به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

هاوینگ بیت کوین ؛ ماینرها باید در برابر این رویداد چکاری کنند؟

هاوینگ بیت کوین ؛ ماینرها باید در برابر این رویداد چکاری کنند؟

درحالی‌که گسترش ویروس کووید۱۹ در یک ماه اخیر اغلب تیترهای مهم خبریدر اختیار گرفته است، بخش عمده ای از توجه جامعه ی ارزهای دیجیتال به طرف هاوینگ (نصف‌ شدن) پاداش بلاک بیت کوین جلب شده است. حال بعد از هاوینگ‌های بیت کوین کش و بیت‌ کوین اس‌وی، صحبت ها و سخنان در رابطه با هاوینگ بیت‌ کوین که تنها چهار هفته دیگر به وقوع خواهد پیوست، به اوج خود رسیده است. سایت کوین تلگراف طی مطلبی توانسته وضعیت ماینرها را پس از هاوینگ بیت کوین مورد بررسی قرار دهد.

زیاد شدن جستجوهای گوگل در خصوص هاوینگ بیت کوین در طول زمانزیاد شدن جستجوهای گوگل در خصوص هاوینگ بیت کوین در طول زمان

هاوینگ یکی از اصلی ترین قابلیت های بیت کوین را پیاده سازی میکند: موقعیت ضدتورمی آن. در هنگام آغاز به فعالیت بیت کوین، هر ۱۰ دقیقه و بعد از استخراج هر بلاک، ۵۰ واحد بیت کوین ساخته میشد. ولی این مقدار هر چهار سال یک بار نصف مقدار قبل خود شد. هاوینگ پیش رو، سومین پدیده هاوینگ بیت کوین است و مقدار عرضه این رمزارز را به ۶.۲۵ کوین در هر ۱۰ دقیقه کمتر میکند.

خیلی از اعضای صنعت ارزهای دیجیتال بی صبرانه در انتظار هاوینگ بیت کوین هستند و بسیاری از آنها وضعیت بازار را بعد از کم شدن عرضه کوین، مثبت و افزایشی می‌بینند. تولید واحدهای تازه به نصف قبل خود کم میشود و انتظار می‌رود تقاضا یا ثابت بماند و یا افزایش یابد. در واقع با توجه به قوانین عرضه و تقاضا، قیمت بیت کوین باید صعود داشته باشد.

با این وجود، قیمت قرار نیست رفتاری که انتظار می‌رود را دنبال کند و ممکن است که نرخ بیت کوین بعد از هاوینگ ثابت بماند و یا حتی کاهش داشته باشد. عوامل زیادی ممکن است بر قیمت دخالت داشته باشند، از جمله سفته‌بازی معامله‌گرها. به عنوان نمونه، معاملات مارجین در قراردادهای آتی به شکل یک عامل محرک در نرخ بیت‌ کوین در زمان فراز و نشیب های بازار شناخته می‌شود؛ پدیده ای که در زمان ریزش در تاریخ ۱۲-۱۳ مارس (۲۲-۲۳ اسفند) مشهود بود و سبب لیکوئید شدن (از بین رفتن سرمایه) خیلی از شرایط دارای اهرم شد. همبستگی کنونی بازار بیت کوین و بازار سهام نیز مثال دیگری از چگونگی عدم مطابقت بیت کوین با منطق عرضه و تقاضا است.


ماینرها هم بر قیمت تأثیر می‌گذارند


با اینکه سفته‌بازی قطعاً مورد تاثیر گذاری در فراز و نشیب های بیت کوین است، ماینرها نیز عامل تاثیر گذار دیگری در فشار جهت فروش بیت کوین محسوب میشوند، زیرا آن‌ها در تلاشند بیت کوین‌های استخراج‌شده خود را نقد کنند تا قادر باشند به فعالیت ماینینگ ادامه دهند. به جز تبادلات دیگر، ماینرها نیز بخش عمده ای از جریان ورودی صرافی‌ها را تشکیل می‌دهند. درحالی‌که معامله‌گرها بیشتر خرید و فروش بیت کوین انجام می‌دهند، ماینرها تنها می‌فروشند.

با در نظر گرفتن این موضوع که ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان بخش عمده ای از پازل بیت کوین را در اختیار دارند، شیوه های آمادگی آن‌ها جهت رویارویی با هاوینگ بیت کوین پیش رو دارای اهمیت است، چرا که قادر است به پیش‌بینی بهتر در خصوص حرکت قیمت بعد از هاوینگ کمک کند. ریزش اخیر قیمت بیت کوین سبب بزرگترین مقدار افت سختی استخراج از سال ۲۰۱۱ شد و فشار فروش از طرف استخراج‌کنندگان را افزایش داد. با کم شدن شدید سودآوری، خیلی از آن‌ها مجبور به خاموش‌ کردن دستگاه‌های خود شدند.

نمودار سختی استخراج بیت کویننمودار سختی استخراج بیت کوین

این روند که در گزارشی از طرف بلاک‌ورسلوشنز (Blockware Solutions) از آن با عنوان «تسلیم‌شدن استخراج‌کنندگان» نام برده شد، موجب تغییر در اکوسیستم استخراج می‌شود، به صورتی که تنها دستگاه‌های پیشرفته‌تر استخراج  و استخراج‌کننده‌هایی که از این دستگاه‌ها بهره میبرند قادر به ادامه فعالیت هستند، احتمالاً بیت کوین‌های خود را برای طولانی مدت نگهداری می‌کنند. این پدیده باعث میشود می‌شود تا سازوکار زمان و مقدار فروش بیت کوین‌های تازه تولیدشده هم تغییر داشته باشد.


اگر قیمت بیت کوین بالا نرود؟


اگر قیمت‌ها به مقدار قابل‌توجهی افزایش داشته باشد، جای نگرانی نیست زیرا استخراج‌کنندگان کوین کمتری از قبل پاداش میگیرند اما قادرند هر کوین را به ارزش بالاتری بفروشند. اینجا سوال مهمی بوجود میاید: چنانچه قیمت‌ها ثابت بمانند و یا حتی بدتر، ریزش داشته باشند، هر ماینر چه خواهد کرد و کل شبکه چه انعکاسی را نشان خواهد داد؟ هر تغییر قیمتی قادر است پایان کار خیلی از استخراج‌کنندگان باشد، هزینه‌های هر استخراج‌کننده‌ای در نرخ به‌خصوصی سربه‌سر می‌شود و از همه مهم‌تر، هر استخراج‌کننده‌ای استراتژی بخصوص خودرا دارد که فقط کافیست مطابق آن پیش برود.

اگر بیت کوین قیمت کنونی (6.881 دلار در هنگام نوشتن مطلب) را ثابت نگه دارد و تولید هم به نصف کاهش پیدا کند، استخراج‌کننده‌ها با شرایطی مشابه آنچه در ۱۲-۱۳ مارس رخ داد مواجه خواهند شد. این شرایط قطعا میتواند برای قسمت قابل‌توجهی از شبکه استخراج، که هنوز با تجهیزات قدیمی تر نظیر انت‌ماینر اس ۹ (Antminer S9) فعالیت می‌کنند، چالش بزرگی را ایجاد کند.

برای اینکه آن هایی که از انت‌ماینر اس ۹ بره میبرند و افرادی که هزینه برقکمی در محدوده ۰.۰۳ تا ۰.۰۵ دلار برای هر کیلووات در ساعت دارند، سودآوری استخراج خودرا ثابت نگه دارند، قیمت باید بعد از هاوینگ بیت کوین باید در محدوده ۷,۶۰۰ تا ۱۳,۰۰۰ دلار حرکت کند، البته با این تصور که سختی استخراج تغییر زیادی نداشته باشد. با در نظر گرفتن هزینه‌های اضافی میزبانی و مکان و هزینه برق بالاتر در کشورهایی خارج از چین، نرخ متناسب برای سربه‌سرشدن هزینه‌های ماینر از این هم فراتر خواهد رفت.

بدین ترتیب، هاوینگ بیت کوین امکان دارد موجب خارج‌شدن بیشتر انت‌ماینرهای اس ۹ و دیگر تجهیزات قدیمی از شبکه استخراج بیت کوین شود. با توجه به گزارش بلاک‌ورسلوشنز، انت‌ماینرهای اس ۹ که تقریبا ۳۰ درصد نرخ هش شبکه بیت کوین را تشکیل می‌دهد و بیشتر این دستگاه‌ها توسط استخراج‌کنندگانی استفاده می‌شوند که موجاب هستند بیشتر از ۰.۰۳ دلار برای هر کیلووات برق در ساعت بپردازند.

هاوینگ بیت کوین ؛ ماینرها باید در برابر این رویداد چکاری کنند؟اگر دستگاه‌های قدیمی‌تر خاموش شوند، کاهش زیادی در سختی استخراج ایجاد می‌شود و در عوض، استخراج برای افرادی که کنار نمیکشند سودآورتر خواهد شد، زیرا در این صورت به قسمت بزرگتری از شبکه استخراج دسترسی خواهند داشت. به گفته مت دیسوزا (Matt D’Souza)، مدیرعامل بلاک‌ورسلوشنز، شرکت عرضه کننده خدمات استخراج ارز دیجیتال، کاهش سختی استخراج امکان دارد حتی فرا تر از ریزش ۱۲-۱۳ مارس باشد. او افزود:

کم شدن سختی بعد از هاوینگ بیت کوین کاملاً وابسته به سود ماینرها است، که خود تحت تاثیر نرخ بیت کوین میباشد. اگر بیت کوین از ۹,۰۰۰ دلار پایین‌تر برود، سود ماینرها نیز کمتر خواهد شد. اگر بیت کوین در ۷,۲۰۰ دلار ثابت باشد، خیلی از ماینرها باید دستگاه‌های خود را خاموش کنند. چنانچه بعد از هاوینگ بیت کوین قیمت برای چند هفته کمتر از ۹,۰۰۰ دلار باقی بماند، حدود ۲۷ تا ۳۵ درصد شبکه موجاب به خاموشی دستگاه‌های خود میشوند.

استخراج‌کنندگانی که از ابزارآلات جدید و نوین تری استفاده می‌کنند چطور؟ با توجه به اینکه انت‌ماینر اس۱۷ قادر است با ۵۰ درصد مصرف برق بالاتر ۳۰۰ درصد سریع‌تر از اس۹ به فعالیت بپردازد، با نرخ برق یکسان در محدوده ۰.۰۳ تا ۰.۰۵ دلار، نرخ متناسب جهت سربه‌سرشدن هزینه‌ها تقریبا در محدوده ۳,۰۰۰ تا ۵,۰۰۰ دلار خواهد بود.

این یعنی با غیرفعال شدن دستگاه‌های قدیمی‌تر و کم شدن سختی، استخراج با هزینه برق بالاتر هم قادر است سودآور و مقرون به صرفه باشد، حتی اگر نرخ تغییری نداشته باشد. در وبینار اخیر Chainalysis، کریس بندیکسون (Chris Bendiksen)، مدیر قسمت تحقیقات در شرکت کوین شیرز (CoinShares)، همین الگو را در ریزش ماه مارس مهم دانست که به اعتقاد او آزمایشی جهت هاوینگ بود. بندیکسون اظهار داشت:

نتیجه این خواهد بود که بعد از هاوینگ بیت کوین و احتمالاً بعد از چند ماهِ بی‌ثبات، صنعت استخراج شرایطی بسیار قدرتمند خواهد داشت و مجموع هزینه‌های آن به شکل کلی کمتر خواهد بود.


سرمایه‌گذاری بدون ریسک: قراردادهای آتی یا اختیار معامله


اگر نرخ در سطح کنونی باقی بماند و یا حتی کاهش داشته باشد، تجهیزات نوین تر قادرند در بازی باقی بمانند، حتی در ناحیه هایی که نرخ برق نسبت به دیگر مناطق گران است. با در نظر گرفتن اینکه احتمال رسیدن به قیمت سربه‌سرشدن هزینه‌ها برای اس ۹ خیلی پایین است، تمایل به بهره از تجهیزات پیشرفته‌تربالا میرود. این یعنی استخراج‌کنندگانی که تجهیزات نوین تر در اختیار دارند، احتمالاً به سودآوری بیشتری دست پیدا خواهند کرد و بدین تریتب، استراتژی‌های مختلفی برای بازده استخراج خود در نظر خواهند گرفت.

فروش بیت کوین‌های تازه استخراج‌شده در بازار نقدی آسان ترین شیوه جهت ادامه فعالیت و سودآوری استخراج‌کنندگان است. استراتژی‌های متنوعی با سطح های مختلفی از ریسک، پاداش، و سرمایه نخستین وجود دارند. معامله مشتقات (قراردادهای اختیار و آتی) یکی از این استراتژی‌ها است که به استخراج‌کننده‌ها یاری میدهد تا در مقابل فراز و نشیب های نرخ بیت کوین از سرمایه خود محافظت کنند.

هاوینگ بیت کوین ؛ ماینرها باید در برابر این رویداد چکاری کنند؟استخراج‌کنندگان جهت اینکه بیشتر از اندازه تحت تأثیر فراز و نشیب های کوتاه‌مدت قرار نگیرند، قادرند از قراردادهای آتی یا اختیار معامله بهره ببرند. به این جهت، استخراج‌کنندگان قادرند از طریق قراردادهای آتی بیت کوین وضعیت شورت (Short) آغاز کنند و یا یک قرارداد اختیار معامله خریداری کنند که به آن‌ها امکان می‌دهد بیت کوین را با نرخی مشخص (مشخص شده در معامله) در آینده بفروش بگذارند.

استراتژی ذکر شده ملزم به وجود سرمایه است. ولی گزینه‌های دیگری نیز جهت استخراج‌کنندگان موجود هستند، از سرمایه‌گذاری خصوصی گرفته تا وام‌های همتابه‌همتا و حتی خطوط اعتباری از اپلیکیشن‌های مشهور ارز دیجیتال نظیر نکسو (Nexo) یا بلاکفای (BlockFi)، که جدیدا اظهار کرده برای نخستین مرتبه اعتبار در اختیار استخراج‌کننده‌ها قرار می‌دهد.


ترفندهای دیگر برای ماینرها


اگر استخراج‌کنندگان علاقه به سرمایه‌گذاری روی مشتقات نداشته باشند، فعالیت های دیگری نیز وجود دارد که قادر است سرمایه آن‌ها را حفظ کند. به عنوان نمونه، خیلی از استخراج‌کنندگان قادرند از فضای استخراج خود جهت عرضه خدمات اشتراک فضا و هاستینگ بهره ببرند. این فعالیت به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بالاترین بهره را از فضای موجود ببرند و از هاستینگ و دریافت هزینه برق نیز سود خوبی را بدست بیاورند.

اتاقک‌های متحرک استخراج نیز جدیدا علاقه مندان زیادی به خود جذب کرده‌اند. با اینکه آن‌ها برای افرادی که در حال حاضر دستگاه استخراج در اختیار دارند، راهکار مناسبی نیستند اما راهی مقرون‌به‌صرفه جهت آغاز به کار استخراج‌کنندگان با مقدار کم، حتی بعد از هاوینگ بیت کوین، هستند. قعالیت دیگری که استخراج‌کنندگان، چه تجهیزات سنتی داشته باشند و چه نوین، قادرند انجام دهند پیش‌گرفتن برنامه‌ای معین و زمان‌مند جهت خرید ماهانه مقدار مشخصی از تجهیزات استخراج است تا قادر باشند زمانیکه تولید‌کنندگان نرخ ها را کاهش میدهند، این تجهیزات را با نرخ کم تری خریداری کنند. دیسوزا به اهمیت تهیه تجهیزات در زمان خوب و عالی اشاره کرد و گفت:

عوض کردن تجهیزات در زمان لازم و خوب اهمیت بسیار مهمی دارد. بلاک‌ورسلوشنز زمان صحیح جهت کنارگذاشتن ابزارآلات قدیمی و آغاز به فعالیت با ابزارآلات جدیدتر را به مشترکان خود اعلام می‌کند. ما از مشترکان خود خواستیم تا بین ماه می تا ژوئن ۲۰۱۹ (اردیبهشت تا خرداد ۹۸) ابزارآلات قدیمی‌تر خود را بفروشند و ابزارآلات نوین تری خریداری کنند تا توان و آمادگی مناسب را داشته باشند.

در ضمن استخراج‌کنندگان قادرند با فروش تجهیزات قدیمی‌تر کنونی به استخراج‌کنندگانی که از برق کم هزینه یا رایگان بهره میبرند، تجهیزات جدیدتر تهیه کنند و آن‌ها را بهبود بخشند تا از آسیب نوسانات قیمت بعد از هاوینگ بیت کوین در امان بمانند. همچنین، بعضی از استخراج‌کنندگانی که از برق یارانه‌ای یا حتی نیروگاه‌ها بهره میبرند و قادرند برق اضافی خود را برای قدرتمندترکردن تجهیزات استخراج به کار بگیرند، در مقابل نوسانات نرخ بیت کوین خودبه‌خود ایمن هستند.

در انتها، گزینه دیگر جهت استخراج‌کنندگان این است که از استخراج بیت کوین دست بردارند و به استخراج سایر ارزهای دیجیتال که الگوریتم استخراج آن ها شبیه به بیت کوین است، بپردازند. با این وجود، استخراج‌کنندگان بیت کوین به سرسختی معروف هستند و انعطاف‌پذیری استخراج‌کنندگان با کارت گرافیک را دارا نیستند. با این حساب، تغییر شبکه استخراج یقینا گزینه اکثر از آن‌ها نیمتواند باشد.


بیت کوین باید به راه خود ادامه دهد


استخراج‌کنندگان جهت محافظت از خود در مقابل آینده نا معین بعد از هاوینگ بیت کوین می‌توانند از ابزارهای متوعی در فضای ارزهای دیجیتال استفاده کنند. البته، اشخاصی که علاقه زیادی به ریسک‌پذیری دارند و بازار صعودی بیت کوین را مناسب میدانند می‌توانند با استراتژی‌ کنونی خود به استخراج بپردازند، به این امید که مانند هاوینگ پیشین، این بار هم نرخ ها حرکت صعودی به همراه داشته باشد.

با این حال احتمال اینکه، طبق پیش‌بینی بعضی، بیت کوین وارد یک «مارپیچ مرگ» شود دور از انتظار است. کم شدن سختی و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مطمعن سبب میشوند استخراج موفق شود همیشه و در هر نقطه‌ای از زمان برای افراد زیادی سودآور باشد. هاوینگ بیت کوین اتفاق رخ خواهد داد و بیت کوین به راه خود ادامه خواهد داد، و به هدف خود پایبند خواهد بود، بلاک به بلاک.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *