به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

پلتفرم ویوز (Waves) چیست؟ معرفی، روش استفاده و ساختار آن

پلتفرم ویوز (Waves) چیست؟ معرفی، روش استفاده و ساختار آن

ویوز Waves یک روش ساده در اختیار افراد قرار داده تا برای خود توکن بسازند و از مزایای یک بلاکچین با ساز و کار ساده بهرمند گردند. این پلتفرم برای کسانی خوب است که به دنبال تامین مالی از طریق عمومی یا ایجاد یک سکه‌ی وفاداری ساده برای کسب و کار خود هستند. ویوز مجهز به نوعی تبادل نامتمرکز (DEX) است که به شما امکان می‌دهد سکه‌هایی که تازه ایجاد کرده‌اید را در یک تبادل دو طرفه با هر توکن ویوز دیگر مبادله نمایید، این پلتفرم همچنین حفظ حریم شخصی را برای افراد فراهم می‌کند و ایمنی را در تبادلات بالا می‌برد.

پلتفرم ویوز چیست؟

ویوز (Waves) یک پلتفرم بلاکچین است که می‌توانید در آن توکن مورد نظر خود را ایجاد کنید. این پلتفرم قابلیت ایجاد پروژه‌هایی با تامین مالی عمومی، ساخت برنامه‌های پاداش وفاداری و ایجاد ارز درون برنامه ای را دارا می‌باشد و از این نظر یک پلتفرم مهم و قابل توجه محسوب می‌شود. بر اساس راهنمایی وب سایت ویوز، شما تنها می‌توانید در عرض یک دقیقه برای خود توکن بسازید اما بهتر است ابتدا قدری زمان بگذارید و برنامه‌ریزی کنید که چگونه می‌خواهید از این توکن استفاده کنید.

ویوز مجهز به نوعی تبادل نامتمرکز (DEX) است که به شما امکان می‌دهد سکه‌هایی که تازه ایجاد کرده‌اید را در یک تبادل دو طرفه با هر توکن Waves دیگر مبادله نمایید.

پلتفرم ویوز (Waves) چیست؟ معرفی، روش استفاده و ساختار آن

در راهنمای پلتفرم ویوز به موارد زیر می‌پردازیم: پلتفرم Waves چطور کار می‌کند؟

 • توکن و معماری ویوز
 • تاریخچه مختصر ویوز
 • تبادل
 • از کجا ویو بخریم؟
 • ویوز را در کجا ذخیره کنیم؟
 • نتیجه
 • دیگر منابع ویوز

پلتفرم ویوز چطور کار می‌کند؟

پلتفرم ویوز چطور کار می‌کند؟ به بیان ساده، توکن‌های جدیدی که شما در پلتفرم Waves می‌سازید و انتقال می‌دهید به عنوان پیوست در تراکنش‌های بلاکچین در نظر گرفته می‌شود. این استراتژی یک مشکل ذاتی دارد. در به کارگیری پروتکل بلاکچین عادی، همانطور که در بیت‌کوین شاهد بودیم، نرم افزار کلاینت شبکه باید به ازای هر نوع تراکنش جدید آپدیت شود. این مساله را عمدتا با عنوان هارد فورک (hard fork) می شناسند.

برای جلوگیری از این مساله، Waves انواع جدید تراکنش را از طرق پلاگین‌هایی اجرا می‌کند که به صورت افزونه روی نرم افزار اصلی تعریف شده‌اند. با این کار، کلاینت‌هایی که به پلاگین دسترسی ندارند باز هم می‌توانند تراکنش دلخواه خود را به وسیله‌ی شبکه انجام دهند.

در نرم افزار اصلی چند نوع تراکنش تعریف شده که عبارتند از:

 • توکن‌های با کاربرد سفارشی (CAT)
 • تبادل نامتمرکز (DEX)
 • ویژگی‌های مربوط به ناشناس ماندن

پلتفرم ویوز (Waves) چیست؟ معرفی، روش استفاده و ساختار آن

توکن‌های با کاربرد سفارشی (CAT)

تمرکز اصلی پلتفرم Waves روی ایجاد و انتقال توکن‌های سفارشی است. شما می‌توانید با استفاده از کلاینت لایت مستقیما توکن درست کنید. این کلاینت در صفحه‌ی وب و همچنین پلتفرم‌های اندروید و iOS در دسترس کاربران می‌باشد. توکن‌هایی که شما می‌سازید قابل خرید، فروش و مبادله هستند. همچنین می‌توانید بدون استفاده از واسطه با آن‌ها تراکنش انجام دهید. از آنجا که امکان شخصی‌سازی ارز وجود دارد می‌توانید آن را به هر نحوی که خواستید تغییر دهید.

ساخت هر توکن ۱ ویو (WAVE) هزینه دارد که تقریبا به اندازه ۱۳.۴۰ دلار است. تاکنون ۷,۰۰۰ توکن سفارشی با استفاده از پلتفرم ویوز ایجاد شده که مجموع ارزش بازار آن بیش از ۱ میلیارد دلار است.

تبادل نامتمرکز (DEX)

پلتفرم ویوز (Waves) چیست؟ معرفی، روش استفاده و ساختار آن

تبادل نامتمرکز بسیاری از خطرات موجود در تبادل متمرکز عادی را کاهش می‌دهد. در این روش پول‌های شما در کیف پولتان ذخیره می‌شوند، بنابراین امکان هک شدن DEX تقریبا صفر است. افزون بر این، تمرکززدایی باعث می‌شود هیچ مرجع نظارتی وجود نداشته باشد که وجوه شما را مسدود کند یا مبادلات و برداشت‌های شما را محدود سازد. شما بر حساب خود کنترل کامل دارید. DEX از یک تطابق دهنده برای کنار هم قرار دادن پیشنهادات خرید یا فروش استفاده می‌کند و پس از محقق شدن دستورات توکن‌ها را مبادله می‌کند.

چند نوع جفت مبادله‌ای در DEX وجود دارد، از جمله بیت‌کوین با دلار، لایت‌کوین با بیت‌کوین و اتریوم با بیت‌کوین. این سه نوع جفت مبادله‌ای کمتر از ۳% حجم مبادلات را تشکیل می‌دهند. بیشتر داد و ستدها در DEX میان Waves و بیت‌کوین انجام می‌شود.

می توانید با مراجعه به CoinMarketCap   فهرست کامل جفت‌های مبادله‌ای موجود در DEX را مشاهده نمایید.

قابلیت‌های ناشناس ماندن

به منظور استفاده از درگاه‌های فیات باید اطلاعات KYC/AML ارائه دهید، با این وجود تمامی تبادلات کریپتو به کریپتو (crypto-to-crypto) موجود در DEX کاملا ناشناس می‌باشند.

توکن و معماری ویوز

Waves نسبت به ساختار معماری سنتی استفاده شده در بلاکچین‌ها اندکی متفاوت است. پلتفرم ویوز به منظور پیشگیری از مشکلات مقیاس‌پذیری از نوعی معماری دو لایه استفاده می‌کند و شبکه هم از گره‌های سبک و هم از گره‌های کامل (full nodes) تشکیل شده است. این معماری با رویکرد بیت‌کوین که صرفا بر گره کامل مبتنی است تفاوت دارد.

معماری دو لایه

گره‌های سبک Waves هرگز بلاکچین را دانلود نمی‌کنند بلکه برای تایید تراکنش‌ها و تعامل با شبکه به گره‌های کامل اتکا می‌کنند. این استراتژی از کلاینت لایت سوپرنت (SuperNET lite client) گرفته شده که در پروژه NXT کاملا موفق عمل کرده است.

به منظور ایجاد زمینه‌ی اعتماد میان گره‌های سبک و کامل، ویوز از یک پلتفرم اسکورکس (Scorex) استفاده می‌کند. به این صورت که گره‌های سبک به جای دانلود تاریخچه کامل تراکنش‌ها از وضعیت جاری شبکه استفاده می‌نمایند. گره های سبک با استفاده از این وضعیت می‌توانند فرآیند ساده شده‌ی تایید پرداخت را به انجام برسانند.

اثبات سهام اجاره‌ای (Leased Proof-of-Stake – LPoS)

۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن Waves در گردش است. پلتفرم Waves برای حفظ یکپارچگی شبکه از الگوریتمی استفاده می‌کند که نمونه تغییریافته‌ی الگوریتم سنتی اجماع اثبات کار می‌باشد. در سیستم اثبات سهام اجاره‌ای (Leased Proof-of-Stake system) شما می‌توانید توکن‌های خود را به گره‌های کاملی که در شبکه فعال هستند اجاره دهید و از این طریق توکن‌های خود را سرمایه‌گذاری نمایید. برای اجرای یک گره سرمایه‌گذاری کامل به ۱۰,۰۰۰ Waves نیاز دارید. اگر این مقدار ویوز نداشته باشید می‌توانید ویوزهای خود را به یک گروه استخراج عمومی اجاره دهید و از این طریق در سرمایه گذاری شرکت نمایید. دو گروه WavesGo و Wavesnode.NET بسیار توصیه شده‌اند اما می توانید برای پیدا کردن بهترین گره مناسب با شرایط خود نگاهی به فهرست کامل گره‌های ویوز بیندازید.

مختصری از تاریخچه Waves

شماری از اعضای تیم ویوز در گذشته با یکدیگر در پروژه NXT کار می‌کردند. ضعف در توزیع سکه اولیه، گردش تیم‌های توسعه و تصمیمات بحث برانگیز در زمینه توسعه باعث شد آن‌ها پروژه NXT را ترک کنند و ویوز را استارت بزنند. آن‌ها تصمیم گرفتند به جای گرفتن فورک از NXT کار خود را از صفر شروع کنند. یک تفاوت عمده میان این دو پلتفرم این است که ویوز روی یکپارچگی ذاتی فیات تاکید دارد.

پلتفرم ویوز (Waves) چیست؟ معرفی، روش استفاده و ساختار آن

شرکت Waves اخیرا برای تهیه‌ی سرویس‌های ICO با دلویت (Deloitte) مشارکت جدیدی را آغاز کرده است. ویوز همچنین به سراغ مشارکت با خزانه ملی تسویه روسیه (بورس اوراق بهادار مسکو) رفته و قصد دارد برای توزیع دارایی‌های دیجیتالی یک بلاکچین جدید ایجاد کند.

در فضای قرارداد هوشمند به هیچ وجه کمبود رقابت وجود ندارد. وقتی صحبت از ICO می‌شود اتریوم به عنوان یک نام بزرگ به میان می‌آید، در عین حال هنوز برای پروژه‌های دیگر فضای کافی وجود دارد. نئو، NXT، لیسک (Lisk) و استراتیس (Stratis) در زمینه‌ی کلاینت‌های قرارداد هوشمند با هم رقابت می‌کنند.

به نظر می‌رسد Waves در پی آن است که با ساده‌سازی در بین عموم محبوبیت پیدا کند و به یکه تاز میدان رقابت تبدیل شود. توکن‌هایی که در ویوز ساخته می‌شوند فاقد برخی کارکردهای موجود در دیگر پلتفرم‌ها هستند اما ساختن آن‌ها بی اندازه ساده است.

ارزش ویوز

هدف اصلی ویوز، ایجاد توکن های کاربردی شخصی سازی شده (CAT) است. از این پلتفرم برای عرضه دارایی های دیجیتال شخصی و سامان دهی به کمپین های تامین مالی جمعی استفاده می شود. در ابتدا عرضه یک توکن، هزینه ای برابر با 1 توکن ویوز دارد. هیچ زبان برنامه نویسی برای استفاده از پلتفرم لازم نیست، در نتیجه هر فردی می تواند به آن دسترسی داشته باشد.

پلتفرم مبادلات غیرمتمرکز DEX نیز بسیار مهم است. در کنار گزینه های مبادلاتی بین بیت کوین، اتریوم و ویوز، گزینه های نقدی نیز داشته و از ارزهای دیجیتال بسیاری پشتیبانی می کند. با اینکه روند شناخت مشتری (KYC) واجب است، تمام تراکنش های انجام شده از طریق DEX ناشناس هستند.

تبادل

ویوز در ژوئن ۲۰۱۶ کار ICO خود را به اتمام رساند و بیش از ۱۶ میلیون دلار به دست آورد. بلافاصله بعد از این ICO قیمت ویوز (WAVES) سقوط کرد و با کاهش ۸۰ درصدی به ۰.۲ دلار (۰.۰۰۰۳ BTC) رسید. در ماه‌های بعد قیمت Waves تکان چندانی نخورد تا اینکه در جولای سال بعد اوج گرفت. این اوج‌گیری به دلیل انتشار نقشه‌ی راه ویوز و همچنین اعلام شراکت با ICO Hub به منظور مواجهه با چالش پیش از ICO بود.

از آن زمان، قیمت Waves به کندی رو به کاهش رفت تا اینکه در ماه دسامبر جهش پیدا کرد و بالاترین رکورد خود را بر جای گذاشت. این اوج‌گیری بیش از هرچیز به این خاطر بود که تیم Waves اعلام کرد به زودی به سریع‌ترین بلاکچین جهان تبدیل خواهد شد. در حالی که بیت‌کوین با مشکلات مقیاس‌پذیری درگیر است، اهمیت عامل سرعت پیوسته بیشتر می‌شود و در ارزیابی ارزش یک ارز رمزنگاری شده تاثیر بیشتری می‌گذارد.

از کجا ویوز بخریم

برای خریدن Waves چندین راه پیش روی شما است:

 • صرافی
 • DEX
 • فاست (Faucet)

صرافی

صرافی‌های زیادی مانند باینانس (Binance) و بیترکس (Bittrex) ویوز دارند و آن را مبادله می‌کنند. برای مبادله Waves در این پلتفرم‌ها ابتدا باید بیت کوین یا اتریوم تهیه کنید. سپس پول تهیه شده را به یکی از صرافی‌ها انتقال دهید و آن را با ویوز مبادله نمایید.

این ارز را می توان از طریق صرافی های زیر تهیه کرد:

DEX

می‌توانید برای تبادل در ازای ویوز از DEX استفاده کنید. امکان تبادل توکن‌های ویوز با بیت‌کوین، دلار امریکا و یورو وجود دارد، با این حال حجم مبادلات Waves و بیت‌کوین به مراتب بیشتر از دلار و یورو است. معمولا هرچه حجم یک روش تبادلی بزرگ‌تر باشد، انجام مبادله به آن روش آسان‌تر است.

فاست‌ها

اگر می‌خواهید صرفا مقداری Waves به‌دست آورید و بودجه کمی دارید، روش مناسب برای شما فاست‌ها (faucets) هستند. در فاست‌هایی مانند ویوز دراپ (Wavesdrop) می‌توانید در هر ساعت ۰.۰۰۰۱ Waves کسب کنید. زیاد نیست اما رایگان است. تنها کافی است آدرس عمومی ویوزهای خود را وارد کرده و تایید کنید که ربات نیستید.

ویوز را در کجا نگهداری کنیم

بهترین جا برای نگهداری از ویوز در کلاینت کیف پول لایت است که شرکت ویوز آن را ارائه کرده است.  نگهداری پول در صرافی با خطر حمله هکرها همراه است و باعث می‌شود یک واسطه روی دارایی شما کنترل داشته باشد.

پلتفرم ویوز (Waves) چیست؟ معرفی، روش استفاده و ساختار آن

کیف پول لایت به صورت آنلاین در دسترس قرار دارد و می‌توانید به صورت یک افزونه در مرورگر کروم از آن استفاده نمایید. همچنین می‌توانید آن را روی تلفن همراه خود نصب کنید. اپلیکیشن آن در App Store و Play Store گوگل موجود است. هنگام ذخیره‌ی توکن‌های خود حتما آن‌ها را اجاره دهید تا از شبکه پشتیبانی کنید و پاداش سرمایه‌گذاری بگیرید.چ

سخن آخر

ویوز به لطف پلتفرم سریع، ناشناس و بسیار ساده ی خود، از دیگر هم نوعانش متفاوت است. به علاوه این پلتفرم برای شرکت ها و افرادی که توکن های خود را ایجاد می کنند، بسیار ارزشمند است. در کل سرمایه گذاری بر روی این ارز، سرمایه گذاری بلند مدت خوبی خواهد بود. این کوین در میان 50 ارز دیجیتال برتر مانده و هر روز به محبوبیت آن اضافه می شود. به همین خاطر حتی اگر به دنبال ایجاد یک توکن شخصی نیستید، سرمایه گذاری در آن ضرری نخواهد داشت.

 

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *