به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

به شکل سنتی، همیشه سرمایه‌گذاران خرد برای بازار ارزهای دیجیتال را معین میکردند و سرمایه‌گذاران دانه‌درشت همیشه دنباله‌رو همتایان خرده‌پای خود در این بازار تازه وارد بوده‌اند، ولی آیا این شرایط در حال تغییر میباشد؟ در طول ۱۵ سال پیش، محصولات پیشرفتهٔ زمینه فناوری در حال تجربهٔ تغییرات معکوسی میباشند و الگوهای مصرف از الگوهای مبتنی بر بنگاه به الگوهای مبتنی بر مشتری در حالتغییر شکل میباشند. در ادامه قصد داریم به یاری مقاله‌ای از سایت کوین دسک، ابعاد مختلف روند صعودی بیت کوین و در حالت کلی بازار ارزهای دیجیتال را بررسی نماییم تا ببینم چگونه رفتار سرمایه‌ گذاران در این برهه زمانی با آنچه که آنها در سال ۲۰۱۷ از خود بیان نمودند ، بسیار تغییر نموده است.

در سه‌ماه چهارم سال ۲۰۱۷، سرمایه‌گذاران خرده ‌پا پیش رو نخست بازار بودند و همزمان با حمله آنها به این بازار، هیاهوی رسانه‌ای هم به روند صعودی قیمت‌ها دامن زد. ولی این روزها در مقایسه با آن برهه، به سبب داغ ‌شدن تنور بازار ارزهای دیجیتال، خبری از جنجال رسانه‌ای و تبلیغات پرسروصدای خبرگزاری‌ها نخواهد بود.

در نیمه اول سه‌ ماهه چهارم سال ۲۰۱۷، شبکه CNBC قریب به ۱۰۰ سرخط خبری در خصوص روند صعودی بیت کوین منتشر نمود. ولی در ۶ هفته گذشته، با اینکه بیت کوین سقف تاریخی ارزش بازار خود را شکانده، این شبکه کمتر از ۴۰ سرخط خبری را به روند صعودی بیت کوین مربوط داده است. در این بین، چرا ردپایی از سرمایه‌گذاران روزانه و دلبسته به اثر رابین‌هودی مشاهده نمیگردد؟ (اثر رابین‌هودی، اصطلاحی میباشد که به ساخت تغییرات هیجانی قیمت‌ها در بازار در اثر رفتار غیر عقلایی سرمایه‌گذاران خرد اشاره میکند).

شاید چندان ساده نباشد که در بازار ارزهای دیجیتال بتوان خط‌کشی بدون نقصی بین سرمایه‌گذاران خرده ‌پا و سازمانی صورت داد و حتی می‌توانیم بگوییم که تعریف این دوگانگی تا حدودی ساده پردازانه است. با این وجود،

۱- نهنگ‌های بیت کوین، مقایسه معامله‌گری با سرمایه‌گذاری

تعداد آدرس‌ها با موجودی حداقل یک بیت کوین به شکل فزاینده‌ای از پایان سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ افزایش داشته است. در سال ۲۰۱۸، همزمان با ریزش بازار ارزهای دیجیتال، تعداد آدرس‌ها با کاهشی ناگهانی روبه ‌رو گردید، ولی دوباره در سال ۲۰۱۹ به مدار افزایش خود برگشت تا اینکه در فصل بهار سال در حال سپری میلادی، به همان سطوح قبل خود در سال ۲۰۱۷ دست یافت. این یکی از تفاوت‌های روند صعودی بیت کوین با افزایش انفجاری آن در ماه ‌های انتهایی سال ۲۰۱۷ میباشد که در‌ آن تعداد آدرس‌ها همزمان با روند صعودی بیت کوین به اوج تاریخی خود رسید.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

اکنون تعداد آدرس‌ها با موجودی حداقل یک بیت کوین را با آدرس‌هایی با موجودی دست کم هزار بیت کوین مقایسه نمایید ؛ آدرس‌هایی که دارندگان آنها به‌ عنوان نهنگ در بازار شناخته شده میباشند. این نهنگ‌ها در سال ۲۰۱۷ بیت کوین‌های خود را در بالاترین قیمت فروختند. ولی این روزها به‌نظر میاید که نهنگ‌ ها علاقه زیادی جهت حراج بیت کوین‌ های خود نخواهند داشت و لیست میلیاردرهای بیت کوینی نشریه فوربز نیز روزبه‌روز طویل تر و پرحجم تر میگردد.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

البته بهتر است که به موجودی آدرس‌ها با دیده شک و تردید نگاه داشته باشیم؛ چراکه هر آدرس مساوی با یک هویت مستقل نمیباشد. رفتار، سیگنال مناسب تری جهت بررسی میباشد. ولی نهنگ‌ها چه اهدافی را در سر پروررش میدهند؟ آنها اغلب به هر طرفی هم که شنا بکنند، سبدهای آکنده از بیت کوین خود را هم با خود شناور مینمایند. بیت کوین نیز بیشتر از آنکه در کیف پول‌های معامله‌گران جا داشته باشد، در کیف پول‌های نهنگ‌هایی جای میگیرند که آن را می‌خرند و نگهداری میکنند.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

از سال ۲۰۱۷ به این طرف،  وقوع دو روند ریزشی انباشت بیت کوین از طرف دارندگان، شاخصی آینده ‌نگرانه جهت بیت کوین بوده است. ولی در سال ۲۰۲۰ حرکت انباشت بیت کوین‌ها هیچ نشانه‌ای از کندی فرایند را به نمایش نگذاشته است.

۲- مقایسه بیت کوین با اتر و دارایی‌های دیگر

عده‌ای اعتقاد دارند که افزایش هیجانی عرضه‌های نخستین سکه (ICO) روی پلتفرم اتریوم، از قبیل نیروهای پیشران روند صعودیبیت کوین در سال ۲۰۱۷ بوده است. با این وجود، زمانی که تب عرضه نخستین  به اوج خود رسید، اتر روند صعودی خود را به انجام رسانده بود. در وسط های سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷، بازده فصلی بیت کوین ۲۳ درصد و بازده فصلی اتریوم هم مساوی با ۶.۹ درصد بود. بذا  با این اوصاف، افزایش جهش ‌وار بیت کوین در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ بود که خریداران را به هیجان واداشت.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

تفاوت‌ها و شباهت‌های رویداد های سال ۲۰۱۷ با اتفاقات سال درحال سپری، خود گویای همه موارد خواهد بود. امسال هم مثل سه سال قبل، اتر پیشگام روند صعودی خواهد بود، ولی این بار برخلاف گذشته پابه‌ پای بیت کوین پیش خواهد رفت، تا جایی که رشد قیمت فصلی آن در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ تا اینجای کار به ۲۳.۳ درصد دست یافته و افزایش قیمت بیت کوین نیز در بازهٔ زمانی به همین صورت، برابر با ۲۸.۴ درصد بوده است. اگر الگوهای سال ۲۰۱۷ دورمتبه تکرار گردد، دور از انتظار نیست که گاو های بیت کوین گام‌ های بلندتری جهت افزایش قیمت این ارز دیجیتال انتخاب کنند.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

با این تفاسیر آیا بنظر شما بازار ارزهای دیجیتال در فاز تثبیت میباشد ؟ جواب هم مثبت است و هم منفی. سهم بیت کوین از ارزش بازار ارزهای دیجیتال، اندکی کمتر از ۶۰ درصد میباشد. به شکل معمول، این درصد به این معنا تعبیر میگردد که فقط چند کوین محدود قسمت زیادی از ارزش بازار را به خود اختصاص داده‌اند، ولی امسال وضعیت در حال تغییر میباشد.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

لازم به ذکر است پنج کوین برتر بازار در حال حاضر پابه‌پای بیت کوین در حال افزایش میباشند، ولی به‌نظر می‌رسد که این روند صعودی ، تدریجی‌تر از سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

۳- بازارهای معاملات آتی قانونی و غیررسمی (Off-Shore)

افرادی که معتقد به ورود سرمایه‌گذاران سازمانی به بیت کوین میباشند، قادرند در خصوص افزایش فزاینده بازار بورس بازرگانی و کالای شیکاگو (CME) حرف هایی بزنند و آن را به‌عنوان شاخصه ای بر روند صعودی بیت کوین از طرف کانال‌های مالی سازمانی مطرح نمایند. شایان ذکر است ارزش قراردادهای باز (تسویه‌نشده) در بازار CME، در هفته جاری با بر جای گذاشتن رکورد جدیدی به یک میلیارد دلار دست یافت.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

با این وجود، بخش زیادی از این افزایش مدیون روند صعودی بیت کوین میباشد. در حالت کلی، شمار قراردادهای ابزار مشتقه قانونی که بوسیله افراد حقیقی، معامله‌گران انحصاری و تأمین‌کنندگان نقدینگی صورت میگیرد،  خیلی فراتر از آمار و ارقام صرافی CME میباشد. لذا ، چندان عقلانی نمیباشد که افزایش سرمایه‌گذاری بخش سازمانی را صرفاً محدود به عملکرد صرافی CME تلقی کنیم. شاید بهتر باشد که بگوییم مشارکت سرمایه‌گذاران سازمانی همزمان با قسمت های دیگر بازار در حال افزایش است.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

۴- مقایسه سرمایه‌گذاران آمریکای شمالی با آسیای شرقی

به موازات افزایش معاملات آتی صرافی CME، اتفاق جالبی که نباید آن را نادیده گرفت، خروج بیت کوین‌ از صرافی‌های مستقر در شرق آسیا به صرافی‌های آمریکایی میباشد.

 ۴ معیاری که بیان میکند روند صعودی بیت کوین با ۲۰۱۷ متفاوت است

با بررسی جریان‌ مبادلات صرافی‌ها، می‌توان این را فهمید که سرمایه‌گذاران آسیای شرقی، در روند صعودی اخیر اقدام به فروش بیت کوین‌های خود در قیمت‌هایی نمودند که قبل از این هیچوقت این کار را نکرده بودند. حال آنکه اکنون در مقایسه با سال ۲۰۱۷، علاقه ساکنان آمریکای شمالی به سرمایه‌گذاری در بیت کوین بسیار بیشتر شده است.

کلام آخر

در مجموع، شواهد بیان میکند که روند صعودی اخیر بازار ارزهای دیجیتال، از آنچه پیش‌تر در سال ۲۰۱۷ شاهدش بودیم متفاوت است، هرچند این به این معنی نیست که دیگر شاهد چرخه‌های اوج و فرود دیگری نخواهیم بود. سیگنال‌های حضور بازیگران سازمانی در بازار نشانگر این است که ما احتمالاً هم‌اکنون در آغاز همان چرخه‌ای هستیم که پیش‌تر بیت کوین در سال ۲۰۱۷ تجربه کرد.

تاریخچه بیت کوین، پر از روایت‌هایی است که از تغییر بنیادی دورنمای بازار در اثر وقوع تغییرات اساسی یا تحولات قانونی خبر می‌دهند. این روایت‌ها، در گذشته به‌شکل اغراق‌آمیزی فضای رسانه‌ای را پر کردند و این روزها نیز احتمالاً شاهد اتفاق مشابهی خواهیم بود. علاوه بر این، در مورد روایت‌هایی که حاکی از سقوط دلار هستند، همین امر صدق می‌کند.

آیا بازارهای مالی سنتی در سراشیب سقوط قرار دارند؟ شاید بله، اما این به آن معنا نیست که بیت کوین به‌طور ناگهانی بتواند به پناهگاه امن دارایی‌های مردم تبدیل شود. الگوهای کنونی ورود سرمایه‌گذاران جدید و با اهداف بلندمدت از علاقه روزافزون سرمایه‌گذاری در بیت کوین خبر می‌دهد، با این حال، در آینده قابل پیش‌بینی، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، همچنان دارایی‌های پرریسکی هستند و باید با همین ذهنیت با آنها برخورد کرد.

 

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *