به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

۱۰ نکته برای تریدرها جهت حفظ سود ارزهای دیجیتال در هنگام بحران

۱۰ نکته برای تریدرها جهت حفظ سود ارزهای دیجیتال در هنگام بحران

دنیس گارتمن فعالیت های تجاری خود را از دهه 1970 میلادی شروع کرد و در این سال ها کوله باری از تجربه در رابطه با معاملات فارکس، خزانه دولت، سهام، و انواع کالای ها به با خود به همراه آورد. تریدرها یی که با گارتمن آشنا هستند می دانند که روزانه به مدت 30 سال خبرنامه های مجذوب کننده را منتشر میکرده و موسسات سرمایه گذاری توجه زیادی به آن ها میکردند.

او که به سبب ریزبینی و شکاک بودنش بسیار مشهور است، پیشبینی هایی متفاوت با دیگر تحلیلگران ارائه داده که اغلب شاهد به واقعیت پیوستن آنها بوده ایم. گارتمن در پایان مقاله ای به نام “قوانین تجارت” نوشت که این مطالب در طول زمان تسهیل شده و اکنون تکمیل شده اند.

اکثر این فرامین و کمک ها در تمام بازارها صدق میکند ولی به سبب فراز و نشیب های غیر معمولی ارزهای دیجیتال و کم بودن نقدینگی آنها در مقایسه با بازارهای دیگری نظیر طلا، نفت و بازارهای آتی S&P ، باید تغییراتی در این قوانین لحاظ کرد.

تاجران خرده فروش در هنگام معاملات ارزهای دیجیتال اشتباهاتی بنیادی را مرتکب میشوند و گاهی اوقات نتایجی به ثمر میاید که هیچوقت مدنظر آنها نبوده اند. به همین سبب ما قوانین گارتمن را تحلیل کردیم و آنها را با توجه به نیاز سرمایه گذارانی که ارزهای دیجیتال را خرید و فروش می کنند بازنویسی کرده ایم.

سرمایه گذاری خود را در هنگام ضرر دهی بیشتر نکنید.

برخی اوقات لازم است مقدار سرمایه خود در بازار را کاهش دهیم. سرمایه گذاران قادرند ضرر های خود را بعد از بالا رفتن قیمت ها جبران کنند. چنانچه شخصی اتریوم را با قیمت 220 دلار خرید اری کند و قیمت آن به 140 دلار کاهش پیدا کند، دو برابر کردن سرمایه گذاری در این وضعیت سبب رسیدن به میانگین 180 دلار می شود و پس از مدتی به شمارا متحمل ضرر خواهد کرد. گارتمن به سرمایه گذاران پیشنهاد میدهد که هیچوقت طرف این استراتژی نروند چرا که این مورد جزو خطرناک ترین استراتژی هاست و حتی سرمایه گذاران با سابقه هم گاهی این کار را انجام می دهند. به اعتقاد او معاملاتی که داخل ضرر میروند را میبایست به سرعت پایان داد.

گاهی باید به سرعت طرفداری از یک گروه را پایان داد و به سمت دیگر رفت

مهم نیست یک شخص از لحاظ تئوری تا چه میزان افکار خوشبینانه (گاوی) در سر پرورش میدهد. چنانچه قیمت یک دارایی حرکت ریزشی داشته باشد و به سطح مقدار ضرر برسد، باید آن را رها کرد. در چنین وضعیتی نباید به سرعت به فکر سرمایه گذاری در سطح های کمتری بود و تنها گزینه صحیح پیش روی شما در این وضعیت میبایست، افزایش میزان فروش باشد. مناسب ترین استراتژی، مقابله از ضرر در آغاز کار است.

ضرر مالی خوب نیست، ولی استرس از آن هم بدتر است

حفظ وضعیتی که موجب تخریب ارزش سبد سرمایه گذاری می شود فکر مناسبی نیست و فشار ذهنی ایجاد شده ی ناشی از آن برای سرمایه گذار عواقب بدتری از یک ضرر عادی را به وجود میاورد. در هنگام ضرر کردن، دست از کار بکشید و چند روزی به مسائل دیگری مانند خانواده یا سلامت شخصی خود بپردازید و ذهن خودرا دور از ضرر نگه دارید

ترید بدون ضرر ممکن نیست  وهر تریدری ممکن است ضرر کند لذا، کسی نمیتواند منکر این موضوع باشد. مورد مهم در چنین وضعیتی این است که از واکنش ها و تصمیمات احساسی نسبت به یک وضعیت دوری کنید. سرمایه گذاری و تجارت اختلافات بسیاری با یکدیگر دارند.

برای مثال گاهی برای یکی از تریدرها ی واقعی و سرسخت ریپل خیلی سخت است که به معاملات خود پایان بدهد و جلوی ضرر خودرا بگیرد، زیرا خیلی به آینده ریپل در طولانی مدت امیدوار است. همین پدیده در ماه مارس 2020 که نرخ بیت کوین از 10000 دلار به زیر 4000 دلار ریزش کرد برای حامیان بیت کوین هم رخ داد و آنها را کاملا سردرگم و مبهوت کرده بود.

در شرایط “گاوی” بودن یک بازار، سرمایه گذاری طولانی مدت داشته باشید و یا کاری نکنید

چنانچه یک معامله به سطح ضرر برسد، به احتمال بالا سرمایه گذار بازار را به خوبی بررسی نکرده است. تریدرهای بسیاری در هنگام حدس زدن کف قیمت ورشکست می شوند. مناسب ترین استراتژی ارزیابی دوباره بازار بعد از هر بار متحمل ضرر شدن است. غالبا تریدرها یک یا دو ماه پس از فعالیت هایشان متوجه فعالیت های غلطی که انجام داده اند می شوند. لذا هیچ گاه سعی نکنید با حرکت قیمت مبارزه کنید.

۱۰ نکته برای تریدرها جهت حفظ سود ارزهای دیجیتال در هنگام بحرانبه عنوان نمونه، نمودار بالا بیانگر حرکت واگرایی عالی در یک دوره زمانی کوتاه است. در صورت ادامه این حرکت برخی از تریدرها قادرند با معاملات استقراضی از این وضعیت سود خوبی دریافت کنند. اینگونه تحرکات نرخ مثال بسیار مناسبی از یک بازار گاوی هستند که تریدرها باید در آن یا به سرمایه گذاری طورلانی مدت فکر کنند و یا فعالیت خنثی داشته باشند. در بازار های “خرسی” نیز برعکس این مسئله صدق می کند و تریدرها نباید در تلاش جهت سرمایه گذاری طولانی مدت باشند. تریدرها در مقابله با این شرایط جمله ای معروف دارند : “تلاش نکن که چاقوی در حال سقوط را با دست بگیری”. میبایست منتظر تغییر روند باشید و سپس خرید خود را صورت بدهید.

در هنگام دریافت سود صبور باشید و در هنگام ضرر کردن سریع معاملات را پایان بدهید

در حالتی که حتی 30% از عملکرد تریدرها هم کسل سود داشته باشد آن ها سود خوبی دریافت میکنند. نکته بنیادی معین کردن سطح ضرر های 7 یا 10 درصدی و واریز کردن سرمایه به معاملات پر سود است. بله، اگر در شرایطی هستید که حرکت بازار مثبت است و قیمت ها رو به افزایش هستند خرید خود را بالا ببرید. باید در خصوص معین کردن سطح ضررها دانسته های زیادی را کسب کنید تا بتوانید خودرا از ضرر های احتمالی در امان بدارید.

به حرکت های قدرتمند بازار احترام بگذارید

یافتن گوینده این حرف کمی دشوار است. با این وجود از نظر معنایی جمله ای خیلی خیلی ارزشمند است. گاهی تریدرها 100% از یک تغییر نرخ مطمعن هستند اما در پایان این ااتفاق نمیفتد. لذا هیچوقت با جو حاکم بر بازار وارد درگیری نشوید و انتظار نداشته باشید که هر اندازه هم حق با شما باشد دیگران با عقیده شما هم عقیده شوند. علاوه بر این باید مراقب تصمیمات و واکنش های تعصبی به خصوص در شبکه های اجتماعی نیز باشید.

سرمایه گذاران نیز اغلب علاقه دارند تا مانند تریدرها رفتار کرده و  با هرچیزی که متفاوت با نظرشان باشد مقابله کنند. ولی معضل چنین عقیده ای این است که دانستن انگیزه بنیادی تحلیل گران بازار ارزهای دیجیتال در توییتر ممکن نیست. ممکن است گاهی برخی از آنها جو را در جهت دریافت سود بیشتر به نفع خودشان تغییر دهند. پس اغلب بیشتر از حس درونی خود و عقیده دیگران به حرکت ها و رفتارهای در جریان بازار احترام بگذارید.

به شمع های بزرگ روی نمودار توجه کنید

اگر بازار به کندی در حال افزایش است و ناگهان یک شمع بزرگ منفی را بر روی نمدار میبینید، بهتر است به سرعت وضعیت خود را مورد بررسی مجدد قرار دهید. یک حرکت بازگشتی 4 درصدی قادر است به سرعت در عرض چند ساعت یا چند روز به یک حرکت 12 یا 20 درصدی تبدیل شده و ضرر زیادی روی سرمایه شما باقی بگذارد.

با منتظر ماندن جهت مشاهده الگوها و ساختارهای قابل تشخیص تری بر روی نمودار موقعیت های بهتری برای خرید پیدا می کنید. روندهایی که هفته ها یا حتی ماه ها پا برجا می مانند با تغییراتی قابل توجه و پر سرعتی رو به رو می شوند.

از چرخه های موجود در بازار به نفع خود بهره ببرید

هنگامی که سرمایه گذاران وضعیت بازار را به درستی تحلیل کنند، حتی یک معامله پیش پا افتاده هم سود بسیاری برای آنها به ارمغان خواهد آورد. دقیقا در چنین زمان هایی سرمایه گذاران میبایست با خرید زیاد و سرازیر کردن سرمایه خود به قسمت های مورد نظر سود زیادی به دست آورند. از طرف دیگر در هنگام کم شدن قیمت ها سرعت کار خود را کم کرده و معاملات کلانی صورت ندهید.

صبور باشید، برخی اوقات بازارها تا مدت ها حرکت خاصی ندارند

به خاطر داشته باشید که روند های کوتاه مدت با روند های طولانی مدت تفاوت دارند. یکی از مواردی که تریدرها ی بی تجربه نمی دانند این است که اکثر اوقات بازارها جهت خاصی ندارند. وقتی شک دارید کاری انجام ندهید. منتظر تایید یک روند بمانید و سپس اقدام به خرید کنید.

ساده عمل کنید و معاملات زیادی انجام ندهید

استاد شدن در زمینه استفاده از چند ابزار تجاری موفق و ساده بسیار بهتر از بررسی شاخص های فراوانیست که در مورد بعضی از آنها اطلاعات کافی هم ندارید. با استفاده از متغیرهای کمتر تصمیم گیری هم راحت تر می شود.

اگر ارزدیجیتال مورد نظرتان با 15% افزایش همراه شد و روز بعد هم باز 20% افزایش یافت، باید رهایش کنید. حتی جهش هایی 300 درصدی هم با ریزشی ناگهانی رو به رو می شوند. به جای هیجان زده شدن در چنین وضعیتی، باید شرایط را به خوبی بررسی کرده و منتظر سطوح پایین تر باشید تا در آنها فعالیت کنید.

معمولا پر سود ترین معامله ها روزها یا هفته ها طول می کشند، پس نباید عجله کنید. نظارت دائمی بر فراز و نشیب های قیمت بدون شک بعث افزایش تعداد معاملات افراد به خاطر حس هیجان و ترس ایجاده شده می شود و این موضوع بزرگترین دشمن هر تریدری است، چه با تجربه، چه بی تجربه.

هر کسی می تواند برای خودش یک استراتژی تازه بسازد، ولی قسمت دشوار کار پیروی از آن و برنامه های از پیش تعیین شده است. سخت کار نکنید، هوشمندانه کار کنید.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *