به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

نکاتی که قبل از خرید ماینر باید بدانید / نحوه تست دستگاه استخراج

نکاتی که قبل از خرید ماینر باید بدانید / نحوه تست دستگاه استخراج

جهت استخراج بیت کوین و اغلب ارزهای دیجیتال، مهم ترین اصل، داشتن یک دستگاه یا سخت‌افزار عالی است که قادر باشد بالاترین بازده ممکن را به شخص ماینر برساند. طی این مقاله حین معرفی های مختصر در خصوص سخت‌افزارهای ماینینگ، بعضی نکات حیاتی قبل از تهیه دستگاه استخراج را نیز بررسی می‌کنیم و در انتها روش تست این دستگاه‌ها را شرح و آموزش می‌دهیم.


کمی درباره‌ دستگاه استخراج ای‌سیک


بوسیله هر سخت‌افزار کامپیوتر که قدرت پردازشی بالا داشته باشد، میتوانیم جهت استخراج یا به عبارتی ماینینگ بهره ببریم. در مجموع اصلی ترین سخت‌افزارها و دستگاه‌های کاربردی جهت استخراج عبارت است از:

 • پردازنده اصلی (CPU)
 • پردازنده گرافیکی (GPU) یا  کارت گرافیک
 • دستگاه یا کارت FPGA
 • دستگاه مخصوص استخراج (ASIC)

با محبوبیت شبکه بیت کوین و ماینرهای وابسته به آن، اکنون استخراج مقرون به صرفه آن تنها با استفاده از تراشه‌های بخصوصی با نام ای‌سیک (ASIC) قابل انجام است.

لایت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس وی و زی‌کش از محبوب ترین و معروف ترین ارزهایی هستند که استخراج آن‌ها تنها با دستگاه ای‌سیک امکان پذیر است.

واژه ای‌سیک در واقع مخفف عبارت «مدار مجتمع با کاربرد خاص» است، در واقع یعنی که که سخت‌افزارهای آن تنها جهت یک کاربرد خاص بوجود می آیند. با این حال دستگاه‌ ای‌سیک ماینر تنها با هدف ماینینگ ساخته می‌شود، و مورد استفاده دیگر قرار نمیگیرند.

برندها و مدل‌های دستگاه‌های استخراج

دستگاه‌های استخراج هم مانند گوشی‌های هوشمند، هرروزه با ویژگی ها و مدل‌های متنوع معرفی می‌شوند. مثل برندهای گوشی، شرکت های سازنده دستگاه استخراج نیز از لحاظ کیفیت و محبوبیت متنوع هستند. هم اکنون پنج سازنده محبوب  دستگاه های ماینر به صورت زیر میباشند:

 • بیت مین (Bitmain) – سازنده دستگاه‌های انت‌ماینر (Antminer)
 • کنان (Cannan) – سازنده دستگاه‌های آوالون (Avalon)
 • اینوسیلیکون (Innosilicon) – سازنده دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator)
 • میکرو بی‌تی‌ (MicroBT) – سازنده دستگاه‌های واتس‌ماینر (Whatsminer)
 • ای‌بنگ (Ebang) – سازنده دستگاه‌های ای‌بیت (Ebit)

مشخصات اولیه دستگاه‌های استخراج

هر دستگاه ماینر غالبا تنها از یک الگوریتم رمزنگاری بهره میبرد . ( البته اکنون بعضی از دستگاه‌های نوین از تعدادی الگوریتم نیز میتوانند بهره ببرند). به طور خلاصه، هر دستگاه تنها قادربه استخراج تعداد محدودی ارز دیجیتال است .برای مثال دستگاه استخراج «Antminer S17» تنها الگوریتم SHA-256 را پشتیبانی می‌کند که مشتمل بیت کوین، بیت کوین کش و چند ارز دیجیتال انگشت شمار دیگر می‌شود.

antminer-s17

دستگاه Antminer S17

هر دستگاه استخراج حاوی میانگین قدرت پردازش بخصوص است که به آن میانگین قدرت هش یا هش ریت (hash rate) گفته میشود. بدیهی است که به هر اندازه که میانگین قدرت پردازش دستگاه بالاتر باشد، میانگین بیت کوین‌های استخراج شده نیز بالاتر است. به عنوان مثال میانگین قدرت دستگاه Antminer S17 حدود ۵۳ تراهش بر ثانیه (53TH/S) است.

دستگاه‌‌های استخراج برق زیادی نیاز دارند، که به هر اندازه بالاتر باشد، خرج برق مضاعف تری را بر عهده ماینر می‌گذارد.

مزیت های دستگاه استخراج در مقابل مشکلات خرید و فروش آن‌ها

دستگاه‌های استخراج ای‌سیک اکنون بخش عظیمی از صنعت ماینینگ را سهیم هستند. این دستگاه‌ها از بخاطر اینکه فقط مخصوص استخراج ماینینگ هستند، به شکل بهینه ساخته می‌شوند و سودآوری بسیار مضاغف نسبت به انواع دیگر سخت‌افزارهای ماینینگ دارند. ای‌سیک‌ها همان دم بعد از تولید، قادر به انجام کار هستند و هر فردی با اندک دانش فنی قادر هست از آن‌ها بهره برداری کند.

با این وجود، با دارا بودن مزیت‌های بسیار، خرید و فروش دستگاه‌های ای‌سیک از عمده دغدغه های بزرگ آن است.

در مجموع  و دسته کم در این برهه، خریدن دستگاه‌های ای‌سیک کار آسانی نیست. این دستگاه‌ها معولا به تعداد کم ساخته می‌شوند و تولیدکنندگان آن به نحوه فوری و به صورت پیش‌ فروش تولید میکند. با این وجود دستگاه ها در اختیار واسطه ها قرار گرفته و با نرخ بالاتری بدست کاربران میرسند.

خرید و فروش ماینرهای کارکرده به جای نو نیز از اموری است که نیازمند توجه است؛ این دستگاه‌ها معمولا که عمر خود را کرده‌اند و هر زمان ممکن است از کار بیفتند. در برخی از کشورها مانند  ایران هم اکنون این دستگاه ها را فقط از راه قاچاق میتوان بدست آورد که با این وجود چیزی به عنوان ضمانت و قبول مسیولیت در مقابل مصرف کننده وجود ندارد.

بدین وسیله، درهنگام عرضه یک دستگاه‌ نو، بدست اوردن هزینه آن به سرعت امکان پذیر است، اما هنگامی که بدست مصرف کننده می‌رسد، به علت افزایش زحمت استخراج، تا اندازه قابل توجهی بازگشت سرمایه کم میشود.

از سویی نرخ ارز دیجیتال استخراجی نیز در کسب سود تاثیر قابل توجهی دارد. هنگامی که زحمت استخراج افزایش یابد و نرخ هماهنگ با آن رشد نکند، کسب سود در ماینینگ کم میشود.

با توجه به گفته های بالا، دستگاه‌های ASIC استفاده دیگری به جز ماینینگ و استخراج ندارند. از این رو در هنگام بلا استفاده شدن (عدم سوددهی در گذشت زمان) فروششان بسیار سخت خواهد بود یا دسته کم با قیمت خیلی کم از شما خریداری خواهند شد.


نکات مهم در انتخاب و خرید ماینر (ASIC)


خرید یک دستگاه استخراج می‌تواند ریسک‌های های زیادی را برای خریدار به ارمغان بیاورد که اصلی ترین ریسک کلاهبرداری میباشد. ااکنون در ایران از یک سو به علت تحریم‌ها و از سوی دیگر به علت مسایل گمرکی، توانایی ثبت سفارش مستقیم شرکت سازنده  برای بسیاری از اشخاص وجود ندارد. به همین علت اغلب استخراج‌کنندگان برای تهیه دستگاه دست به دامن واسطه ها میشوند. بعضی از این واسطه‌ها به صورت ثابت شرکت یا وب‌سایت فروشگاهی دارند و بعضی دیگر از اشخاص واقعی هستند که معمولا در وب‌سایت‌های درج آگهی مثل «دیوار» فعالیت می‌کنند.

به علت عدم وجود قانون‌گذاری مناسب، و نوین بودن صنعت ماینینگ در سراسر دنیا و کسب سود بالای ماینینگ، این صنعت نیز افراد سودجویی را در خود دارد که تلاش در سوءاستفاده از بی اطلاعای افراد دارند. با این وجود جستجوی یک فروشنده با اطمینان و اطلاعات کامل از روش خرید و تست دستگاه از ارزش بالایی برخوردار است. طی این مطلب به نکات مهمی میپردازیم که هر ماینر میباست قبل از خرید دستگاه به آن توجه ویژه ای داشته باشد.

صدای بالای دستگاه‌ها، حرارت بالا و محل نگهداری را در نظر داشته باشید

یکی مرسوم ترین معایب دستگاه‌های ماینر، ایجاد صدای بلند آن‌هاست. بعضی از اشخاص  بدون داشتن اطلاعات کامل و در نظر نداشتن صدای زیاده دستگاه استخراج، و تنها به علت کسب سود آن را خریداری میکنند و سپس به علت نداشتن جای متناسب و ایجاد صدای زیاد آن‌ سعی در قروش آن دارند. از سوی دیگر مکان جایگذاری ماینر میبایست کامل بدون رطوبت و خنک باشد، زیرا دستگاه‌های استخراج حرارت بالایی در هنگام فعالیت تولید می‌کنند.

برق ماینینگ ، نکته ای مهم و حیاتی

بهره بری از برق خانگی، صنعتی و کشاورزی جهت فعالیت ماینینگ غیرقانونی محسوب میشود و در هنگام شناسایی، موجب پیگرد قانونی و برخورد از سوی مقامات قضایی میشود. یکی از اصلی ترین ریسک‌های ماینینگ، در واقع بحث برق آن است. با توجه به اینکه که آمپر برق خانگی خیلی پایین است، قادر نیست بیشتر از دو الی سه دستگاه ماینر را با آن ساپورت کرد که با این کار امکان دارد کاربرد وسایل  برقی دیگر خانه با مشکل و فشار کم مواجه شود. تا امروز چندین بار آتش‌سوزی بزرگ به دلیل استفاده غیر غیر قانونی از برق جهت ماینینگ گزارش شده است. از این رو میبایست با تجربه داران این حوزه مشورت کرد و موارد نیاز در خصوص ایمنی برق را هم انجام داد.

قدرتمندترین دستگاه، همیشه بهترین نیست

طبق گفته های بالاتر، دستگاه‌های استخراج با برندها و مدل‌های متنوع توسعه داده می‌شوند. این مهم را باید به یاد بسپرید که قدرتمندتر بودن یک دستگاه مبنی بر خوب بودن آن نیست. مقدار عمر و مدت استفاده دراز مدت از دستگاه استخراج بسیار مهم است. بعضی از دستگاه‌های ماینر سود خیلی بالایی را نشان می‌دهند، اما مقدار عمر کمی دارند یا وزن و اندازه آن ها متناسب ماینینگ نیست.

لازم به ذکر است اغلب دستگاه استخراجی را برگزینید که شرکت سازنده معروفی دارد و به اصطلاح امتحان خودش را پس داده است. یک دستگاه با استفاده صنعتی که مزرعه های استخراج بزرگ از آن ابهره میبرند، مناسبترین گزینه جهت انتخاب است، زیرا چنین دستگاه‌هایی طول عمر خوب و وزن پایینی بالا دارند. هر اندازه که شرکت ضعیف‌تری را انتخاب کنید، ریسک شما نیز بالا می‌شود.

باید بدانید که میزان مصرف برق دستگاه استخراج تاثیر قابل توجهی رویمناسب بودن آن دارد. در منطقه ای که نرخ برق کمتر است، شما میبایست دستگاه پرمصرف‌تر ولی ارزان‌تری را خریداری کنید و برعکس در منطقه ای که نرخ برق خیلی بالاست، مناسب این است که دستگاه‌های کم قدرت تر اما کم‌مصرف‌تر را جهت ماینینگ در نظر داشته باشید. برای نمونه نمونه در حالت عادی دستگاه «Antminer S17 Pro» از «Whatsminer M20S» کسب سود بالاتری دارد، ولی با تعرفه برق صنعتی یعنی زیر ۲۰۰ تومان، بازگشت سرمایه ام‌۲۰ بالاتر از اس ۱۷ پرو می‌شود.

درباره دستگاه مورد نظر خود به خوبی تحقیق کنید

در هنگام انتخاب دستگاه استخراج، درباره مدل مد نظرتان به اندازه کافی تحقیق کنید. اصلی نکاتی که میبایست درمورد یک دستگاه ماینینگ دریابید عبارت است از:

 • هش‌ریت
 • مصرف برق
 • مقدار هش‌ برد
 • مقدار چیپ روی هر هش برد
 • کولینگ (تعداد و قدرت فن‌ها)
 • وزن
 • ابعاد
 • دمای متناسب محل جهت کار

امکان خرابی دستگاه و امکان تعمیر آن را در نظر بگیرید

دستگاه‌های ماینر نیز مثل هر سخت افزار دیگری ممکن است خراب شوند و نیاز به تعمیرات داشته باشند. حیاتی ترین قطعه در یک ماینر «هش‌ برد» است. میبایست قبل از خریداری دستگاه این نکته را در یاد داشته باشید که کدام ماینر  قطعات تعویضی و تعمیرکار بیشتری در ایران دارد. در هنگام ارسال این مقاله، دستگاه‌های انت‌ماینر و واتس‌ماینر تعداد بالاترین قطعات و تعمیرکار را در درون کشور دارا هستند.

به مدل و هش ریت دستگاه دقت کنید

بعضی وقت ها برای یک مدل خاص، چندین ورژن و دستگاه استخراج با هش ریت‌های متنوع عرضه می‌شود. به عنوان مثال از روی دستگاه «Innosilicon T3» سه ورژن متنوع با قدرت‌های مختلف (۳۹، ۵۰ و ۵۴ تراهشی) در بازار موجود است. برخی فروشندگان سواستفادگر از نداشتن اطلاعات خریداران سوء‌استفاده کرده و دستگاه‌های با قدرت کمتر را که قیمت پایین تری دارند با نرخ مدل قدرتمندتر به فروش می‌رسانند. در مجموع میبایست قبل از خرید حتما از قدرت هش مدل مورد خریدتان مطمعن باشید.

مقدار قدرت هش و مدل یک دستگاه استخراج غالبا با برچسب بر روی دستگاه قابل مشاهده است. با این حال در صورت لزوم می‌توانید شماره سریال نوشته شده روی دستگاه را با شماره سریال نوشته شده روی جعبه دستگاه مقایسه کنید.

برچسب روی S9

برچسب روی S9


تست دستگاه استخراج بعد از خرید


جهت تست یک دستگاه استخراج، مناسب ترین کار این است که آن را راه‌اندازی کرده و به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت به استخر استخراج وصل شوید و در این زمان نحوه کار آن را بررسی کنید. جهت بررسی بهتر وضعیت ماینر تنها کافی است در پنل مدیریت دستگاه، قسمت وضعیت (Status) را چک کنید.

هر دستگاه استخراج چند هش برد (در بیشتر دستگاه‌‌ها سه الی چهار عدد) دارد و هر هش برد چندین چیپ (Chip) دارد. قسمت Status در پنل مدیریت دستگاه استخراج، مناسب ترین منبع جهت اطلاع از وضعیت دستگاه است.

در هنگام بررسی و تست ماینر، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید که در بخش Status ماینر قابل دیدن هستند:

 • مقدار زمان کار ماینر از هنگام روشن شدن (Elapsed)
 • قدرت (هش ریت) در لحظه‌ (GH/S)
 • میانگین هش ریت (GH/avg)
 • سرعت فن (FanSpeed) – برحسب دور بر دقیقه (معمولا روی ۵,۰۰۰ الی ۶,۰۰۰ قرار دارد.)
 • فرکانس (Frequency)
 • هش برد (Chain یا Device)
 • چیپ‌ها (Chips یا ASIC)
 • دما (Temp یا Temperature)
 • وضعیت عادی و سالم (عدد 0 و Alive)
 • وضعیت غیرعادی (نشان x و Dead)

برای مثال تصویر زیر، صفحه وضعیت دستگاه Whatsminer M20s را نشان می‌دهد:

صفحه Status واتس ماینر

صفحه Status واتس ماینر

برای مثال یک مدل دیگر به صفحه وضعیت Antminer S15 مشاهده میکنیم:

صفحه وضعیت Antminer S15


جمع‌بندی


در نگاه اول ممکن است ماینینگ و روش‌ راه‌اندازی یک دستگاه ماینر اسان به نظر بیاید، اما دغدغه زیادی در کسب و کار ماینینگ موجود است و همانگونه که بارها اشاره شد، فعالیت استخراج ارزهای دیجیتال مبنی بر خوابیدن و کسب سود و پول آسان نیست.

مناسب این است که دستگاه ماینری خریداری کنید که شرکت معتبرتری آن را ساخته باشد و خودش را در بازار ماینینگ ثابت کرده باشد. قدرت بالای ماینر مبنی بر با کیفیت بودن آن نیست و تمرکز زیاد میبایست روی سودآوری، صعنتی بودن و طول عمر دستگاه باشد.

اطلاعات خودرا قبل از خرید بالا ببرید، جواب و سوالات خود را بفهمید و از اطیمنان فروشنده ماینر مطمئن شوید. در زمان خرید ماینر تمام نکات مهم و لازم را در نظر بگیرید و در صورت امکان زمان تست بگیرید. سفارش و تحویل حضوری حتما بهتر از سفارش از راه دور است.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.