به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

بلاک چین احراز هویت ؛ انتهای سوء‌استفاده و شروع اعتماد

بلاک چین احراز هویت ؛ انتهای سوء‌استفاده و شروع اعتماد

بلاک چین احراز هویت ؛ انتهای سوء‌استفاده و شروع اعتماد

درحال حاضر احراز هویت به بخش جدایی‌ناپذیری از روزمره اشخاص تبدیل گردیده است و هر کجا که بخوهید فعالیت‌های حساسی مثل معامله، ساخت حساب در صرافی، انتقال مالکیت، ایجاد حساب بانکی، دریافت وام و … را صورت بدهید، میبایست هویت خود را احراز و اثبات کنید. با این وجود، سیستم‌های کنونی احراز هویت خیلی پیچیده و ضعیف میباشند و نقایص امنیتی اینگونه سیستم‌هایی به دفعات زیاد سبب کلاهبرداری مالی، پولشویی و دیگر جرایم مالی گردیده. احراز هویت یا شناخت مشتری (Know Your Customer) یا به صورت مختصر «KYC»، صرف‌نظر از کاربرد آن، فرایندی زمان بری را در اختیار دارد. حجم بالای کاغذبازی اداریِ مربوط با اینگونه فرایندهایی و واضح نبودن در خصوص بهره از اطلاعات شخصی جمع‌آوری گردیده از مشتری‌ها، به ناکارآمدی در جمع‌آوری اطلاعات میان سیستم‌های موازی منجر گردیده است. حال اینجاست که باید بلاک چین احراز هویت خودرا معرفی کند، عجله نکنید.

در ضمن، تلاش‌های جهانی جهت مبارزه با تأمین مالی تروریسم و پولشویی، جهت دولت‌ها و شرکت‌های مالی فوق‌العاده با هزینه زیاد صورت میگیرد. با توجه به اخبارهای اخیر، در سال ۲۰۱۴ شرکت‌ها تنها جهت مبارزه با پولشویی، مبلغ زیاد ۱۰ میلیارد دلاری هزینه کرده‌اند. از طرف دیگر، بعضی شرکت‌ها نیز به سبب رعایت‌ نکردن قوانین مربوط به شناخت مشتری، به پرداخت جریمه‌های زیاد قضایی محکوم می‌شوند. این فضای بدون هماهنگی، پرابهام، پیچیده و بدون اعتماد موجب شده تا زمینه مالی جهت انطباق با قوانین شناخت مشتری، به راه‌حل‌های بر پایه بلاک چین وادار شوند. در ادامه مطلب، با بهره گیری از مقاله‌ای که در وب‌سایت دِوتیم (DevTeam) نوشته شده است، به تحلیل و شناخت تأثیر بلاک چین احراز هویت و شناخت مشتری خواهیم پرداخت. لذا تا پایان مطلب با زرین اکسچنج همراه باشید.

تغییر با بلاک چینِ احراز هویت

بلاک چین احراز هویت ؛ انتهای سوء‌استفاده و شروع اعتماد

زمینه خدمات مالی مدت‌ها به‌دنبال راه‌حل‌هایی جهت معضل احراز هویت بوده است، ولی تنها طی سال‌های گذشته راه‌حلی مناسب در قالب بلاک چین یافت گردیده است.

معماری محاسباتی غیرمتمرکز بلاک چین این امکان را بوجود میاورد تا اطلاعات جمع‌آوری‌شده از ارائه‌دهندگان مورد اعتماد در پایگاه اطلاعات واحد، تغییرناپذیر، مورد تایید، رمزنگاری‌شده و با امنیت بالا ثبت شود.

احراز هویت با بهره از بلاک چین قادر است سریع ‌تر، ساده تر، ایمن ‌تر و کاربردی تر از فرایند سنتی تأیید هویت باشد.

بلاک چینِ احراز هویت چیست؟

فناوری بلاک چین امکان ساخت دفتر کلی توزیع‌شده را فراهم مینماید که می‌توان آن را با کلیه کاربران شبکه به اشتراک گذاشت. به‌ زبان دیگر، به سبب فناوری بلاک چین هیچ مرجع انحصارگری موجود نیست و با این اوصاف، برخلاف مدل کلاینت-سِرور (client-server model) یا همان مدل سرویس‌گیرنده-سرویس‌دهنده، هیچ نقطه ضعف واحدی یافت نخواهد شد.

پایگاه اطلاعات بلاک چین در اصل غیرقابل‌تغییر میباشد و این قابلیت موجب می‌شود داده های این پایگاه داده خیلی قابل‌ اعتماد تر باشند. از اینگونه پایگاه اطلاعاتی می‌توان جهت ذخیره‌ی مشخصات اشخاص ، به شکلی که کاملاً قابل‌اعتماد باشد، بهرمند شد.

به‌عنوان مثال ، اگر قسمت خدمات مالی از بلاک چین جهت احراز هویت بهرمند شود، قادر است با سرعت و امنیت زیادتری و از راه ابزاری مثل یک اپلیکیشن، هویت کاربران را مورد بررسی قرار دهد. با در نظر گرفتن ایمنی پایگاه اطلاعات بلاک چین احراز هویت ، نهادهای دولتی و شرکت‌ها قادر هستند به شکل کامل به ایمنی اطلاعات اعتماد کنند، به صورتی که دیگر به هیچ شکل بررسی بیشتر در مورد مشخصات افراد نیازی نخواهد بود.

بلاک چین احراز هویت ؛ انتهای سوء‌استفاده و شروع اعتماد

بلاک چین احراز هویت چگونه فعالیت می‌کند؟

به‌عنوان نمونه، یک نهاد یا بانک به جهت دستیابی به اطلاعات هویت شما، درخواستی برای پلتفرم بلاک چین میفرستد

در این ساختار تازه ، دسترسی به اطلاعات صرفاً با توجه به رضایت کاربر صورت خواهد گرفت. جهت رضایت‌دادن، کاربر تنها باید با استفاده از رمز عبوری یک‌ بار مصرف (OTP) وارد حساب کاربری خود گردد و یک کلید خصوصی به‌ اطلاعات اختصاص دهد. در این صورت، اگرچه می‌توان از راه شخص ثالث به اطلاعات دسترسی پیدا کرد (در این نمونهبانک)، ولی مالکیت اطلاعات هنوز هم در اختیار کاربر خواهد ماند.

در حال حاضر، مفهوم پلتفرم بلاک چین احراز هویت بوسیله شرکت‌های عظیم فناوری اطلاعات مانند IBM، پیاده‌سازی گردیده است. پروژه «به‌اشتراک‌گذاری کلی شناخت مشتری» (Shared Corporate Know Your Customer) این شرکت، از سازوکاری غیرمتمرکز، با امنیت و کارآمد جهت اعتبارسنجی، جمع‌آوری، ذخیره، به‌روزرسانی و به‌اشتراک‌گذاری داده های مربوط به هویت مشتری‌ها بهرمند میگردد.

بلاک چین چگونه به فرایند شناخت مشتری کمک مینماید؟

در آینده، کاربردهای بلاک چین در زمینه شناخت مشتری و تأیید هویت قادر است تا حد بالایی هزینه‌های هر صنعتی را که بر پایه احراز هویت فعالایت میکند، کاهش دهد، چرا که فناوری بلاک چین به بانک‌ها و دیگر مؤسسات مالی اجازه خواهد داد تا از یک مدل با امنیت بالا، سازمان‌یافته‌ و واحد جهت مدیریت اطلاعات استفاده کنند. در ادامه به بعضی امتیازهای بهرمندی از بلاک چین احراز هویت اشاره خواهیم کرد.

جمع‌آوری اطلاعات توزیع‌شده کاربران

با یک سیستم شناخت مشتری بر پایه فناوری بلاک چین، قسمت های مالی و بانکداری نیازی به صورت دادن فرایند تأیید هویت نخواهند داشت.

در حال حاضر، اطلاعات افراد در یک سیستم متمرکز، مثل یک مخزن، جمع‌آوری و نگهداری میگردند. جهت دستیابی به این اطلاعات، فراهم کنندگان خدمات شناخت مشتری میبایست اطلاعات مشتریان خود را با شرکت‌هایی که به این اطلاعات نیاز دارند، به اشتراک بگذارند.

با به‌کارگیری راه‌حل‌های وابسته به بلاک چین در فعالیت شناخت مشتری، اطلاعات روی شبکه‌ای غیرمتمرکز در دسترس قرار میگیرند و با این حساب، شرکت‌ها و نهادهای متنوع قارد هستند بعد از دریافت اجازه از کاربر، به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

با توجه به اینکه اطلاعات تنها بعد از تأیید یا دریافت اجازه از کاربر از نهاد مربوطه تحویل گرفته می‌شوند، این سیستم شناخت مشتری بر پایه بلاک چین امنیت بیشتری برای محافظت از اطلاعات بوجود میاورند. در این سیستم، دسترسی غیرمجاز به اطلاعات امکان‌پذیر نمیباشد و درنتیجه، افراد کنترل کامل تری روی اطلاعات خود دارند.

اتوماسیون و استانداردسازی سیاست‌ها و عملیات‌ها

سازمان‌ها، کسب‌وکارها و دیگر مؤسسات، هرروز اطلاعات مشتری‌ها را جمع‌آوری مینمایند. تا حدودی در تمام جوانب زندگی هرروزمان، از پرداخت قبض گرفته تا رزرو بلیت، اطلاعات شخصی ما مخصوصا نام، آدرس، شماره کارت شناسایی و… موردنیاز میباشند.

با در نظر گرفتن پیشرفت‌های تازه به ‌دست‌ آمده در استانداردسازی سیاست‌های شناخت مشتری و مقدار فزاینده اطلاعات جمع‌آوری گردیده، حال می‌توان از راه‌حل‌های بر پایه بلاک چین جهت بهره از قراردادهای هوشمند به جهت اجرای فرایندهای کنترلی و عملیاتی استفاده نمود.

مسیریابی گردش کارِ شناخت مشتری (فرایند های تکراری موردنیاز جهت احراز هویت مشتریان) را می‌‌توان از راه رمزنگاری در قراردادهای هوشمند و استانداردسازی در تمام صنعت، تسهیل نمود. این وضعیت قادر است کارایی سیستم‌های بر پایه بلاک چین احراز هویت را افزایش و نیاز به نظارت دستی را کمتر کند.

همچنین، بهبود تکنیک‌های دیجیتالی‌کردن فرایندها به پیاده‌سازی راه‌حل‌های چندزبانه با بهره از ابزار ترجمه و قراردادهای هوشمند هم کمک مینماید.

متمرکزبودن کنترل و خطرها

حوزه مالی قادر است با محدودکردن مقدار ورودی انسانی، خطرهای پیش رو را کمتر کند. این موضوع از راه استانداردسازی درون صنعت امکان‌پذیر میباشد. دارندگان اطلاعات نیز قادر هستند بر محافظت از اطلاعات خود نظارت داشته باشند، چراکه از افراد درخواست خواهد شد تا خود به شکل مستقیم اجازه دستیابی به اطلاعات را به شرکت‌ها و نهادهای متنوع بدهند. این راهکار، احتمال اشتباه یا تقلب را کاهش خواهد داد.

بلاک چین به بانک‌ها این امکان را میدهد تا فرایند های مهمِ قانونی، از قبیل فرایندهای سنجش مقدار ریسک مربوط به پولشویی را به گونه خودکار صورت دهند. این موضوع به محدودکردن ریسک احتمالی بانک‌ها و در انتها، کاهش ریسک مشتریان کمک خواهد کرد.

به این صورت، راه‌‌حل‌های شناخت مشتری و مبارزه با پولشوییِ بر پایه بلاک چین قادر است تغییر عظیمی در روش بررسی دسترسی و امنیت هویت بوسیله بانک‌ها ایجاد کند. به همین جهت، احتمالاً طی سال‌های پیش رو سرمایه‌گذاری کلانی روی راه‌‌حل‌های شناخت مشتری و مبارزه با پولشویی بر پایه بلاک چین انجام خواهد گرفت.

کیفیت اطلاعات و نظارت

بلاک چین مانعی بزرگ در مقابل کلاهبرداری میباشد. اطلاعات، بعد از ورود، روی دفتر کل بلاک چین ثبت خواند شد و بعد از ثبت، تغییرناپذیر خواهند بود. رمزنگاری، اطلاعات ذخیره‌شده روی بلاک چین را ایمن میسازد. این اطلاعات بدون موافقت بیشتر از ۵۱ درصد از شبکه ، قابل‌تغییر نمیباشند.

سیستم کنونی کلاینت-سِرور جهت  ذخیره اطلاعات در مؤسسات مالی، یک سیستم بر پایه سیلو (silo-based system) اجرا مینماید؛ در این سیستم، بانک‌ها اطلاعات را برای هنگامی که موردنیاز باشند، روی سِرورهای مرکزی خود نگهداری مینمایند و این اطلاعات با دیگر نهادها به اشتراک گذاشته نخواهد شد. در این صورت، تنها از طریق سیستم داخلی بانک‌ها و نه هیچ واسطه خارجی دیگری، می‌توان به اطلاعات دسترسی پیدا کرد. یعنی هر مؤسسه‌ای که لازم میباشد دستورالعمل‌های شناخت مشتری را صورت بدهد، باید خود فعالیت احراز هویت را انجام دهد.

از طرف دیگر، راه‌ حل بر پایه بلاک چین اجازه ساخت دفتر کلی را فراهم می‌کند که به اطلاعات اجازه می‌دهد روی یک پلتفرم واحد و قابل‌دسترس در سرتاسر جهاننگهداری شوند. با این حساب، هر شخصی که مجوز دریافت کرده باشد، قادر است به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.

این امر قادر است به بهبود نظارت بر اطلاعات منجر شود و به مؤسسات یاری دهد تا موارد کلاهبرداری و تقلب را زودتر شناسایی کنند. در نتیجه، از مقدار جرایم مالی که بانک‌ها با آن گلاویز میباشند، کمتر خواهد شد و دیگر نیازی به پرداخت جریمه‌های زیاد به سبب نقض قوانین نخواهد بود.

ارتباطات و شفافیت

پلتفرم‌های احراز هویت بلاک چین اجازه نظارت فعال همه امورات، از قبیل افتتاح حساب تا تراکنش‌های روزانه را فراهم خواهند نمود. زمانی که این پلتفرم‌های نوین با قراردادهای هوشمندی که معیارهایی از قبل معین شده جهت شناسایی فعالیت‌های مجرمانه در اختیار دارند ادغام شوند، بانک‌ها قادر هستند در کمترین زمان لازم از هر شکل تخلف مالی مطلع گردند.

قابلیت تغییرناپذیری اطلاعات روی بلاک چین نیز در حوزه ایجاد اعتماد میان طرفین درگیر در فرایند احراز هویت بسیار اثرگذار میباشد. با اعتماد به اطلاعات ذخیره‌شده روی نرم‌افزار بلاک چینی شناخت مشتری، دیگر نیای به صورت دادن فرایندهای اعتبارسنجی ثانویه یا بازبینی اطلاعات نخواهد بود.

در پایان ، یک سیستم دفتر کل توزیع‌شده، روند ارتباطات و گزارش‌ها را بسیار موثرتر و در ضمن در زمان و هزینه صرفه‌جویی خواهد کرد. با توجه به اینکه طرفین درگیر قادرند به آسانی به اطلاعات قابل ‌اعتماد دسترسی پیدا کنند، اشتباهات و جرایم با سرعت بیشتری شناسایی خواهند شد.

تأثیر این قابلیت در مورد اشتباهات شفاف تر خواهد بود، چراکه در سیستم‌های عادی و سنتی، شناسایی، گزارش و رفع اشتباهات زمان بسیاری را نیاز دارد.

گزارش فعالیت مشکوک

اکنون، روند احراز هویت روزها یا حتی هفته‌ها زمان لازم دارد، به همین سبب، هزینه‌ای که مؤسسات مالی میبایست برای مطابقت با قوانین قضایی متقبل شوند، هرروز افزایش خواهد یافت، چراکه این صنعت سعی میکند تا از کلاهبرداران مالی یا تروریست‌ها یک قدم پیشتر حرکت کند.

با بهره از یک دفتر کل مشترک که چندین مؤسسه مالی متنوع آن را مدیریت و نگهداری می‌کنند، تمام اشخاص و نهادها قادر هستند بر فعالیت احراز هویت افراد نظارت داشته باشند و آن را تنظیم نمایند. هرگونه تغییر یا به‌روزرسانی در اطلاعات مشتری در دسترس تمام اعضای شبکه قرار خواهد گرفت.

با دستیابی‌ مستقیم به یک دفتر کل مشترک، دیگر نیازی نیست سازمان‌ها و نهادها فرایندهای زیاد و زمان‌بَرِ شناسایی کلاهبرداری‌ها و گزارش‌ آنها را پشت سر بگذارند.

فرایند جامع احراز هویت

راه‌حل اعتبارسنجی و تأیید هویت رمزنگاری‌شده به مؤسسات مالی کمک خواهد کرد تا با سرعت زیادتری هویت افراد را بررسی نمایند. این موضوع جهت انطباق قانونی روند محافظت از اطلاعات و در ضمن جلوگیری از کلاهبرداری ضروری میباشد.

در همین حال، افزایش تقاضا جهت بانک‌ها و دیگر مؤسسات مالی جهت ساخت اپلیکیشن‌هایی که به کاربران اجازه می‌دهد تا امور بانکی خود را به شکل آنلاین صورت دهند، چالش‌ تازه ای را پیش‌روی حوزه مالی و بانکداری قرار داده است. رفع نقایص امنیتی ناشی از باگ‌های نرم‌افزاری یا سرقت دستگاه‌های هوشمند، به راهکاری غیرمتمرکزتر و ایمن‌تر نیاز دارد تا موفق شود نگرانی‌های امنیتی کاربران را برطرف نماید.

امنیتی که مدل غیرمتمرکز بر پایه بلاک چین به ارمغان میاورد، احتمال کلاه‌برداری را خیلی کاهش میدهد. با یانکه هنوز در صورت سرقت دستگاه (به‌عنوان نمونه، گوشی هوشمند)، هکر قادر است به بعضی اطلاعات حساس دسترسی داشته باشد، ولی به لطف تغییرناپذیری اطلاعات ثبت‌شده روی بلاک چین، هکر قدرت تغییر و سوءاستفاده از اطلاعات را نخواهد داشت. به‌ شکل ویژه، راه‌حل‌های احراز هویت برای بانک‌ها تغییری بنیادین صورت میدهد، زیرا قادر است مقدار امنیت و رضایت مشتری را بیشتر کند.

محدوده کاربرد بلاک چین احراز هویت

پیاده‌سازی بلاک چین احراز هویت تنها به بانک‌ها یا مؤسسات مالی محدودنخواهد شد. صنایعی که به تأیید هویت کاربران نیاز دارند هم قادرند از فناوری بلاک چین استفاده نمایند.

به‌عنوان نمونه، مقامات مالیاتی جهت تسریع فعالیت های داخلی خود قادر هستند به آن دسترسی داشته باشند. دیگر صنایعی که به اطلاعات هویت کاربران نیاز دارند شامل سازمان‌های قضایی، مؤسسات رتبه‌بندی اعتبار، بازار سهام و نهادهایی به همین مانند می‌شوند.

احراز هویت روی بلاک چین قادر است به صنعتی میلیارد دلاری تبدیل شود. همان شکلی که قبل از این اشاره شد، شرکت‌ بزرگ فناوری مثل IBM از قبل سرمایه‌گذاری خود را روی پروژه‌ بلاک چینی بزرگی شروع کرده است که با همکاری شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات بانک‌داری HSBC، دویچه بانک (Deutsche Bank) و خزانه‌داری کارگیل (Treasuries of Cargill) در حال پیشرفت میباشد.

سخن پایانی

در این مطلب ، بررسی کردیم که فناوری بلاک چین قادر است از خیلی جهات، فرایند احراز هویت کاربران و شناخت مشتری را پیشرفت دهد. شرکت‌هایی مانند IBM به‌ شفافیت مزایا و برتری این فناوری نوین را نسبت به سیستم‌های موجود فهمیده اند.

همه‌چیز از تغییرناپذیری پایگاه اطلاعات بلاک چین تا توانایی آن جهت بهبود وضوح فرایند احراز هویت مشتری‌ها، کمک خیلی موثری به ارتقاء روند تأیید هویت و کم کردن جرایم مالی خواهد بود.

نهاد های دولتی هم از این فناوریاستفاده خواهند کرد، پراکه با بهره از فناوری بلاک چین، افراد مسئول در ارزیابی و کم کردن ریسک، دسترسی منسب تری به اطلاعات خواهند داشت و روابط میان حوزه‌های مالی و قانون‌گذاران شفاف‌تر خواهد بود. این مسئله در بلندمدت قادر است پیش‌زمینه کم شدن عمده‌ای در جرایم و کلاهبرداری‌های مالی باشد.

فقط زمان قادر است تأثیر حقیقی فناوری بلاک چین را بیان کند. آنچه آشکار میباشد، اشتیاق همه ما به وقوع قول و قرارها و نویدهای این فناوری تازه میباشد.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *