به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

استیم (Steem) و استیمیت (Steemit) چیست و چگونه کار می کند؟

استیم (Steem) و استیمیت (Steemit) چیست و چگونه کار می کند؟

استیم (Steem) یک ارز رمزپایه میباشد که در جهت قدرت دهی به پلتفرم Steemit، شبکه اجتماعی مبتنی بر Blockchain، مورد استفاده قرار میگیرد. کاربران قادر هستند مطالب خود را در Steemit مثل سایر شبکه های اجتماعی (نظیر Reddit و Hacker News) در دسترس قرار دهند و برای کار خود پاداش متناسب با آن دریافت کنند.

استیم واحد اصلی پول در بلاک چین Steem میباشد. تمام واحدهای دیگر (Steam dollars و Steem power) ارزش خود را از STEEM دریافت میکنند. مقدار عرضه Steem هر سال 100٪ بالا میرود. Steem برای نخستین بار در ماه مارس 2016 به عنوان یک مقاله سفید منتشر شد. ارز و پلتفرم آن تا 4 جولای 2016 ورژن بتای خود را تجربه می کرد.

توکن های Steem Power و Steem Dollar چیست؟

استیم (Steem) چیست و چگونه کار می کند؟

Steem Dollars (یا SMD) واحد مورد استفاده برای پاداش کاربران به منظور ارسال و سازمان دهی محتوا در شبکه آن میباشد. هر دلار Steem معادل با مبلغی معادل 1 دلار میباشد. دلار استیم فراهم شد تا کاربران تحت تأثیر نوسانات Steem قرار نگیرند. SMD در حقیقت یک وعده است، شما معادل دلاری آنچه در Steem کسب کرده اید را حتماً دریافت خواهید کرد. دلارهای Steem سود سالانه 10٪ را دریافت می کنند.

Steem Power (یا SP) یک توکن است که بیان میکند شما دارای چه مقدار قدرت در پلتفرم Steemit هستید. زمانی که شما مالک تعداد زیادی SP هستید، رای شما بیشتر در سیستم شمارش می شود. در واقع شما بدون داشتن SP امکان رأی دادن در سیستم را نخواهید داشت.

شبکه اجتماعی Steemit

استیم (Steem) چیست و چگونه کار می کند؟

Steemit یک وب سایت وبلاگ نویسی و شبکه اجتماعی میباشد که در بالای پایگاه اطلاعات بلاک چین Steem قرار دارد. بلاک چین استیم Steem و Steem Dollars را فراهم میکند که بعنوان پاداش کاربران برای ارسال، کشف و تفسیر محتوای جالب مورد استفاده قرار میگیرد.

Steemit Inc یک شرکت مستقل واقع شده در شهر نیویورک میباشد و مرکز اصلی آن در ویرجینیا است. این شرکت توسط Ned Scott و Dan Larimer، خالق BitShares و EOS بنیان گذاری شده است.

در ماه ژوئیه 2016 پلتفرم Steemit رسماً قابل استفاده شد. در 1 ژوئیه 2016، Steemit در وب سایت خود اظهار کرد که آنها هک شده اند. بر اساس این اعلام، این حمله تقریبا 260 حساب کاربری را به خطر انداخته بود. گفته می شد که مهاجمان حداقل 85,000 دلار از ارزهای Steem و Steem Dollar سرقت کرده اند. در 15 مارس سال 2017، Dan Larimer به عنوان مدیر تیم فناوری و بازاریابی استیم با ساتعفا خودرا از کار برکنار کرد و تیم جدید توسعه و پشتیبانی آن معرفی شد.

مفهوم Steemit در یک مقاله سفید در مارس 2016 عرضه شد. معنی کلی آن شباهت به دیگر وب سایت های وبلاگ نویسی یا وب سایت های خبری اجتماعی مثل Reddit دارد، ولی محتوای متن در Blockchain ذخیره می شود. علاوه بر این تصاویر را می توان در Steemit آپلود و میزبانی کرد. جهت قالب بندی، یک ویرایشگر WYSIWYG وجود دارد. کاربران همچنین قادر هستند از قالب بندی Markdown با عناصر HTML بهره ببرند.

سیستم مالی استیم (Steem) به چه نحوی فعالیت می کند؟

Steem از مکانیزم اثبات سهام (Proof-of-Stake) جهت رسیدن به یک توافق عمومی بهره میبرد که شاهدان در این سیستم توسط سهامداران Steem برگزیده می شوند. با توجه به مقاله انتشار یافته در وب سایت رسمی Steem:

75٪ از توکن های تازه تولید شده به استخر پاداش منتقل می شوند که بین نویسندگان و نگهبانان شبکه تقسیم گردیده است. همچنین 15٪ از توکن های تازه به صاحبان Steem Power اهدا می شود. 10 درصد باقیمانده هم به شاهدانی که باعث قدرت دهی بلاک چین می شوند، پرداخت می گردد.

Steem بر پایه پروتکل (Smart Media Tokens (SMT میباشد که بوسیله Steemit توسعه داده شده است. از دسامبر 2017، استیم حجم معاملات 475 میلیون دلار را در بازار سرمایه ثبت کرده است و در رتبه 29 اُم بین ارزهای دیجیتالی قرار گرفته است. اقدامات کاربران مثل سیستم رأی گیری، الگوریتم Proof-of-Brain استیم را تسهیل می کند که بعث می شود تا کاربران Steem Power های خود را به سبب ایجاد انگیزه برای نویسندگان مطالب ذخیره نمایند.

Steem با یک مدل عرضه بسیار بالای تورمی شروع کرد که عرضۀ آن تقریباً هر سال دوبرابر می شود. با این وجود، با در نظر گرفتن تقاضای جامعه، در تاریخ 6 دسامبر 2016 نرخ تورم Steem به 9.5 درصد در سال تغییر یافت؛ در واقع به مقدار 0.5 درصد در سال کاهش پیدا کرد.

مکانیسم توافق گروهی اثبات سهام (Proof-Of-Stake) چگونه عمل می کند؟

استیم (Steem) چیست و چگونه کار می کند؟

بیت کوین از توان هش کردن و الگوریتم POW جهت اثبات تأیید معاملات خودبهره میگیرد؛ در حالی که استیم با مقدار سهامی که کاربران مالک آن هستند، فعالیت میکند. ایجادکنندگان بلوک ها به شکل تصادفی گزیده میشوند و دارایی بیشتر آنها سبب بالا رفتن احتمال اضافه کردن یک بلوک به زنجیره می شود.

در حالی که در خصوص بیت کوین هزینه سرمایه گذاری در استخراج به شکل انگیزه ای جهت حمله نکردن به شبکه تلقی میشود؛ هر فردی به دنبال حمله به شبکه استیم باشد در روندی میبایست ارزش دارایی های خود را لزوماً کاهش دهد. این امر به شکل اثرگذار بیشتر از 50 درصد از مشکلات امنیتی و حمله به شبکه پرداخت را کاهش می دهد.

الگوریتم Proof-of-Stake ملزم محاسبات و انرژی کم میباشد و قادر است بر روی گوشی های هوشمند و دستگاه های کوچک مثل Raspberry Pi اجرا شود.

سیستم رأی گیری استیم (Steem)

استیم (Steem) چیست و چگونه کار می کند؟

یکی دیگر از اصلی ترین ویژگی های شبکه استیم قدرت رأی دادن است. هر حساب با 100٪ توان رای گیری آغاز می شود. دادن هر رأی قدرت را کمتر میکند و در طول زمان دومرتبه به آن اضافه می شود. 2 ساعت و نیم طول میکشد تا قدرت یک رأی واحد جایگزین شود.

با بهره از این ابزار می توانید مشاهده کنید که رأی کاربران با توجه به مقدار دارایی SP آنها، چه اندازه تأثیر خواهد داشت. به عنوان نمونه، هرکاربری که 10،000 SP داشته باشد و دارای 100٪ توان رأی گیری باشد قادر است به ازای هر رأی خود، 1.61 دلار تولید کند. در این سایت شما قادر هستید وضعیت قدرت رأی گیری هر حساب دیگر را مشاهده کنید.

ارزش استیم (Steem) در گذر زمان

Steem متفاوت با بیشتر دیگر در بازار میباشد. این ارز دیجیتالی جهت نگهداری ارزش به هیچ وجه در نظر گرفته نشده است و تنها برای پرداخت هزینه به کاربران خود مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت Steem اغلب پایین میرود. این موضوع اجازه می دهد تا سازندگان محتوا و نگهبانان شبکه پول خود را همواره از آن خارج کنند، و به همین علت پلتفرم Steemit هر روز یک توکن جدید فراهم میکند. اگر پلتفرم Steemit افزایش زیادی داشته باشد و قیمت آن نیز باید افزایش یابد. با این وجود، به نظر می رسد فشار ناشی از افزایش عرضه و استفاده از پول نقد نرخ آنرا همیشه کاهش داده است.

به همین سبب Steemit دارای سه نوع ارز متنوع است (Steem، Steem Power، Steem Dollars) که هر یک برای کارایی مختلفی طراحی و برنامه ریزی شده اند.

استیم (Steem) چیست و چگونه کار می کند؟

نمودار قیمت استیم (Steem)

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *