به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

هاوینگ چیست؟ نصف شدن پاداش پاداش بیت کوین چه تاثیری دارد؟

هاوینگ چیست؟ نصف شدن پاداش پاداش بیت کوین چه تاثیری دارد؟

هاوینگ (Halving) یا همان نیم شدن پاداش استخراج بیت کوین ، طرحی از قبل تعیین شده جهت سازماندهی ماینینگ بیت کوین است. این امر جهت سپرده گذارانو ماینرهای این رمزارز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا علاوه‌بر ماینینگ، بر مقدار نرخ  بیت‌ کوین نیز به شکل قابل توجهی تاثیرگذار خواهد بود. ولی هاوینگ بیت کوین دقیقا چه عملی است و چه تأثیری بر روی رمزارز با ارزش دارد؟


استخراج بیت کوین


خریدوفروش بیت‌کوین، کلود ماینینگ و همچنین انجام فعالیت ماینینگ، از شیوه های تولید و به دست آوردن بیت‌کوین محسوب میشود. شاید به گوش خوردن واژه استخراج چیزی مثل استخراج طلا از معادن طبیعی در مغز شما نمایان شود. ولی جهت انجام اعمال ماینینگ یا استخراج بیت کویننیازی به گشتن در معادن و طبیعت نیست.

ممکن است در نظر نخست فکر کنید که استخراج بیت‌کوین، فاقد صرف هزینه‌ توسط هرکسی انجام پذیر است. ولی میبایست در نظر داشته باشید که با توجه پروتکل برنماه ریزی شده جهت این رمزارز، تهیه هر بلاک بیت‌کوین به‌طورتقریبا ۱۰ دقیقه زمان لازم دارد وابزاری که جهت ماینینگ آن باید در اختیار داشته باشید، دستگاه‌های پردازشی قدرتمند با قیمت زیاد است که برای فعالیت به برق زیادی نیاز دارند و بهره از این دستگاه‌های استخراج کننده که با عنوان دستگاه‌های ماینر بکاربرده میشوند، ممکن است برای اشخاص یا شرکت‌های کوچک زیاد به صرفه نباشد و آن هارا متحمل هزینه زیادی کند.


هاوینگ بیت کوین چیست؟


تقریبا ۱۱ سال قبل و با معرفی و عرضه بیت‌کوین، ظاهر نوینی از پول به سیستم مالی دنیا اضافه شد. بیت‌کوین به همه مردم ثابت کرد که در صورت نامرئی بودنش، قادر است اعتماد اشخاص را جلب کند و از آن در پرداخت هزینه‌ها و انجام تراکنش‎هابهره برد.

جهت آنکه ارزش بیت‌کوین در طولانی مدت با ریزش مواجه نباشد، از طرف سازنده ناشناس آن یعنی ساتوشی ناکاموتو محبوب، اعمالی در نظر گرفته شد. استفاده از پروتکل گواه اثبات کار (PoW) و در ضمن برنامه ریزی هاوینگ بیت کوین یا نصف شدن پاداش ماینینگ ماینرها را میشود به‌عنوان ابزاری کارآمد و دوراندیشی مناسب دانست.

ناکاموتو جهت در دست داشتن عرضه و تقاضای بیت‌کوین، روندی به نام هاوینگ برنامه ریزی کرد که در این روند پاداش‌هایی که در ازای استخراج بیت‌کوین داده میشد هر چهارسال یکبار نصف میشود.

بیت کوین تنها تا سقف 21 میلیون واحد میتواند رشد داشته باشد و تا الان بیشتر از ۱۸.۲ میلیون بیت‌کوین استخراج و در شبکه وجود دارد. این به این معنی است که بعد از استخراج کل این ۲۱ میلیون سکه، دیرگ کسی قادر به استخراج بیت کوین نخواهد بود.

هرروز و هر ساعت مقداری بیت‌کوین تهیه و به چرخه‌ی بیتکوین‌های در تراکنش ها اضافه می‌شود تا زمانی که تقریبا در سال ۲۰۴۰ مقدار بیت کوین های بازار به 21 میلیون واحد خواهذ رسید ولی جالب این است که تهیه و ماینینگ آخرین بیت کوین تا ۱۰۰ سال به طول خواهد انجامید

هاوینگ چیست؟ نصف شدن پاداش پاداش بیت کوین چه تاثیری دارد؟روند و پروسه تولید بیت‌کوین‌ها از یک پروتکل بخصوص پیروی میکند. بیت‌کوین‌ها به شکل یک بسته‌بندی یا به اصلاح بلاک، تهیه و عرضه میشوند.حدودا در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک بیت کوین تهیه میشود.

در روزهای آغازین تهیه بیت کوین، هر بلاک متشکل از ۵۰ واحد بیت کوین بود. اما این فرایند به شکل تصویر زیر و با استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک تغییر میکند.

هاوینگ چیست؟ نصف شدن پاداش پاداش بیت کوین چه تاثیری دارد؟با در نظر گرفتن اینکه مقدار بیتکوین‌های قابل استخراج هر ۴ سال و پس از استخراج هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک به نصفه خواهد شد پس با این صورت استخراج آخرین بیت‌کوین تقریبا تا سال ۲۱۴۰ به طول خواهد کشید.

به عبارت دیگر در ۲۱۰ هزار بلاک نخستین، پاداشی ۵۰ بیتکوینی در مقابل استخراج هر بلاک به ماینر اهدا میشد. این یعنی در ۴ سال نخست خلق این رمزارز، ۱۰.۵ میلیون بیتکوین وارد بازار شده است.

۱۰،۵۰۰،۰۰۰ = ۵۰ * ۲۱۰،۰۰۰

طی ۴ سال دوم و با کم شدن دستمزد ماینرها، جهت استخراج ۲۱۰ هزار بلاک بعدی، پاداشی ۲۵ بیتکوینیدر مقابل استخراج هر بلاک برای ماینرهای بیت کوین اهدا میشد و با این حساب تا انتهای سال هشتم ۵.۲۵ میلیون بیتکوین دیرگ تهیه و تولید خواهنئد شد و کل بیتکوین‌های استخراج شده معدل ۱۵.۷۵ میلیون افزایش یافت

۵،۲۵۰،۰۰۰ = ۲۵ * ۲۱۰،۰۰۰

طی دوره ۴ سال سوم خلق بیتکوین، پاداش ماینرها جهت استخراج هر بلاک معادل ۱۲.۵ بیتکوین برنامه ریزی شد و در این برهه زمانی درکل ۲ میلیون و ۶۲۵ هزار واحد بیت کوین تولید میشود. در دوره بعدی این پاداش به ۶.۲۵ واحد جهت استخراج هر بلاک کمتر میشود.

۲،۶۲۵،۰۰۰ = ۱۲٫۵ * ۲۱۰،۰۰۰

پس بدین ترتیب تا انتهای ۴ سال سوم ۱۸ میلیون و ۳۷۵ هزار بیتکوین تولید خواهد شد ولی با در نظر گرفتن آنچه که از قبل گفتیم، روند کم شدن پاداش ماینرها سبب میشود که استخراج بیت کوین پایانی تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد. گفتنی است امروز بیشتر از ۱۸.۲ میلیون بیت‌کوینتولید شده و در شبکه وجود دارد.

۱۸،۳۷۵،۰۰۰ = ۲،۶۲۵،۰۰۰ + ۵،۲۵۰،۰۰۰ + ۱۰،۵۰۰،۰۰۰

ولی جهت اینکه دقیقاً دریابیم و درک کنیم در رویداد هاوینگ، چه پدیده ای بوجود میاید به فعالیت شبکه بیت کوین در دو رویداد قبلی نگاهی میندازیم

تصویر زیر، به درستی نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین را در بلاک‌های معین شده نشان میدهد.

هاوینگ چیست؟ نصف شدن پاداش پاداش بیت کوین چه تاثیری دارد؟در تصویر بالا به خوبی معین است که در ستون سمت چپ و در هاوینگ نخست که در سال ۲۰۱۲پدید آمد، پاداش استخراج که در بلاک نمره ی ۲۰۹،۹۹۹ مساوی ۵۰ بیت‌کوین بوده است در بلاک نمره ی ۲۱۰،۰۰۰ کمتر شده و در بلاک ۲۱۰،۰۰۱ به ۲۵ بیت‌کوین کاهش یافته است.

در ضمن در ستون سمت راست و در هاوینگ بعدی که طی سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد، پاداش استخراج که در بلاک نمره ۴۱۹،۹۹۹ مساوی با ۲۵ بیت‌کوین بوده است در بلاک نمره ی ۴۲۰،۰۰۰ کمتر شده است و در بلاک ۴۲۰،۰۰۱ به ۱۲.۵ بیت‌کوین کاهش یافته است

ناکاماتو با برنامه ریزی هاوینگ بیت کوین ، این رمزارز با ارزش را همچون فلز گران بهای طلا ارزش زیادی داده است. طی روند استخراج طلا‎، هراندازه طلای مضاعفی از معادن استخراج شود، طلای کمتری از قبل در دل معادن باقی خواهد ماند. بنابراین به همان میزان طلایی که به شکل دستمزد استخراج طلا پرداخت میشود هم به نسبت باید کمتر شود. این امر به خودی خود سبب رشد ارزش طلا در جهان خواهد شد

با این حساب با برنامه ریزی رویداد هاوینگ بیتکوین ، هراندازه در استخراج بیت‌کوین پیشرفت داشته باشیم، بیت‌کوین اندکی جهت تولید باقی خواهد ماند و به نسبت آن پاداش استخراج نیز کمتر خواهد شد و با این حساب ارزش بیت‌کوین در طولانی مدت با ریزش روبرو خواهد شد.

هاوینگ چیست؟ نصف شدن پاداش پاداش بیت کوین چه تاثیری دارد؟در روز‌های نخست که ناکاماتو نخستین بلاک بیت‌کوین را تولید و استخراج کرد، پاداش استخراج هر بلاک مساوی با ۵۰ بیت‌کوین بود که مقدار این پاداش طی سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ به مرور به ۲۵ و ۱۲.۵ بیتکوین کمتر شد. نیمه شدن پاداش اینده بیت کوین که در هفته پیش رو خواهد بود موجب میشود پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین به ۶.۲۵  بیت کوین کاهش یابد.

در خصوص دیلیل کم شدن مقدار بیت‌کوین، تفکر دیگری نیز موجود است و آن به این صورت است که جهت اینکه اشتیاق ماینرها جهت ادامه داشتن فعالیت استخراج از بین نرود، میبایست از موضوع محدودیت منابع بهره برد و منابع قابل استخراج را کمتر کرد.


تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین


هاوینگ چیست؟ نصف شدن پاداش پاداش بیت کوین چه تاثیری دارد؟یکی از جذاب ترین و مهیج ترین موضوع های حول رویداد هاوینگ، تاثیر این اتفاق روی نرخ بیت کوین است. با توجه به نموداربالا میفهمیم بعد از سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ که با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین مواجه شدیم، قیمت و ارزش این رمزارز به طرز فوق العاده ای رشد را تجربه کرده است.

خیلی از افراد اعتقاد دارند که ارزش بیت‌کوین اغلب به مقدار عرضه و تقاضای این رمزارز در بازار وابسته است و فراز و نشیب نرخ هم به این نظر شکل می‌گیرد. به همین علت این اشخاص چنین درک میکنند که با صورت گرفتن هاوینگ و در مقابل آن با کم شدن عرضه بیت‌کوین، با رشد قیمتی فوق العاده مواجه خواهیم بود.

در طرف مقابل بعضی اعتقاد دارند بین این ریزش عرضه و رشد نرخ بیت‌کوین رابطه ای وجود ندارد. آنها اظهار دارند که بیشتر جامعه براین باورند که با کم شدن عرضه، نرخ رشد خواهد کرد. بنابراین با در نظر گرفتن این باور عمومی، این خود افراد هستند که با تأثیر از خبرهای حواشی، نرخ بیت‌کوین‌ها را رشد میدهندد و رویداد هاوینگ در این میان، خود دخالت زیادی ندارد.

به هر شکل با هر متر و پارامتری که بخواهیم این مبحث را بررسی کنیم، امری که مهم است  آن است که هاوینگ روبرو نیز قادر است سبب رشد فوق العاده نرخ بیتکوین باشد.

با در نظر گرفتن بررسی ها و مستندات بالا میتوان نتیجه گرفت که هاوینگ دخالتی زیاد در حفظ پایداری ارزش بیت‌کوین در طولانی مدت دارد و متفاوت با سیاست بانک‌های مرکزی که با واریز پول اغلب سبب ایجاد تورم و کم شدن ارزش پول میشوند، هاوینگ در تلاش برای حفظ قابلیت ضد تورمی بیت‌کوین است.


هاوینگ در ارزهای دیگر


در پایان به خاطر داشته باشید که هاوینگ فقط متعلق به بیت‌کوین نیست و در سایر رمزارزها نیز به صورت های متنوع از این فرایند بهر گرفته شده در شبکه بیت‌کوین بهره میبرند. به‌عنوان نمونه بیت‌کوین کش (BCH) و بیت‌کوین اس وی (BSV) هم که از عمق شبکه بلاکچین بیت‌کوین تولید شده اند، هاوینگ را به‌ شکل راهکاری جهت ثبات ارزش نرخ خود در بکار گرفته اند.

رمزارز دش (DASH) نیز هاوینگ را به شکلی دیگر برای خود پیاده کرده است و هر سال پاداش استخراج آن تقریبا ۷.۱ درصد به تناسب سال پیش کمتر میکند.

بالاتر ذکر کردیم که هم اکنون، طی هر ۱۰ دقیقه ۱۲.۵ بیت‌کوین پاداش ارائه میشود که بعد از رویداد هاوینگ این مقداربه ۶.۲۵ بیت‌کوین کمتر خواهد شد. ولی در روند استخراج اتریوم، درآغاز هر ۱۵ ثانیه سه اتریوم در بارابر حل هر بلاک پاداش داده میشود که این مقدار با توافق توسعه‌دهندگان این رمزارز در حال حاضر به ۲ اتریوم در هر ۱۵ ثانیه کمتر شده است. در آینده نزدیک نیز امکان دارد پاداش حل هر بلاک این رمزارز، کمتر شده و برابر با یک اتریوم باشد

منبع گردآورنده : thenextweb – ۹۹bitcoins

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *