به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

آیا استخراج انفرادی بیت کوین در خانه می‌تواند سوددهی داشته باشد؟

آیا استخراج انفرادی بیت کوین در خانه می‌تواند سوددهی داشته باشد؟


چند هفته پیش اخباری منتشر شده بود مبنی بر اینکه چند ماینر تنها که به استخر استخراج خاصی هم وصل نبودند، توانسته‌اند به‌صورت انفرادی یک بلاک کامل از شبکه بیت کوین را استخراج کنند و پاداش ۶.۲۵ بیت کوینی آن بلاک را به‌روش کامل به خود اختصاص دهند. از آنجا که بیشتر ماینرهای قدرتمند و فارم‌های بزرگ استخراج به استخرهای مطرح وصل هستند و هش ریت خود را با آنها با به اشتراک می‌گذارند، ماینرهای جدا از این استخرها شانس بسیار کمی برای کسب پاداش بلاک‌های شبکه دارند؛ اما این اتفاق چگونه برای این ماینرهای تنهای خانگی افتاده است و آیا فعالیت‌های خانگی این‌چنینی می‌تواند برای افراد راندمان مالی داشته باشد؟

به گزارش کریپتونیوز، در سال‌های شروعین فعالیت شبکه بیت کوین، می‌توانستید با سیستم‌های بسیار نخستیی تعداد برجستهی از این ارز دیجیتال را استخراج کنید؛ امروز اما این شرایط زمین تا آسمان فرق کرده است. از طرفی، برای آن دسته از کسانی که می‌خواهند در خانه بیت کوین استخراج کنند، کماکان امیدهایی برای کسب درآمد از این راه وجود دارد. در هفته‌های اخیر داستان‌هایی درباره استخراج‌کنندگان بیت کوین شنیده می‌گردد.که با یک ماینر تنها یک بلاک کامل را استخراج و پاداش آن را دریافت کرده‌اند.

قبل از اینکه چگونگی این اتفاق نادر را با هم بررسی کنیم، خوب است کمی با استخراج بیت کوین و روش کار این شبکه آشنا شوید.

مختصری درباره استخراج بیت کوین

در پروسه استخراج بیت کوین در کنار تأمین امنیت بلاک چین، تراکنش کاربران با استفاده از قدرت سیستم‌های کامپیوتری ماینرها پردازش می‌گردد.و مقارن با آن واحدهای جدید هم در چرخه شبکه قرار می‌گیرند.

استخراج به‌روش کلی در بر گیرنده اختصاص هش پاور (Hash Power) یا قدرت محاسباتی به شبکه با استفاده از سخت‌افزارهای خاصی است که به آنها ماینر می‌گویند. کار اصلی ماینرها حل‌کردن یک‌سری مسائل پیچیده ریاضی است. ماینری که قبل از دیگران جواب مسائل راجع به یک بلاک را پیدا کند، برنده پاداش آن بلاک می‌گردد. رقم پاداش استخراج هر بلاک هم اکنون ۶.۲۵ بیت کوین است. با این وجود، پاداش بلاک‌های شبکه هر چهار سال یک‌بار طی پروسهی به نام «هاوینگ» که از قبل برنامه‌ریزی شده است، به نصف رقم قبلی کاهش می‌یابد. ارزیابی می‌گردد.که هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. هم اکنون هم روزانه حدود ۹۰۰ بیت کوین جدید استخراج می‌گردد.

استخراج بیت کوین می‌تواند به‌تنهایی به‌عنوان یک ماینر انفرادی یا با پیوستن به یک استخر استخراج انجام شود. استخرهای استخراج به ماینرها این امکان را می‌دهند تا قدرت محاسباتی خود را با هم به اشتراک بگذارند و شانس برنده‌شدن پاداش بلاک‌ها را افزایش دهند. پاداش‌های دریافتی هم به‌صورت متناسب و برحسب قدرت پردازشی هر عضو، بین تمام اعضای استخر تقسیم می‌گردد.

بیشتر اوقات اکثر ماینرهای بیت کوین در استخرهای استخراج فعالیت می‌کنند؛ چراکه شانس ماینرهای انفرادی برای رسیدن به پاداش بلاک‌های شبکه بسیار کم است. با این وجود، ظاهراً کماکان کسانی پیدا می‌شوند که ترجیح می‌دهند شانس خود را به‌عنوان یک ماینر انفرادی امتحان کنند.

استخراج انفرادی چیست؟

استخراج انفرادی آنچنان که از نامش مشخص است، به استخراج فردی و جدا از استخرهای بیت کوین یا هر ارز دیجیتال بر پایه اثبات کار دیگر اشاره دارد.

برخلاف ماینرهای داخل استخر که قدرت و منابع محاسباتی خود را برای استخراج بیت کوین به اشتراک می‌گذارند، ماینرهای انفرادی برای استخراج به هیچ طرف دیگری متکی نیستند. در حقیقت آنها بعد از اتصال دستگاه‌های استخراج خود به یک کیف پول بیت کوین، کشف بلاک‌های جدید را شروع می‌کنند و تمام ماجرا به همین چند مرحله ختم می‌گردد.

اگر شانس با یک ماینر انفرادی یار باشد و بتواند یک بلاک جدید پیدا کند، کل پاداش بلاک را به دست خواهد آورد که شاید به‌معنای تغییر زندگی مالی آن شخص باشد. با این وجود، برای اینکه یک ماینر تنها شانس پیدا‌کردن یک بلوک جدید را داشته باشد، به تجهیزات خانگی پرهزینه‌ای نیاز دارد تا بتواند از دید قدرت پردازشی با سایر ماینرها رقابت کند. در کنار این، می‌توانیم بگوییم که سختی استخراج شبکه بیت کوین هم وظیفه مهمی در احتمال برنده‌شدن پاداش هر بلاک دارد.

ضمناً بخوانید: استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

ماجرای ماینر تنهایی که یک بلاک کامل استخراج کرد!

چندی پیش اخباری منتشر شده بود مبنی بر اینکه چند ماینر انفرادی توانسته‌اند به‌تنهایی یک بلاک کامل از شبکه بیت کوین را استخراج کنند. تحت‌تأثیر این اخبار، بحث درباره استخراج به‌صورت انفرادی بار دیگر در جامعه بیت کوین داغ شد.

فراموش نکنیم که پاداش استخراج هر بلاک از شبکه بیت کوین فعلاً ۶.۲۵ واحد است که با قیمت‌های امروزی بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ دلار (حدود ۶.۵ میلیارد تومان) ارزش دارد. برای اغلب آدم‌ها چنین پولی می‌تواند یک تغییر بزرگ باشد.

آنچنان که ارزدیجیتال در ماه ژانویه (دی) گزارش داده بود، یک ماینر انفرادی با تنها ۱۲۶ تراهش بر ثانیه (TH/S) توان پردازشی، توانسته بود یک بلاک کامل از شبکه بیت کوین را به‌تنهایی استخراج و مبلغی برابر ۲۶۶٬۸۷۰ دلار بیت کوین پاداش دریافت کند. کان کولیواس (Con Kolivas)، مدیر استخر استخراج سولو سی‌کی (Solo CK)، کسی بود که اولین بار این داستان را منتشر کرد و به ماینر و کاربر خوش‌شانس این سرویس بر پایه استخراج انفرادی تبریک گفت. باید این را هم اضافه کنیم که سولو سی‌کی برخلاف نامش یک «استخر استخراج» بیت کوین نیست و تنها سرویسی برای مدیریت ماینرهایی است که به‌صورت انفرادی و مستقل از استخرهای مطرح فعالیت می‌کنند.

سولو سی‌کی در حقیقت به ماینرهای خانگی این امکان را می‌دهد تا از هزینه‌های افتتاح یک فول نود بیت کوین اجتناب کنند و در عین حال «برای اطلاع‌پیداکردن و انتشار سریع تغییرات بلاک‌ها به نودهای با تأخیر کم و سریع شبکه بیت کوین» وصل شوند.

کولیواس بیان داشت:

واکنش‌ها به این ایده (استخراج با استخر) خارق‌العاده بوده است، اما به خاطر داشته باشید که مردم از روز اول به‌صورت انفرادی بیت کوین استخراج می‌کردند. فرق استخراج انفرادی و گروهی (با استخر) در این است که هش ریت ماینرهای انفرادی هر سال در مقابل قبل کمتر می‌گردد.

حدود یک هفته بعد، ماینر انفرادی دیگری توانست با برنده‌شدن یک بلاک کامل اتریوم، ۱۶۸ توکن به ارزش بیش از نیم میلیون دلار به‌دست آورد. این ماینر اتریوم موفق شده بود بلاکی با ظرفیت متوسط هش ریت ​​۲.۱۹ گیگاهش بر ثانیه (GH/s) را کشف و استخراج کند. این فرد خوش‌شانس کار خود را از اواخر دسامبر (آذر) شروع کرده بود و همین نکته سبب می‌گردد.داستان این ماینرهای تنها دیوانه‌کننده‌تر به نظر برسد.

آیا استخراج انفرادی در خانه می‌تواند راندمان مالی داشته باشد؟

آیا استخراج انفرادی بیت کوین در خانه می‌تواند سوددهی داشته باشد؟

با شنیدن این داستان‌ها شاید اکنون کمی وسوسه شده باشید که استخراج انفرادی را امتحان کنید؛ اما بهتر است قبل از هر کاری کمی به واقعیت‌های صنعت استخراج نگاه کنیم.

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال بر پایه اثبات کار دیگری نیاز به تجهیزات نسبتاً گران‌قیمتی دارد. نمی‌توانید فقط با روشن‌کردن یک دستگاه قدیمی توقع درآمدهای نجومی داشته باشید. در کنار این، هزینه‌های برق، فراهم‌کردن سیستم‌های خنک‌کننده، هزینه‌ تعمیرات دستگاه‌ها و زمان غیرفعال‌بودن آنها هم باید در نظر گرفته شوند.

به‌عنوان یک ماینر انفرادی، باید سرمایه‌گذاری اولیه برجستهی انجام دهید و در ادامه هم با هزینه‌های کنونی زیادی روبرو خواهید شد. ضمن اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد درآمد شما از استخراج بیت کوین بتواند این هزینه‌ها را پوشش بدهد.

در کنار این، انجام استخراج به‌صورت انفرادی و به امید برنده‌شدن پاداش بلاک‌های شبکه، نوعی قمار است. موارد گزارش‌شده از برنده‌شدن ماینرهای انفرادی بسیار‌بسیار نادر هستند. اگر تعداد انگشت‌تعدادی ماینر ای‌سیک (ASIC) را در خانه کنار هم جفت‌وجور کنید، شانس برنده شدن ۶.۲۵ بیت کوین که پاداش استخراج هر بلاک شبکه است، برای شما بسیار ناچیز خواهد بود، زمانیکه افتتاح این تجهیزات می‌تواند از دید مالی برایتان گران تمام شود.

پس اگر هدف شما از استخراج انفرادی بیت کوین در خانه تنها داشتن درآمد است، باید گفت که برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال احتمالاً راه‌های بسیار بهتری هم وجود دارد.

ضمناً بخوانید: آموزش استخراج بیت کوین + معرفی بهترین دستگاه‌های ماینینگ

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *