شوید باید مطالعه و تحقیقات جامعی را در مورد آن انجام بدهید.

یا حداقل شخص مورد اعتمادی را داشته باشید که زیر و بم همه چیز در این مسیر را بداند و به شما هم بگوید. زیرا در غیر این صورت حتما ضرر می کنید. و نکته ی آخر این که وب سایت زرین اکسچنج در این مقاله تنها معروف ترین و مقبول ترین های ماینر ها در ایران را نام برده است. و در مورد هیچ کدام توصیه به خرید شما نمی کند. در آخر این خود شما هستید که باید مطالعه کنید و با اطلاعات کامل وارد این کار شوید. قیمت دستگاه ماینر در ایران با توجه به فاکتور هایی که گفته شد متغییر است.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.