به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

چرا NFTها اخیراً از بیت کوین و ارزهای دیجیتال بهتر عمل کرده‌اند؟ پاسخ کارشناسان

چرا NFTها اخیراً از بیت کوین و ارزهای دیجیتال بهتر عمل کرده‌اند؟ پاسخ کارشناسان

علیرقم سقوط قیمت ارزهای دیجیتال در هفته‌های اخیر، بازار NFTها کماکان با قدرت در حال رشد است. گویا در کنار نوظهوربودن این فناوری و رغبت مردم برای تجربه آنها، موجبات روان‌شناختی نیز روی گسترش NFTها تأثیر داشته است.

به گزارش «The Block»، بازار توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTها، سال جدید را با قدرت شروع کرد. NFTها حتی از سقوط گسترده‌تر بازارهای مالی که موج‌های آن اغلب بازارها مثل بورس آمریکا و ارزهای دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار داد، هم متأثر نشدند.

ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین که وظیفه رهبران این بازار را دارند، از شروع سال ۲۰۲۲ تا به امروز با سقوط‌های چند ده درصدی روبرو شده‌اند. این کاهش‌ها برآمده از همان ترس‌های زیادی است که عموم بازار سهام آمریکا را در ژانویه (دی) با افزایش فشار فروش روبرو کرد. علیرقم دلواپسی‌ها از افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا و اثرگذاری آن بر بازار دارایی‌های دیجیتال، NFTها، بازاری که مجموعه‌ای از کلکسیون‌ها و آثار هنری دیجیتال را برای فروش می‌گذارد، شروع مناسبی در سال ۲۰۲۲ داشته است.

توماس بیالک (Thomas Bialek)، یکی از نویسندگان وب‌سایت The Block، در رابطه با این پدیده نوشته است:

با نگاهی به کارکرد کف قیمتی پرطرفدارترین مجموعه‌های NFT در سه ماه گذشته، می‌توان دریافت که فرق چشمگیری بین قیمت این NFT‌های معروف، قیمت اتریوم و قیمت بیت کوین وجود دارد.

مقایسه کارکرد قیمت مجموعه‌های NFT، بیت کوین و اتریوم
مقایسه کارکرد قیمت مجموعه‌های NFT، بیت کوین و اتریوم

از طرفی، در طی این زمان وضعیت کف‌های قیمتی بین NFTهای گوناگون مفرق از یکدیگر بود و این در حالی است که خود ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته وارد جریان صعودی شده‌اند.

واگرایی بین این دو بازار نشان‌دهندۀ مقدار پویایی اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. این پویایی یعنی می‌توان مقارن از بخش‌های ویژه‌ای از بازار توقع جریان صعودی داشت، زمانیکه بقیه بازار مشغول رکود شده است؛ اما دقیقاً چه چیزی NFTها را از سقوط نجات داده است؟

سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، موسس صرافی «FTX»، گفته بی‌شک از مقدار مقاومت NFTها در مقابل سقوط بازار از شروع سال تا امروز، شگفت‌زده شده است. او می‌گوید اغلب این رویدادها به موجبات روان‌شناختی مربوط می‌گردد.

او با اشاره به مقدار سادگی خریدوفروش NFTها برای یک معامله‌گر، گفت:

این نکته که این توکن‌ها «غیرمثلی» هستند سبب می‌گردد.تا امکان نقدشوندگی کمتری داشته باشند.

از دید بنکمن فرید، هویت عمومی بودن NFTها، فروش آنها را در مقایسه با توکن‌هایی که افراد در یک صرافی مثل کوین بیس نگه می‌دارند، سخت‌تر می‌کند.

 

مدیرعامل FTX ادامه داد:

از مقدار رشد اخیر NFTها نیز کمی شگفت‌زده شده‌ام. این واقعیت که هرکسی می‌تواند بفهمد شما مالک یک NFT هستید، فروش آن را سخت‌تر می‌کند؛ چون دست‌کشیدن از یک داراییِ در مقابل چشم‌های عموم، سخت‌تر از انجام تغییرات در سبد سرمایه‌گذاری‌ای است که فقط خودتان آن را می‌بینید.

در کنار این، بهتر است NFTها را شبیه به یک کالای لوکس در نظر بگیریم که برای به‌نمایش‌گذاشتن خریداری می‌شوند.

در کنار این، به‌گفته آرتور چئونگ (Arthur Cheong)، موسس و مدیرعامل دی‌فاینس کپیتال (DeFiance Capital)، مردم در مقایسه با دارایی‌هایی مثل توکن‌های معمولی که نقدشوندگی بیشتری دارند، کمتر مشتاق هستند که NFTهای خود را با زیان بفروشند. او در پایان اضافه کرد که «بُعد روانی این مسئله نیز بسیار جداب است».

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *