به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

ارز دیجیتال REN یا Republic چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

ارز دیجیتال REN یا Republic چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

ارز دیجیتال REN و پروتکل Republic چیست و چه کاربردی دارد؟

ارزهای دیجیتال از آغاز بر پایه اصولی ایجاد شده اند که ارزهای فیات (ارز با پشتوانه دولتی) از آن برخوردار نمیباشند از جمله: عدم نیاز به کنترل بوسیله یک نهاد متمرکز و تکیه به آن، غیرمتمرکز گرایی، و البته حریم خصوصی. به عنوان نمونه، در حال حاضر تبدیل بیت کوین به اتریوم امر سختی نمیباشد، هر صرافی متمرکز (منظور صرافی های برجسته کنونی) قادر است اینکار را برای شما به انجام برساند.

ولی انجام این مبادله‌ی میان زنجیره‌ای، به شکل بهینه، محرمانه و بی‌نیاز از اعتماد، در یک صرافی غیرمتمرکز، تا امروز ممکن نبوده است. پروژه‌ی ارز دیجیتال REN جهت حل این مشکل بوجود آمده است. قبل از شروع، به توضیح چند اصطلاح مهم خواهیم پرداخت و سپس در ادامه این مقاله از زرین اکسچنج به بررسی کلی این پروژه خواهیم پرداخت.

Ren یا Republic چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

Dark pool چیست؟

برای مثال ، تصور کنید شما قصد فروش 1000 بیت کوین را دارید.

در بیشتر صرافی های ارز دیجیتال (نظیر بازار های بورس عادی)، سفارشات خرید و فروش در یک دفتر سفارشات عمومی ثبت میگردد. این ساختار برای خیلی از معامله گران و خرده فروشان مناسب میباشد.

اکنون به مثال مان برگردیم. این حجم عظیم تراکنش که شما سفارش آن را در دفتر سفارشات ثبت نموده اید قطعا تاثیر زیادی بر بازار میگذارد.

برای سازمان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری که دارایی های بسیار زیادی را مدیریت میکنند و حجم معاملات روزانه بسیار بالایی در دست دارند، اطلاع رسانی عمومی نیت خرید مقدار فراوانی  از یک دارایی، قادر است بازار را دچار نوسان زیادی کند و موجب لغزش دارایی گردد.

نتیجه انجام سفارش خرید با قیمتی متفاوت از آنچه انتظار داشته اید ، قادر است ضرر های زیادی را بر خریدار تحمیل نماید.

برای مقابله با این موضوع ، Dark pool ها که صرافی های خصوصی میباشند، در آنها دارایی ها با یک دفتر سفارشات مخفی، معامله میگردند. این یعنی مخفی ماندن معامله از هر بیننده دیگر، حتی از خود شبکه Ren.

شما سفارش خود را طی یک Dark pool تحت پروتکل ارز دیجیتال REN ثبت خواهید کرد؛ سفارش شما، دور از چشم افراد (و نیز پردازش کنندگان) پردازش گردیده و پایان میابد.

در جهان مالی سنتی، 10 الی 15 درصد معاملات ماهانه‌ی بورس ایالات متحده (چیزی تقریبا  27.2 میلیارد دلار)، از راه Dark poolها صورت میگیرد که اثبات کننده اهمیت این زیرساخت کلیدی در انتقال سازمان یافته‌ی دارایی ها میباشد.

sMPC چیست؟

هدف اصلی در sMPC، محاسبه‌ی جمعی توابع، با ورودی هایی از منابع مستقل از هم میباشد؛ فاقد آن که ورودی طرفین را به یکدیگر افشا نماییم.

به عنوان نمونه، یک صرافی قادر است جهت اثبات ذخیره ارزی کافی خود، فاقد افشای اندازه دقیق آن، از یک مدل sMPC استفاده نماید تا تایید کند که دارایی هایش از یک آستانه معی بالاتر میباشد.

مبادله‌ی اتمی چیست و چه کاربردی دارد؟

مبادله‌ی اتمی یک نوآوری قرارداد هوشمند میباشد که امکان تبادل ارزهای دیجیتال را با یکدیگر را آسان تر میکند. این کار قادر است از طریق صرافی های متمرکز یا غیر متمرکز، صورت بگیرد.

Ren یا Republic چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

تا قبل از معرفی تکنولوژی مبادله اتمی در سال 2017، تبادل ارزهای دیجیتال با یکدیگر کار دشوار و زمانبری بود.

خیلی از صرافی ها از کلیه ارزهای موجود پشتیبانی نخواهند کرد. در نتیجه مبادله گر باید دارایی خود را به صرافی دیگری ببرد، و یا با چندین تبدیل متوالی با بهره از ارزهای میانجی، به هدف خود دست پیدا کند.

در مبادله ی مستقیم با فروشنده (OCT) نیز خطر سواستفاده و کلاهبرداری در کمین شما خواهد بود.

مبادله ی اتمی این معضل را با بهره از قرارداد هوشمند زماندار یا HTLC برطرف خواهد کرد. طی این قرارداد هوشمند، هر دو طرف معامله باید در یک بازه زمانی معین ، اطلاعات در خصوص انتقال دارایی خود را ثبت و تایید نمایند.

در وضعیتی که یکی از طرفین در محدوده زمانی مشخص شده اقدام به تایید پرداخت نکند، معامله به کل لغو میشود و انتقالی رخ نخواهد داد.

Ren یا Republic چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

Interoperability یا امکان همکاری بین شبکه‌ای به چه معناست؟

Interoperability در اصطلاح به معنی قدرت یک شبکه یا یک سیستم یا یک نرم افزار، جهت ارتباط و همکاری با همتایان خود میباشد.

در حوزه بلاک چین، امکان همکاری میان شبکه‌ای میان بلاک چین ها همیشه از چالش هایی بوده‌ است که حل آن کلید دسترسی به مقیاس پذیری، نقدینگی و گسترش کاربرد اپلیکیشن های غیرمتمرکز میباشد.

در حال حاضر نیز چارچوب هایی جهت همکاری در بلاک چین ها بوجود آمده، از جمله اینها Cosmos میباشد که در آن بلاک چین ها قادر هستند تحت موتور شبکه‌ای Tendermint فعالیت داشته باشند.

با این وجود محدودیت هایی در طراحی کنونی چنین مدل هایی وجود دارد. برای نمونه با این که این مدل ها، فضایی جهت ارتباط استاندارد شده میباشند، ولی هنوزهم ترجمه‌ی این پترن کلی ارتباطی به دیگر فضا ها چالش برانگیز میباشد، مثل ایجاد ارتباطی بین Cosmos و اتریوم.

جهت رفع معضلات موجود، راه حل هایی فرا-بلاک چینی بوجود آمده اند. از جمله‌ی اینها، مبادلات اتمی (atomic swaps) میباشد که یک شیوه انتقال دارایی ها با حداقل نیاز به اعتمادسازی هست و در سال های پیش گسترش روز افزونی را تجربه کرده و جای مبادلات آغازین در شبکه ها را خواهد گرفت.

پروژه‌ی Ren نیز از نوآوری هایی میباشد که به شکل گیری بازار مالی غیرمتمرکز کمک ‌بزرگی خواهد کرد.

نیاز به Interoperability در بازارهای مالی غیرمتمرکز

این مسئله شفاف است که نقدینگی، تولید کننده‌ی نقدینگی خواهد بود. خیلی از پروژه های تازه وارد در حوزه ارز دیجیتال با همین هدف ایجاد شده اند. یعنی فراهم کردن نقدینگی مطلوب در بازار های ارز دیجیتال.

همکاری میان شبکه ای، فرای اتصال زیرساخت ها به یکدیگر، قادر است ابزاری حیاتی جهت ساخت نقدینگی بهتر در یک رابط استاندارد محسوب شود.

به عنوان نمونه، در خصوص بیت کوین، پروژه های جذابی مانند TradeLayer، صرافی های غیرمتمرکز بین بیت کوین و لایت کوین بوجود میاورند که با بهره از مدل مبادلاتی پلتفرم، حتی امکان ساخت ضریب اهرم روی بلاک چین وجود خواهد داشت.

یک تجربه‌ی کاربری مستقیم تر موجب کم شدن موانع در دسترسی به محصولات بازارهای غیرمتمرکز میگردد که به طبع آن و افزایش علاقه به این زمینه ، نقدینگی بیشتری به همراه خواهد داشت.

ایده آل پایانی در این راه ، استفاده از یک سیستم انعطاف پذیر از پروتکل های باز میباشد که قدرت تامین بازار ها با نقدینگی بالا را در بین بلاک چین ها دارا باشد.

ویژگی همکاری میان شبکه ای، پتانسیل پروتکل های باز را بوجود میاورد که به همراه آن، بعضی از جالب ترین پیشرفت های علم رمزنگاری، مانند sMPC یا محاسبه‌ی چند نفره‌ی امن، استفاده میگردد.

ارز دیجیتال REN چیست؟

Ren یا Republic چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

Ren که پیشتر پروتکل Republic اسم داشت، پلتفرمی میباشد که تکنولوژی بلاک چین را با زیرساخت هایی که پیش تر در بازار‌ سرمایه گذاری سنتی به کار گرفته شده است تلفیق ‌مینماید.

پروژه‌ی Ren را میتوان به یک شبکه بلاک چین عمومی تشبیه نمود ، با نودهایی که کلاینت ها را میزبانی خواهند کرد، یک توافق BFT (یک نسخه‌ی تغییر یافته از Tendermint)، و یک ماشین مجازی، به اسم RenVM. با این وجود Ren تمرکز زیادی بر روی حفظ امنیت و یک طراحی فرا-بلاک چینی با قابلیت همکاری بین شبکه‌ای دارد.

رویکرد Ren به این مسئله به وضوح پیشرفت بزرگی نسبت به تکنولوژی های موجود فعلی که متکی به اعتمادسازی هستند است از جمله ساید چین های دوطرفه متحد، و استفاده از پروتکل های جداگانه مانند Cosmos و Polkadot.

از ویژگی های بسیار جالب این پروتکل که آن را برای واحد هایی که به دنبال گسترش نقدینگی خود هستند جذاب ‌می‌کند، این است که این راه حل به سادگی به عنوان یک پلاگین یا افزونه قابل استفاده است.

در ارز دیجیتال REN، پشتیبانی از بلاک چین ها، بدون نیاز به گنجاندن پروتکل پیام رسانی مورد نیاز در چارچوب بلاک چین، انجام می‌شود (برخلاف Cosmos که IBC پروتکل پیام رسانی استاندارد است).

این امر توسط Ren با بهره مندی اختصاصی از تکنولوژی sMPC امکان پذیر شده است و تاثیرات به سزایی در آینده‌ی ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

تاریخچه

پروژه‌ی Ren در اواخر سال 2017 تحت عنوان پروتکل Republic ایجاد شد؛ یک شبکه‌ی غیرمتمرکز برای معاملات محرمانه میان بلاک چین ها؛ که معامله کنندگان میتوانستند بدون اینکه کسی از محتوای سفارش آگاه شود سفارش خود را ثبت کنند.

با ادامه‌ی پروژه، تیم ارز دیجیتال REN به سرعت دریافت که اختصاص دادن کل یک شبکه همراه با توان پردازشی، فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند آن، به تنها یکDark pool، قابل توجیه نیست.

در نتیجه در سال 2018، شروع به گسترش پروتکل خود کرد تا به همه اجازه دهد که Dark pool خود را با قوانین دلخواه خود میزبانی کند. RenEx اولین این Dark poolها بود که در اواخر سال 2018 راه‌اندازی شد.

Ren به گسترش تکنولوژی پروتکل خود ادامه داد تا با برطرف کردن برخی نواقص باقی‌مانده، به جایگاه کاربردی نوینی دست یابد.

اولین مورد، لزوم وجود یک دفتر سفارش پنهان بود که قدم بزرگی برای ارز دیجیتال REN محسوب می‌شد.

به علاوه نیاز به حفظ امنیت سرتاسری(End-to-End)، از ابتدای ثبت سفارش تا انجام آن، و نیز امکان ارتباط بین بلاک چین ها برای ادغام نقدینگی، و در نهایت الزام به اجرای سفارشات، همگی موانعی بودند که Ren پشت سر گذاشت.

امروزه Ren به جایگاهی فراتر از یک Dark pool دست یافته است. تمامی بازار های مالی غیر متمرکز نیازمند راه حلی برای دستیابی به امنیت در کنار امکان همکاری با سایر شبکه ها هستند و ارز دیجیتال REN میتواند پاسخگوی نیاز آن ها باشد.

همچنین با فراهم ساختن امنیت و نقدینگی بین شبکه‌ای برای Dark poolها، بسیاری از مشکلات سابق در صرافی های غیرمتمرکز، پلتفرم های وام دهی و امثال آن برطرف شده است.

پروتکل Ren چگونه کار ‌می‌کند؟

اساسا ارز دیجیتال REN، یک پروتکل منبع باز را برای ساخت شبکه‌ای از نودها برای پردازش سفارش، بدون اطلاع از محتوای سفارش، فراهم ‌می‌کند.

اینکار با تقسیم سفارش به قطعات رمزنگاری شده و سپس توزیع آن در شبکه، انجام می‌شود(با استفاده از sMPC).

Ren یا Republic چیست؟ +کاربردها و مزایای این ارز دیجیتال

نودها بدون افشای محتوا، قطعات رمزنگاری شده‌ی سفارش را بازسازی میکنند و سپس به تطبیق سفارشات میپردازند. هنگامی که همتای یک سفارش یافت می‌شود، یک مبادله اتمی (atomic swap) بین فروشنده و خریدار بصورت همتا به همتا شکل می‌گیرد.

پس بطور خلاصه، این پروتکل زمینه های زیر را برای کاربران فراهم ‌می‌کند:

  • دفتر سفارش مخفی غیرمتمرکز
  • تطبیق سفارش غیرمتمرکز
  • زیرساخت مبادلات اتمی برای معاملات بین شبکه های BTC، ETH و ERC20
  • یک توکن برای پروتکل، Ren

زیرساخت سفارش قطعه‌ای غیرمتمرکز

پروتکل Ren از طرح اشتراک محرمانه موسوم به Shamir برای قطعه قطعه کردن سفارش بزرگ شما (فرضا برای فروش یک دارایی) بهره میبرد.

سپس، نودهای غیرمتمرکز شبکه (که در شبکه Ren “دارک نود” نام دارد) به دنبال سفارشات خرید همتا میگردند. هنگامی که قطعات سفارش شما مطابق سازی شد، یک مبادله اتمی میان فروشنده و خریدار در شبکه‌ی Republic Swarm برقرار می‌شود.

Republic Swarm شبکه‌ی همتا به همتا و غیرمتمرکز ارز دیجیتال REN است که مبادلات اتمی را ممکن ‌می‌کند. با استفاده از اصول رمزنگاری غیرقرینه، جزئیات این مبادله اتمی پنهان نگه داشته می‌شود.

از آنجایی که دفتر سفارشات مخفی است، کسی نمیتواند از قطعات سفارش شما، به محتوای سفارش شما پی ببرد.

مطابق سازی غیرمتمرکز سفارش

مطابق سازی سفارش فرآیندی است که در آن نودها سفارشات را باهم تطبیق میدهند، بدون اینکه جزئیات هر سفارش را مشاهده کنند.

هر نود میتواند محاسبات را بر روی قطعاتی از چندین سفارش مختلف انجام دهد، سپس نتایج خود را با نتیجه پردازش سایر نود ها ترکیب کند.

قطعات به نحوی ساخته میشوند که پس از انجام محاسبات، به نحوی بازسازی شوند که نشان دهنده‌ی نتایج مطابق سازی سفارش باشند (نه برملا کننده‌ی خود سفارش).

زیرساخت مبادله اتمی

پروتکل Ren همچنین دارای یک پروتکل برای مبادلات اتمی میان فروشنده و خریدار است. نود ها رد و بدل کردن پیام را تسهیل میکنند و در صورت امکان، یک ارتباط همتا به همتا میان مبادله کنندگان برقرار میکنند.

امنیت

پروتکل Ren تضمین ‌می‌کند که هیچ خللی در امنیت پروتکل رخ نمیدهد، مگر اینکه اکثریتی از نود ها معیوب و سواستفاده گر باشند.

اگر به فرض، 50 نود معیوب باشند، در بهترین سناریو فرضی میتوانند همه‌ی سفارشات را بازسازی کنند. اما در پروتکل ارز دیجیتال REN این سناریو فرضی غیر ممکن بوده و تنها بازسازی 50 درصد سفارشات ممکن خواهد بود.

و مهمتر از همه اینکه جعل سفارشات، با توجه با تعهد مالی که هر عضو شبکه با قرار دادن وثیقه ایجاد ‌می‌کند(وثیقه را در شبکه Ren در ادامه توضیح خواهیم داد)، کاملا غیر عملی است.

دارک نودها چیستند؟

شبکه‌ی Ren بوسیله شبکه‌ای از دستگاه ها (نودها) موسوم به دارک نود فعالیت ‌می‌کند. دارک نودها محاسبات شبکه را انجام میدهند و در ازای آن پاداش دریافت میکنند.

RenVM چیست؟

RenVM موتور اجرایی پروتکل Ren است. به زبان ساده تر، یک کیت توسعه‌ی نرم افزار (SDK) است که به dAppها امکان میدهد از مزایای Ren برخوردار شوند بدون اینکه امنیت و کاربری خود را تحت‌الشعاع قرار دهند.

در حال حاضر RenVM بوسیله زبان های Go و Rust ساخته شده است و از Solidity برای قراردادهای هوشمند بهره میبرد.

توکن ارز دیجیتال REN چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن Ren دو کاربرد اساسی دارد:

  1. پرداخت حق‌الزحمه برای ایجاد انگیزه پردازش معاملات توسط نودها
  2. پرداخت وثیقه از جانب اپراتورها و معامله کنندگان برای شرکت در شبکه

-حق‌الزحمه

معامله کنندگان در Ren برای ثبت سفارش خود حق‌الزحمه‌ای را پرداخت میکنند که هر یک از نودهایی که در پردازش سفارش همکاری ‌می‌کند، درصدی از آن را دریافت ‌می‌کند.

-وثیقه

یک قرارداد هوشمند در اتریوم بنام Registrar، نودهای شبکه Ren را سازماندهی ‌می‌کند. برای عضویت در شبکه، معامله کنندگان و نودها بایستی وثیقه‌ای به مبلغ 100,000 Ren در Registrar قرار دهند. این اقدام از سواستفاده‌ی احتمالی و ثبت سفارشات جعلی جلوگیری ‌می‌کند.

در زمان خروج از شبکه، این وثیقه عودت داده می‌شود.

توکن Ren:

قیمت توکن در ICO: 0.0571 دلار آمریکا

مبلغ جمع آوری شده: 34,299,022 دلار آمریکا

موجودی در گردش: 595,254,643 REN

موجودی کل: 1,000,000,000 REN

پروژه Ren چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای ارز دیجیتال REN در بازارهای مالی شامل: مبادلات OTC با حجم بالا بدون ریسک سواستفاده طرف مقابل، وام دهی پراکنده(collateral lending)، صرافی های غیر متمرکز و Dark poolها، ایجاد ضریب اهرم (leverage) و غیره.

p

همه‌ی اینها به لطف امکان بهره مندی از نقدینه ترین دارایی در این حوزه یعنی بیت کوین، در زیرساخت های بازار، امکان پذیر شده اند.

وجود همه‌ی این قابلیت ها و بیشتر، Ren را به راه حلی نوین برای شرکت هایی تبدیل کرده است که به دنبال ایجاد زیرساخت های بازار مالی غیرمتمرکز هستند.

جمع بندی

گسترش بازار مالی غیرمتمرکز در بحث ارزهای دیجیتال، بدون راه حلی باز، در دسترس و بی نیاز از اعتمادسازی برای اعمال اپلیکیشن ها و تراکنش ها، امکان پذیر نیست.

گرچه هنوز موانع بسیاری حل نشده باقی مانده است ولی امکان همکاری بین شبکه‌ای فرصتی فراهم می آورد که شروع کننده مسیری برای دستیابی به محیطی با نقدینگی بهتر خواهد بود.

همچنان راه زیادی تا ورود کامل سازمان ها به بازار ارز دیجیتال باقی مانده است؛ موانعی چون زیرساخت های نوپا و فقدان رگولاسیون قطعی هنوز وجود دارند. اما با هدف قرار دادن نقدینگی، میتوان با این موانع روبرو شد.

با این اوصاف، امکان همکاری بین شبکه‌ای به عنوان مسیری برای ارتباط بازارها و بلاک چین ها به یکدیگر، و در نهایت به عنوان یک استاندارد فنی، میتواند رگولاسیون قطعی و به کارگیری گسترده بازار مالی آزاد در جامعه را امکان پذیر سازد.

سوالات متداول

Ren چیست؟

Ren شبکه ای است که به کاربران ارزهای دیجیتال اجازه میدهد به سادگی ارزهای مختلف را با هم مبادله کنند. همان کاری که صرافی های معمولی هم انجام می دهند، ولی به صورت مستقیم و بی‌واسطه.

Dark pool چیست؟

Dark poolها نوعی از صرافی ها هستند که سفارشات خرید و فروش در آنها محرمانه میماند. در سفارشات کلان، که اعلان عمومی چنین سفارشی تلاطم شدیدی در بازار ایجاد میکند، Dark poolها ابزار خوبی هستند تا از ضررهای ناخواسته جلوگیری بشود

توکن ارز دیجیتال REN چیست؟

شبکه‌ی Ren هم مانند همه ی بلاک چین های دیگر، توکن خودش را دارد. از این توکن در شبکه Ren به منظور پاداش دادن به نودهای محاسبه کننده، و نیز وثیقه‌ای که برای شرکت در شبکه باید پرداخت شود استفاده می شود.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.