به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

WazirX چیست؟ بررسی جامع صرافی و ارز دیجیتال آن

WazirX چیست؟ بررسی جامع صرافی و ارز دیجیتال آن

بررسی ویژگی های صرافی WazirX و ارز دیجیتال WRX

طی این مطلب به بررسی یکی از صرافی­ های بسیار برجسته هند و البته دارای اعتبار و مشعور جهانی با رتبه 153 از لحاظ مقدار حجم معاملات در طی روز خواهیم پرداخت که تحت مالکیت صرافی معروف جهانی یعنی بایننس قرار گرفته. طی این نوشته کلیه پروسه ثبت نام به شکل تصویری آموزش داده خواهد شده و به هزینه ­های کارمزد، خرید و فروش، سپرده گذاری و مسائل امنیتی پرداخته میپردازیم. در ادامه با معرفی و بررسی صرافی WazirX و ارز دیجیتال آن یعنی WRX مارا همراهی کنید.

بررسی WazirX 2020

WazirX، یک صرافی ارز دیجیتال هندی میباشد که به شما در خرید، فروش و مبادله­ ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، ریپل، اتریوم، لایت کوین و غیره کمک خواهد کرد. راهنمای صرافی ارز رمز باید کلیه صرافی­ های رمز ارز مشهور و برجسته ای که وجود دارند را بررسی نماید تا قادر باشد بهترین گزینه را برای خود بیابد.

WazirX توکن مخصوص خود یعنی WRX را جهت پرداخت هزینه ­های تراکنش ایجاد نموده است.

این پلتفرم در سال 2018، بوسیله Nischal Shetty، Sameer Mhatre و Siddharth Menon تأسیس شده که در حال حاضر جهت سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال و تاجرین در دسترس میباشد.

شما قادر هستید با خرید بیت کوین به کمک واحد پول روپیه هند به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مشغول شوید. در حال حاضر بیت کوین معادل 530000 روپیه قیمت دارد ولی شما قادرید 0.0001 بیت کوین را با 54 روپیه خریداری نمایید.

با قانونگذاری­ های تازه، احتمال این وجود خواهد داشت که صرافی های ارز دیجیتال بیشتری مانند WazirX در هند بوجود بیایند.

WazirX این برتری را در دست دارد که به تنها صرافی تبدیل شده که در برابر ممنوع شدن بوسیله RBI مقاومت نمود که در برابر دیگر پلتفرم­ های مبادلاتی نظیر Zeebpay و Unocoin که تعطیل شدند موفق عمل نموده است.

شما قادرید از طریق گوشی هوشمند اندرویدی خود بیت کوین خریداری نمایید که در بخش های بعدی کاملا به این موضوع خواهیم پرداخت.

قابلیت ­های WazirX

 • دسترس پذیری از طریق پلتفرم ­های متنوع

پلتفرم معاملاتی WazirX از راه وب، گوشی­های هوشمند اندرویدی، دستگاه­های موبایل اپل iOS، سیستم­های ویندوزی و مک قابل دستیابی میباشند.

صرفا ملزم هسید که جهت آغاز فعالیت با این نرم افزار این اپلیکیشن را از گوگل پلی استور یا اپل استور بارگذاری کنید. حتی این امکان ارائه شده که از طریق وب سایت آنها مستقیما وارد پلتفرم تجاری و معاملاتی WazirX گردید.

 • تنوع رمز ارز:

شما قادرید تا بیشتر از 70 رمز ارز را با USDT معامله نمایید. USDT همان ارز تتر میباشد که در بیشتر مواقع معادل 1 دلار آمریکا است.

بر اساس تتر، USDT کاملا با ذخیره­ی دلار آمریکا حمایت میگردد. نرخ تبدیل 1 بوده و هر تتر معادل 1 دلار آمریکا میباشد. با این وجود این قیمت وابسته به عرضه و تقاضای دلار فراز و نشیب دارد.

تغییرات قیمتی 4 ماه گذشه USDT برحسب INR مطابق جدول زیر میباشد:

ارز تاریخ 1 ژانویه 2020 تاریخ 3 فوریه2020 تاریخ 2 مارس2020 تاریخ 1 آوریل 2020
USDT 72.00 68.49 66.40 78.05
US Dollar 71.22 71.32 72.35 76.57

 

جدای از اینکه قادر هستید جفت ارزهای تتر و دلار را با یکدیگر معامله نمایید، امکان معامله با بیت کوین و با روپیه نیز فراهم شده است.

امکان خرید با روپیه به شما کمک خواهد کرد تا رمز ارزها را مستقیما بر روی پلتفرم مبادلاتی رمزی WazirX خریداری نمایید.

 • سرعت تراکنش:

معاملات رمزی WazirX این ویژگی را دارد تا در طی زمانی اندک همراه با افزایش حجم معادلات در مدت زمان کوتاهی افزایش داشته باشد. این پلتفرم قادر است میلیون­ها تراکنش را به آسانی و بدون کاهش سرعت به اتمام برساند.

با انتخاب این نرم افزار تجربه­ تجاری خیلی پرسرعتی خواهید داشت که مطابق با استانداردهای جهانی میباشد.

 • دسترسی به ابزارهای تجاری پیشرفته:

WazirX به کمک مجموعه ای از معامله گران بسیار فعال و افراد حرفه ای و خیلی مشتاق در حوزه­ ی بلاک چین ایجاد و راه اندازی گردیده. این پلتفرم تمامی قابلیت ­ها و ابزارهای نموداریِ TradingView را فراهم کرده است.

شما قادرید به کمک گراف­ های پرقدرت و شاخص­ های متنوع  از اپلیکیشن ­های موبایلی خود، به تجزیه و تحلیل قیمت­ها و اطلاعات مربوط به سوابق تراکنش­ها مشغول شوید.

 • معامله نقدی، بازار P2P و STF

WazirX از راه سه فرم بازار جهت معامله گران تازه کار و حرفه ای امکان خرید و فروش فراهم خواهد کرد.

این پلتفرم معاملاتی یک بازار نقدی میباشد که در آن امکان معامله­ بیشتر از 70 ارز دیجیتال در آن فراهم شده. این پلتفرم معاملاتی بسته به جفت ارزهای مورد بهره به عنوان نمونه، USDT، BTC و INR به عنوان ارز پایه سه بخش دارد.

شما قادرید با هر یک از صرافی­ ها فعالیت کنید.

بازار P2P (فرد به فرد)

پلتفرم P2P به شما کمک خواهد کرد تا مستقیما USDT را از شخص دیگری خریداری نمایید بجای اینکه از صرافی بخرید.

P2P یک موتور تطبیق خودکار سفارشات به شکل اختصاصی میباشد که در آن سفارشات با ارز معین فرد فروشنده تطبیق داده میگردد که در این حوزه صرافی WazirX نقش تسهیل کننده و ضمانت عمل خواهد کرد.

زمانی که عمل تطبیق سازی به پایان برسد، شما باید مستقیما پول را به فروشنده ارسال نمایید. هنگامی که فروشنده رسید را تأیید کند، WazirX ارز ذخیره شده و سپرده را آزاد خواهد کرد.

STF (فاند هوشمند توکن)

STF جهت معامله گران ارز دیجیتالی میباشد که نیازمند کمک و پشتیبانی هستند.

معامله گران تازه وارد رمز ارز قادر هستند معامله گران با تجربه و هوشمند رمز ارز را پیدا کرده تا به آنها در پیشرفت و بهبود سبد سهام کمک داشته باشند و در عوض قسمت معین شده ای از سود دریافت شده را بدست بیاورند.

 • سازگاری با نسخه موبایل و سیستم عامل­های مختلف

خوشبختانه برای هر یک از معامله کنندگانی که علاقه به بهره از نسخه موبایلی صرافی WazirX دارند، این صرافی به صورت اپلیکیشن موبایلی نیز در دسترس میباشد. نه فقط این، بلکه قادر هستید WazirX را به عنوان مشتری جهت هر دو سیستم عامل ویندوز و مکینتاش درز دسترس داشته باشید. لذا صرف نظر از ترجیح خود مبنی بر معامله کردن بر روی بستری بخصوص، این صرافی به احتمال خیلی فراوان گزینه مدنظر شما را پوشش خواهد داد.

 • نقدینگیبا در نظر گرفتن نرخ نقدینگی، هنوز WazirX در مسیر افزایش و پیشرفت میباشد. طبق تاریخ 26 مارس 2020، این صرافی حجم معاملاتی آن در طی 24 ساعت معادل 37 میلیون دلار آمریکا طبق وب سایت coinmarketcap.com می باشد که آن را در رتبه 153 لیست صرافی­ ها با بالاترین نرخ حجم معاملاتی در در 24 ساعت قرار گرفته است. این حجم معاملاتی خیلی کم است و قطعا جهت معامله کنندگانی که به دنبال انجام معاملات عظیم میباشند می­تواند مشکل ساز باشد.
 • امنیتدر خصوص امنیت، تنها زمینه ای است که این صرافی رمز ارز مدال طلا را در مان دیگر صرافی­ های هندی رمز ارز دریافت کرده. نمره امنیتی که بواسطه این سایت صرافی رمز ارز هندی دریافت گردیده ، C است که توسط سایت Observatory که مربوط به Mozile است به آن داده شده و هیچ صرافی رمز ارز هندی دیگری نمره امنیتی بالاتر از این اندازه دریافت نکرده است. نمره C معادل با میانگین صنعت جهانی میباشد.
 • Stop Limit Ordersیک معامله کننده با تجربه به احتمال بالا از شنیدن این خبر خوشحال خواهد شد که در تاریخ 28 می 2019، WazirX ویژگی Stop Limit orders را به تجربه معاملاتی خود اضافه نموده است. در حال حاضر این ویژگی در حالت نسخه بتا یا آزمایشی تنها برای جفت معاملاتیِ TRX/USDT میباشد (یعنی می­توان با USDT، TRX خرید و برعکس) ولی به احتمال فراوان به زودی جهت کل پلتفرم عرضه خواهد گردید.

هزینه­ های صرافی WazirX

هم اکنون، این پلتفرم به دو صورت هزینه دریافت می­کند؛ هزینه ­های معاملات و هزینه ­های برداشت از حساب. به هزینه ­های صرافی WazirX، هزینه ­های همسان یا تک نرخی می­گوییم، یعنی فرستندگان و گیرندگان مبلغ برابری باید بپردازند که معادل 0.2% میباشد. این نرخ بر اساس میانگین موجود در صنعت میباشد که همواره تقریبا 0.25% بوده است. با این وجود، هم اکنون تعداد بیشتر و بیشتری از صرافی­ هایی که کارمزدهای معاملاتی اندکی مانند 0.1% دریافت می­کنند را مشاهده می­کنیم. لذا در مقایسه با این اندازه ، 0.2% اندکی بالاتر از میانگین صنعتی خواهد بود.

 • هزینه­ های معاملات یا کارمزدها:

شما قادر هستید رمز ارزها را در سه بازار متنوع معامله کنید، به عنوان نمونه در بازار نقدی، بازار فرد به فرد و معامله­ STF.

کلیه معاملات دارای کمترین میزان سفارش میباشند. یعنی اینکه شما باید در یک ارز دیجیتالی بخصوص، مقدار معینی از آن را بخرید یا بفروشید.

هزینه­­ های معاملاتی یا کارمزدها برای تراکنش­های بازار نقدی

در بازار نقدی، شما قاردید انواعی از ارزهای دیجیتالی را معامله نمایید و نرخ کارمزد برای خریدار و فروشنده نیز 0.2% میباشد.

کارمزدهای تراکنش­های بازار فرد به فرد یا P2P

هم اکنون، بازار P2P امکان معامله­ 8 نوع ارز را با تتر یا USDT فراهم کرده است:

 • یورو (EUR)
 • روپیه اندونزی (IDR)
 • روپیه هند (INR)
 • نایرا نیجریه (NGN)
 • روبل روسیه (RUB)
 • ریال سعودی (SAR)
 • لیر ترکیه (TRY)
 • هریونا اوکراین (UAH)

در کشور هند، شما قاردید تنها معاملات USDT/INR را صورت دهید.

هزینه ­های کارمزد خرید و فروش 0% میباشند. کمرتین اندازه سفارش برای فروش یا خرید باید 14.5 USDT و بیشترین اندازه خریدی که قادرید صورت دهید، 2000 USDT میباشد.

کارمزدهای معاملات بازار STF

صرافی WazirX قابلیت معاملات STF را برای معامله گران تازه وارد در زمینه ارز دیجیتالی بوجود آورده افرادی که نیاز به حمایت و کمک دارند.

سرمایه گذاران جدید و تازه کار ارز دیجیتالی قادرند معامله گران با تجربه و باهوش ارز دیجیتالی را پیدا نمایند که به آنها در افزایش و پیشرفت پورتفولیو آنها کمک خواهند کرد و در عوض درصد معینی از سود بدست آمده را دریافت خواهند کرد.

جهت چنین معامله­ STF، WazirX 25% کارمزد از روی سود برداشت خواهد کرد.

 • کارمزدهای برداشت از حساب

جدای از کارمزدهای معاملاتی، WazirX کارمزدهای برداشت و انتقال از حساب نیز دارد یعنی هنگامی که شما پول دیجیتالی خود را جابجا می­کنید. کارمزدهای برداشت از ارزی به ارز دیگر فرق میکند و حداقل و حداکثر مقدار معین دارند.

به عنوان نمونه، اگر علاقمند باشید بیت کوین (BTC) از حساب برداشت نمایید:

موارد خاص مقدار
کارمزد برداشت از حساب 0.0005 بیت کوین
حداقل مقدار برداشت 0.001 بیت کوین
ماکزیمم مقدار برداشت 3 بیت کوین
حداقل مبلغ سپرده 0 بیت کوین

 

توضیحات جدول فوق مبنی بر کارمزد برداشت از حساب WazirX

صرافی WazirX کارمزد برداشت از حساب را بالغ بر 0.0005 بیت کوین جهت برداشت BTC مشخص نموده است. این مقدار کم ­تر از میانگین صنعتی میباشد و در نتیجه مزیت رقابتی مطلوبی در مقایسه با دیگر صرافی­ های رمز ارزی بسیار برجسته در بازار دارد. میانگین به ازای برداشت BTC معادل 0.000812 بیت کوین میباشد . لذا WazirX حدودا 40% نرخ کارمزد کمتری خواهد داشت.

به همین صورت ، هزینه ­های کارمزد برداشت جهت تتر، معادل 1.5 USDT میباشد و برای WazirX معادل 10 WRX خواهد بود.

WazirX چیست؟ بررسی جامع صرافی و ارز دیجیتال آن

توکن اختصاصی صرافی WazirX

صرافی WazirX توکن اختصاصی خود را راه اندازی نموده تا یک جامعه رمز ارزی ایجاد گردد که به نخستین افرادی که عضو میگردند پاداش دهد.

مجموع تمامی توکن WRX تا سقف 1 میلیارد میباشد . تقریبا 107 میلیون توکن WRX در گردش وجود دارند که در 11 بازار فعال با حجم 9 میلیون و 16 هزار معامله در 24 ساعت اخیر در تاریخ 22 آوریل 2020 معامله میگردند.

قیمت کنونی توکن WRX تقریبا معادل با 10.31 تا 10.34 Rs. میباشد.

شما قادر هستید از توکن WRX جهت پرداخت هزینه ­های معاملات یا کارمزدهای تمامی معاملات رمزی خود استفاده نمایید. در حال حاضر، اگر از توکن WRX جهت پرداخت هزینه ­ها استفاده نمایید، تخفیف 50% در پرداخت هزینه معاملات یا کارمزد وجود دارد. این تخفیف در سال بعد به نصف میرسد و در طی 4 سال آینده برداشته خواهد شد.

تریدینگ ویو WazirX

صرافی­ های متنوع هر کدام تریدینگ ویو خاص خود را خواهند داشت و هیچ مطلبی نمی­توان پیدا کرد که در آن گفته باشد این بهترین تریدینگ ویو خواهد بود. شما باید خودتان بهترین تریدینگ ویو یا نمای معاملاتی که مطلوب شماست را پیدا نمایید. چیزی که اغلب بین کلیه این نماها مشترک میباشد، نشان دادن دفتر سفارش یا حداقل قسمتی از آن است، یک نمودار قیمتی مربوط به رمز ارز انتخابی و سابقه سفارش. اغلب کادرهای خرید و فروش هم دارند. پیش از اینکه یک صرافی را انتخاب نمایید، نگاهی به نمای معاملاتی یا تریدینگ ویو آن بیاندازید تا مطمئن گردید برای شما مطلوب است. تصویر زیر مربوط به تریدینگ ویو صرافی WazirX میباشد.

WazirX چیست؟ بررسی جامع صرافی و ارز دیجیتال آن

شیوه ­های سپرده گذاری

در خصوص روش ­های سرمایه گذاری، امکان انتقال الکترونیکی سپرده­ها ولی نه از نوع سپرده­های کارت اعتباری از راه WazirX وجود دارد.

در تاریخ 6 ژوئن 2019، WazirX اعلام نمود که به توافقی با فراهم کننده خدمات پرداخت دست یافته که بر اساس آن این امکان جهت سرمایه گذاران اندونزیایی فراهم گردیده تا مستقیما روپیه اندونزی را در پلتفرم تجاری سپرده گذاری نمایند.

همکاری صرافی بایننس و WazirX

بایننس عظیم ترین صرافی رمز ارز میباشد که به شکل میانگین حجم معاملات آن در روز به 2 میلیارد با بیشتر از 1 میلیون و  400 هزار نقل و انتقال در ثانیه خواهد رسید.

WazirX یک صرافی هندی بیت کوین در خارج از بمبئی میباشد. صرافی بایننس در سال 2019، صرافی WazirX را خریداری نموده و یک بازار جهانی جهت سرمایه گذاران آن ایجاد کرده است.

در تاریخ 21 نوامبر 2019، صرافی WazirX ایمیلی به کاربران خود ارسال نمود مبنی بر اینکه بوسیله بایننس خریداری شده است. این موجب شد تا WazirX به نخستین پلتفرم معاملاتی رمز ارز هندی تبدیل گردد که توسط یک پلتفرم معاملاتی بین المللی خریداری شده و محدودیت­های ملیتی میان اشخاص فعال در دنیای رمز ارز را کمتر می­کند.

تعداد فراوانی صرافی رمز ارز در هند وجود دارند که فقط صرافی­ های رمز ارز هندی که در آن بیشتر از ده­ها رمز ارز متنوع در آن معامله میشوند، WazirX و ZebPay میباشند.

در ایمیلی که در تاریخ 27 مارس 2019 صرافی WazirX به معامله گران خود فرستاد، با خوشحالی بیان کرد که در حال حاضر این صرافی به روی تمامی سرمایه گذاران در سرتاسر دنیا باز میباشد. در همان ایمیل، به ما اعلام کردند که اگر در این پلتفرم ثبت نام کرده و در آن معامله نمایید، همین الان شما بیشتر از 100 عدد توکن WRX دریافت خواهید کرد (البته معلوم نبود که منظور 101 توکن WRX میباشد یا مقداری بیشتر). ولی مطابق با گذشته، سرمایه گذاران آمریکایی میبایست ارزیابی خودشان را از مسائل پیرامون ناشی از اقامت یا شهروندی خود صورت دهند.

WazirX

این یعنی شما قادر هستید از پلتفرم بایننس جهت  خرید و فروش صدها رمز ارز از پلتفرم بایننس استفاده نمایید و از روپیه هند جهت ساخت پورتفولیو مالی رمزی خود استفاده کنید.

شما قادرید از طریق حساب کاربری WairX خود جهت خرید تتر استفاده نموده و سپس UDST خود را به کیف پول بایننس شیفت کنید و رمز ارزهای جهانی خریداری نمایید.

چطور با صرافی WazirX حساب کاربری باز کنیم؟

 • در WazirX ثبت نام کنید:

WazirX چیست؟ بررسی جامع صرافی و ارز دیجیتال آن

کادرهای مربوطه را پر کنید تا افتتاح حساب کاربری شروع شود

WazirX چیست؟ بررسی جامع صرافی و ارز دیجیتال آن

شما باید آدرس ایمیل معتبر وارد کرده و یک پسورد قوی تعریف کنید تا حساب کاربری WazirX خود را بسازید

 • تأیید ایمیل و تنظیمات امنیتی حساب کاربری

WazirX چیست؟ بررسی جامع صرافی و ارز دیجیتال آن

صرافی WazirX برای شما ایمیلی می­فرستد تا با آن حساب کاربری را تأیید کنید، همان آدرس ایمیلی که در فرم ثبت نام وارد کرده بودید. تنها کافی است بر روی تأییدیه­ ای که دریافت کرده ­اید کلیک کنید تا فرایند ساخت حساب کاربری ادامه پیدا کند.

سپس شما باید موارد امنیتی حساب کاربری را تنظیم کنید که دو گزینه برای تأمین امنیت پیش روی شما قرار داده می­شود.

 • اپلیکیشن تأیید کننده گوگل
 • خدمات پیامکی موبایل

شما می­ توانید یکی از این گزینه ­ها را انتخاب کنید اما گزینه­ اول در مقایسه با پیامک موبایلی امن­ تر است چرا که امکان تأخیر در دریافت و احتمال هک شدن سیم کارت وجود دارد.

 • انتخاب کشور و انتخاب حساب کاربری

WazirX چیست؟ بررسی جامع صرافی و ارز دیجیتال آن

در مرحله آخر، شما باید کشور خود را انتخاب کنید. شما می­ توانید با یا بدون KYC به افتتاح حساب بپردازید.

بدون KYC شما فقط می­ توانید به ذخیره و معامله کردن بر روی حساب کاربری WazirX خود بپردازید. برای اینکه برداشت از حساب و معامله به شکل P2P را فعال کنید باید KYC را تکمیل کنید.

برای تکمیل KYC باید اطلاعات مشابه زیر را وارد کنید

 • نام و نام خانوادگی که بر روی KYC نشان داده می­شود
 • تاریخ تولد
 • آدرسی که در KYC ذکر شده

سپس شما باید اسکن شده کپی مدارک KYC و سلفی خود را آپلود کنید. پس از آن طی 24 تا 48 ساعت حساب کاربری توسط WazirX تأیید می­گردد.

جمع بندی مطالب:

در این مطلب سعی کردیم تا مطلبی جامع پیرامون صرافی ارز دیجیتالی WazirX متعلق به کشور هند و تحت مالکیت صرافی بایننس ارائه دهیم تا افراد مبتدی نیز بتوانند به راحتی با آن کار کنند و اطلاعات جامعی دریافت نمایند که از آموزش تصویری ثبت نام تا کلیه مسائل پیرامون آن را پوشش دادیم.

صرافی ارز رمز WazirX پلتفرم رمزی ایمن، سریع و مناسبی است که بر روی گوشی های هوشمند، ویندوز و مک قرار دارند. این پلتفرم به شما امکان دسترسی به بیش از 70 نوع رمز ارز جهانی را از طریق مکانیسم P2P، STF و صرافی خواهد داد.

ضمنا صرافی که در بالا بررسی کردیم به آن صرافی سطح پایه می­گوییم یعنی با این صرافی هر فردی می­تواند با پول بی پشتوانه یا پول اعتباری وارد بزار رمز ارزها شود. تعداد صرافی مشابه با صرافی WazirX وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

 

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.