به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

21 میلیون بیت کوین از کجا آمده است؟ ریشه این عدد چیست؟

21 میلیون بیت کوین از کجا آمده است؟ ریشه این عدد چیست؟

علت محدودیت استخراج 21 میلیون بیت کوین چیست؟ آیا علتی ریاضی پشت این مسئله وجود دارد یا فقط به شکل تصادفی تعیین شده است؟

بیت‌کوین نخستین دارایی به‌کلی غیر‌متمرکز دیجیتالی در جهان بود که یک دهه قبل توسط ساتوشی ناکاموتو جهت عرضه در بازار خلق گردید. ساتوشی با تلاش بسیار و تفکری عمیق، بیت‌کوین را خلق کرد ولی پس از گذشت یک دهه، هنوز دو نکته‌ی مبهم در این خصوص وجود دارد. نکته‌ی اول اینکه، هویت حقیقی ساتوشی ناکاموتو ناشناس باقی مانده است و معلوم نیست آیا او یک شخص، مرد یا زن یا نمادی از یک گروه توسعه‌دهنده‌ی بدون هویت است.

همچنین ساتوشی طراحی بیت‌کوین را به‌ شکلی انجام داده که حداکثر مقدار آن در 21 میلیون بیت کوین واحد محدود باقی بماند. به‌عبارت دیگر درصورتیکه تغییری حاصل نشود، حتی یک بیت‌کوین بیشتر از 21 میلیون استخراج نخواهد شد. این واقعیت که هیچ‌کس علت محدودیت تعداد بیشتر از 21 میلیون بیت کوین را نمی‌داند، دومین نکته‌ی مبهم در خصوص بیت کوین است.

ریشه انتخاب عدد 21 میلیون بیت کوین از کجا آمده است؟

۲۱ میلیون بیت کوین

درک این مسئله که چرا بیت‌کوین به‌ شکل محدود تولید شد، با دانستن اینکه چنین محدودیتی موجب جلوگیری از تورم می‌شود، خیلی هم دشوار نیست. بیت‌کوین به‌عنوان پاداش بلاک (Block rewards) استخراج می‌شود. به این معنی که قسمتی از بیت‌کوین استخراج‌شده به ماینر بازپرداخت می‌شود و به‌ نحوی تنظیم شده که در هر ۲۱۰ هزار بلاک یا به‌عبارتی، هر چهار سال این بازپرداخت نصف می‌شود. در سال گذشته به ازای هر بلاک، ۱۲.۵ بیت‌کوین نسیب ماینرها می‌شود که پس از ماه مه سال ۲۰۲۰، این مقدار به ۶.۲۵ بیت‌کوین تغییر پیدا کرد که این رخداد را هاوینگ بیت کوین مینامند. این راه‌حلی قابل ستایش جهت کنترل میزان بیت‌کوین عرضه‌شده است ولی هنور دلیل محدودیت عرضه دقیقا روی ۲۱ میلیون بیت کوین را توضیح نمی‌دهد.

برای درک بهتر این مسئله به شما پیشنهاد میکنیم میکنیم مقاله هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیتکوین را مطالعه بفرمایید.

ریشه انتخاب عدد 21 میلیون بیت کوین از کجا آمده است؟

ساتوشی قصد داشت شباهات‌هایی بین بیت‌کوین و پول بی‌پشتوانه (Fiat money) وجود داشته باشد. یکی از موارد اثبات این ادعا در مکاتبات بین او و مایک هین، توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار قابل مشاهده است. در یکی از این ایمیل‌ها ساتوشی می‌گوید طراحی تعداد بیت‌کوین‌ها و برنامه‌ی توزیع آن‌ها «برآورد تجربی» و انتخابی سخت بود.

در حقیقت، ساتوشی تلاش دارد تمایل به بعضی شباهت‌ها بین بیت‌کوین و فیات را توضیح دهد، درحالی‌که دشواری مربوط به تغییرات هر دوی این ارزها، در آینده در نظر گرفته شده‌ است. بااین‌ وجود، صرف‌نظر از شباهت‌های درنظرگرفته‌شده، ساتوشی معتقد بود همه‌گیر شدن بیت‌کوین، ارزش آن به‌ازای هر واحد را به‌صورت چشم‌گیری افزایش خواهد داد.

بعضی از این مکاتبات توضیحات مختصری در مورد اینکه ناکاموتو، جهت ایجاد محدودیت چه چیزی در ذهن داشت، ارائه می‌دهد اما تفکر واقعی یا محاسباتی که منجر به ایجاد سقف 21 میلیون بیت کوین برای این محدودیت شد را همچنان مجهول می‌گذارد.

طی چند سال اخیر، حدس‌های و گمان های بسیاری در خصوص عدد ۲۱ میلیون  بیت کوین وجود داشته و اینکه آیا محاسبات یا معانی حقیقی و حساب شده برای آن وجود دارد یا خیر. درحالیکه افرادی، توضیحات ریاضی برای آن پیشنهاد دادند، عده‌ای دیگر بر تصادفی بود این انتخاب تأکید کردند.

آلن اِوارت، بنیان‌گذار یک استارتاپ فین‎تکی، معتقد است محدودیت ۲۱ میلیونی برای بیت‌کوین مفهومی عمیق‌تر از آنچه به‌نظر می‌رسد را دارا است. برای او عدد ۲۱ نشان‌گر روحی خلاق است.

بعضی دیگر از افراد هستند که فکر می‌کنند سر در آوردن از چرایی ۲۱ میلیون بیت کوین بودن محدودیت، کاملاً غیرضروری میباشد. برای آن‌ها، تنها محدود‌بودن تعداد بیت‌کوین‌ها اهمیت دارد. بنابرابن در پایان ثابت‌بودن تعداد بیت‌کوین‌ها روی عدد ۲۱ میلیون یا ۲۱۰ میلیون، موضوعی بی‌اهمیت است.

ریشه انتخاب عدد 21 میلیون بیت کوین از کجا آمده است؟

شاید جذاب‌ترین تئوری، مربوط‌به توضیحی ریاضی از یکی از اعضای انجمن StackExchange باشد. براساس توضیحات پست او، تعداد بلاک‌ها در هر چرخه قادرند با ضرب در عدد ۶ (بلاک‌هایی که در هر ساعت ساخته‌ می‌شوند) و ضرب در عدد ۲۴ (ساعات روز) و ضرب در ۳۶۵ (تعداد روزهای سال) و ضرب در ۴ (سال‌های تداوم چرخه) دریافت شود. درنهایت، جواب، عدد ۲۱۰۲۴۰ است که با گرد کردن آن به عدد ۲۱۰ هزار می‌رسیم.

۲۱۰۰۰۰ ≈ ۴ * ۳۶۵ * ۲۴ * ۶

علاوه‌بر این جمع بازپرداخت بیت‌کوین برای ماینرها از آغاز به ازای هر بلاک برابر با ۵۰+۲۵+۱۲.۵+۶.۲۵+۳.۱۲۵ بوده که عدد حاصل ۹۶.۸۷۵ است و با گرد‌کردن آن به عدد ۱۰۰ می‌رسیم. حاصل ضرب این دو عدد نیز ۲۱ میلیون خواهد بود.

۲۱،۰۰۰،۰۰۰ = ۱۰۰ * ۲۱۰،۰۰۰

اگرچه مهم است که یاد‌آوری کنیم این توضیحات بعد از تعیین آن توسط ساتوشی شکل یافته و فرضیاتی بر پایه‌ی ریاضی است که جواب حقیقی و قطعی برای تفکر پشت محدودیت ۲۱ میلیونی به‌شمار نمی‌روند.

شاید روزی، ساتوشی ناکاموتو هویت حقیقی خود را فاش کند و ما همه‌ی این سوالات گیج‌کننده را از اون بپرسیم اما تا آن زمان تنها جواب ما برای این سوالات، حدس و گمان‌ها و مکاتباتی است که آن‌ها را «برآورد تجربی» می‌داند.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *