به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

وایت پیپر (white paper) چیست و چگونه باید آن را نوشت؟

وایت پیپر (white paper) چیست و چگونه باید آن را نوشت؟

کلیه عرضه های نخستین سکه (ICO) در بازار جهت تبدیل شدن به یک کمپین موفقیت آمیز به وایت پیپر نیازمند میباشند. ولی وایت پیپر چیست و به چه نحوی باید آن را نوشت؟ در این مقابه به بررسی وایت پیپر و شیوه نوشتن آن خواهیم پرداخت لذا تا انتهای مطلب با زرین اکسچنج همواره باشید.

وایت پیپر در فارسی به معنی “برگه سفید” و در انگلیسی به معنای “گزارش معتبر” است. در حال حاضر،از این واژه در دنیای ارز رمزنگاری و عرضه های اولیه سکه زیاد استفاده میشود.

بر اساس تعریف ویکی پدیا،  وایت پیپر شکلی از گزارش معتبر یا راهنما جهت کمک به کاربران میباشد که به جهت درک یک موضوع، حل یک معضل  یا اتخاذ یک تصمیم تدوین خواهد شد.

از لحاظ علمی، وایت پیپر  یک مطلب متقاعد کننده میباشد که  طرح کلی یک موضوع (که پروژه به جهت حل آن بوده)، فراهم کردن راه حل این موضوع و علاوه بر این شرح مفصلی از محصول پایانی ، ساختار آن و شیوه تعامل با کاربران را شامل میگردد.

در مجموع، وایت پیپرها اسناد فروشی میباشند که جهت جذب و ترغیب معامله گران بالقوه مورد استفاده قرار میگیرد. این اسناد جهت بازریابی پیش از فروش یا طراحی محصول تدوین میگردند و حاوی اطلاعات مربوط به خرید محصول، فناوری و خدمات دهی میباشند.

محتوای وایت پیپر

محتوای هر وایت پیپر میبایست شامل عناوین زیر (بدون ترتیب خاصی) باشد. البته نباید به این عناوین محدود گردد:

  • مقدمه
  • سلب مسئولیت
  • فهرست مطالب
  • توصیف بازار و مسئله
  • توضیح محصول و نحوه حل مشکل
  • توکن ها: تعداد، قیمت، زمان انتشار، دلیل آن و….
  • نحوه استفاده از سرمایه جذب شده
  • تیم توسعه دهنده
  • نقشه راه

چگونه وایت پیپر بنویسیم؟

آغاز

ابتدای یک وایت پپیپر نیز قادر است قسمت مناسبی جهت گنجاندن یک اخطار قانونی یا سلب مسئولیت (که حاوی هرگونه محدودیت یا اعلان مهم میباشند) باشد. این اخطارها و محدودیت ها امکان دارد درخصوص منع خرید توکن های پروژه جهت ساکنان بعضی از کشورها به سبب قوانین محلی باشند یا این که به سرمایه گذاران آینده اطلاع رسانی کند که سرمایه گذاری به خودی خود تضمین کننده سود نخواهد بود.

شاید یکی از اصلی ترین مراحل نوشتن هر وایت پیپری نوشتن یک مقدمه جذب کننده باشد. چون میبایست  توجه خواننده را به خود و پروژه تان جلب نمایید. در این بخش می توانید درخصوص مزایای خواندن این مطلب صحبت نمایید و یک نمای کلی از آنچه مخاطبان از پروژه شما انتظار دارند، فراهم کنید .جهت انجام این امر از تمام ابزارهای قابل دسترس (نمودارها، گرافیک ها و غیره) استفاده نمایید.

در یک مقدمه باید درخصوص طرح مجموع مسئله و همچنین شیوه های حل آن بوسیله پروژه شما، سبب مهم بودن مسئله و حتی عواقب عدم حل آن توضیحاتی لحاظ گردد. جهت جلب توجه سرمایه گذاران میبایست منافع پروژه را با بهره از ابزارهایی مانند نمودارها،طرح های گرافیکی و… به تفصیل شرح دهید. یک اقدام خوب جهت ارائه مقدمه بهر از نامه مدیر عامل شرکت میباشد که در آن سرمایه گذاران آینده را مورد خطاب قرار خواهد داد.

وایت پیپر (white paper) چیست و چگونه باید آن را نوشت؟

وایت پیپر یک مقاله تکنیکال و تخصصی میباشد که به طور میانگین تقریبا 25 صفحه و 2500 لغت در اختیار دارد. بنابراین از اهمیت زیادی برخوردار است که وایت پیپر شما قابل دسترس و کاربر محور واقع گردد. جهت این کار باید لیست مطالب خود را  به شیوه ای فراهم کنید که حاوی اطلاعات مفید و همچنین خوش ساختار باشند.

اگر وایت پیپر شما حاوی اصطلاحاتی میباشد که احساس می کنید به تعریف نیاز خواهند داشت، می توانید در همان قسمت یک واژه نامه تهیه نمایید.

صحبت درخصوص پروژه

تا جایی که امکان دارد درخصوص پروژه خود ، اهداف و وضعیت بازار آن  به شکل شفاف و جامع بحث نمایید و جایگاه پروژه  در بازار کنونی را جهت سرمایه گذاران شرح دهید. از همه مهمتر، اطمینان حاصل نمایید که در متن توضیحاتی درخصوص این که پروژه چیست و از چه بخش هایی تشکیل گشته، ارائه نموده اید.

هیچ فردی به اعداد و ارقام ذکر شده در وایت پیپر اهمیت نخواهد داد، مگر این که تحقیقات، حقایق یا تجزیه وتحلیل ها آنها را مورد تایید رسانده باشد. جهت اعتبار پروژه خود، حتما منابع و مراجع تحقیقات را ذکر نمایید. در این قسمت حتما موارد زیر را مد نظر قرار دهید و در خصوص آنها بنویسید.

وضعیت پروژه

این قسمت همچنین باید حاوی شرح مفصلی از شرایط کنونی پروژه مانند اطلاعات های نمونه نخستین ، نخستین کاربران (در صورت وجود)، استراتژی توسعه، اهداف کلی، شیوه اجرای پروژه، مسیر فعالیت و غیره باشد. با فراهم نمودن اطلاعات کامل و جامع، مخاطبان قادرند با شما و پروژه تان را بهتر آشنا شوند و ارزیابی نمایند.

بیشتر سرمایه گذاران عظیم تنها از پروژه هایی پشتیبانی خواهند داشت  که هدف آنها مشخص میباشد. در ضمن، داشتن یک اکوسیستم و پایگاه کاربر شانس بقای توکن پروژه را در بازار بهبود میدهد. اگر پروژه شما  این قابلیت ها را در اختیار دارد، به مخاطبان خود اطلاع رسانی کنید.

امور مالی

قسمت عمده ای از وایت پیپر خود را به امور مالی پروژه اختصاص دهید. شما باید قادر باشید به وضوح شرح دهید که چرا این پروژه به توکن های بخصوص خود نیاز خواهد داشت ، کی و به چه نحوی آنها توزیع خواهند شد، آیا صدور توکن ها جهت ICO محدود میگردد، چه هنگامی فروش در بازار آغاز خواهد شد و غیره.

برنامه استفاده از وجوه

سرمایه گذاران باید این را بدانند که پولشان دقیقاً به کجا خواهد رفت و پروژه جهت انجام برخی از فعالیت های مهم به چه مقدار پول نیاز خواهد داشت.

از همه مهم تر، در وایت پیپر نباید موضوعاتی مثل “رویداد شبکه سازی”، ” توسعه صنعت”، “هزینه های متفرقه” و غیره ذکر گردد. در وایت پیپر باید ذکر شود که مجموع پول جمع آوری شده صرف توسعه خواهد شد.

نقشه راه

وایت پیپر باید علاوه بر توضیح تکنیکال دقیق پروژه، نقشه راه توسعه را نیز فراهم نماید که  اهداف آینده و زمان دستیابی به آن اهداف را نشان میدهد.هر اندازه نقشه راه واقع بینانه تر نوشته شود، مدیریت انتظارات ذینفعان راحت تر خواهد بود.در وضعیت ایده آل، یک طرح جامع میبایست طی 12 تا 24 ماه عملیاتی گردد و حداقل شامل راه اندازی مرحله بتا باشد.

اگر بعضی از وظایف معین شده در نقشه راه پیش از این انجام شده اند، آنها را در وایت پیپر بنویسید، چون سرمایه گذاران آن را یک مزیت عظیم می دانند. اگر  یک پروژه قادر نباشد مطابق نقشه راه خود پیشرفت نماید، باعث نگرانی و دلسرد شدن سرمایه گذاران خود میشود.

صحبت در خصوص تیم توسعه

تیم توسعه دهنده جدایی ناپذیر و مهم پروژه میباشد و میبایست  در وایت پیپر ذکر گردند. اغلب افراد تیم توسعه را موشکافانه ارزیابی می کنند و بر اساس رزومه اشخاص تیم به پروژه ملحق ممیگردند. یک ICO با توسعه دهندگان ناشناس (به استثنای موارد نادر) موفقیت آمیز نخواهد بود. در وایت پیپر در خصوص تخصص اشخاص و شیوه اثرگذاری آنها در پروژه توضیح دهید.

در وضعیتی که بقیه وایت پیپر باید یک توصیف تکنیکال باشد، این قسمت مخصوص عوامل انسانی پروژه میباشد. از لحاظ سرمایه گذاران،عکس ها و بیوگرافی مختصر تیم توسعه یک مزیت مناسب به شمار میرود. جهت جلب اعتماد آنها حتما این امر را در وایت پیپر خود لحاظ کنید.

علاوه بر معرفی اشخاص پشت پروژه، میبایست توضیح دهید که چرا آنها جهت این پروژه خاص مهم میباشند و چرا این پروژه با این اشخاص موفق خواهد بود.

همچنین شرح دهید که چرا تجربیات پیشین آنها جهت پروژه شما مفید میباشند. اگر هر یک از اعضای تیم از پیش تجربه ای درخصوص بلاک چین یا ارزهای رمزپایه در اختیار دارند، آن را به وضوح تشریح نمایید.

در انتهای این قسمت می توانید مختصری درخصوص مشاوران پروژه بیان نمایید. البته، با توجه به هدف پروژه مشاوران نیز میبایست متخصص باشند.

سبک، زبان و چیدمان

در نظر داشته باشید که وایت پیپر یک مقاله کاملا رسمی میباشد. لذا حتما از نوشتار رسمی، فونت، سبک و چیدمان آکادمیک بهره بگیرید. این مطلب باید بسیار توصیفی و از نظر لحنی بسیار تخصصی باشد. تمرکز آن نباید روی چند مبحث باشد، بلکه باید محدود به یک موضوع بخصوص باشد.

تمامی مراحل مورد نیاز جهت نوشتن یک مقاله علمی نیز باید در خصوص وایت پیپر به اجرا دربیاید. بیشتر اوقات، نویسندگان وایت پیپر علاقه مند هستند به جای تمرکز روی وظیفه ای که در اختیار دارند، خود را درگیر موارد بهره و پیشرفت های احتمالی پروژه نمایند.

وایت پیپر همواره باید حقیقی و علمی باشد. از تصورات، حدس ها و ادعاهای غیرقابل تایید استفاده نکنید. وایت پیپر خود را چند بار مرور نمایید تا اطمینان داشته باشید که عاری از هر شکلی اشتباه دستوری و املایی بوده و به صحت قالب بندی شده باشد.

علاوه براین، اگر قصد دارید وایت پیپر خود را به زبان های دیگر فراهم کنید، بهتر است از یک مترجم حرفه ای و کاربلد درخواست کنید تا این فعالیت را برای شما صورت دهد. البته هزینه ترجمه ها بستگی به متن و مطالب آن خواهد داشت که برای یک مقاله 25 صفحه ای تقریبا 150 تا 200 دلار میباشد.

وایت پیپر را باید به کجا فرستاد

چند سال قبل ، مواردی از کمپین های موفقیت آمیز ICO وجود داشته اند که مجریان پروژه وایت پیپرهای خود را در فروم های بیت کوین عرضه نمودند. ولی امروزه با در نظرگرفتن توسعه وشناخت این مسئله  و همچنین به اوج رسیدن اشتیاق جهت ICO ، بیشتر مجریان وایت پیپرهایشان را در وب سایت های خود به انتشار میرسانند.

البته وب سایت های دیگری مانند GitHub و تالار های گفتگو نیز در دسترس میباشند که جهت انتشار وایت پیپرها مناسب میباشند. ولی باید مطمئن باشید که همه به وایت پیپر شما دسترسی مستقیم خواهند داشت.از کپی و جایگذاری آن در چندین پلتفرم خودداری نمایید. به جای این امر قادرید در زمان تبلیغ پروژه خود در تالارها و وب سایت های متنوع ، لینک آن را ارسال نمایید.

قالب های وایت پیپر ICO

مانند دیگر مقالات نیمه پیچیده مربوط به تجارت، تعداد فراوانی الگوی وایت پیپر به شمل آنلاین وجود دارد. عموما، جامعه ارزهای رمزنگاری و سرمایه گذاران به چنین وایت پیپرهایی اهمیت نخواهند داد. اگر در حال گردآوری محصولی با کیفیت و منحصر به فرد میباشید، باید یک وایت پیپر کاملا مخصوص و حرفه ای نگارش کنید.

با محبوبیت به افزایش ICO، تعداد برنامه نویسانی که پیشنهاد نوشتن یک وایت پیپر جهت استار تاپ های آینده می دهند به شکل تصاعدی زیاد شده اند و هزینه آن جدودا به 100 دلار خواهد رسید. پیشنهاد میشود که جهت وایت پیپر خود از برنامه نویس آزاد استفاده نکنید.

به شکل خلاصه، وایت پیپر بیان کننده مشخصات اصلی پروژه شما خواهد بود. این نقطه نظر منحصر به فرد تیم توسعه در خصوص محصول میباشد و باید با آن جدی برخورد نمایید. استخدام یک برنامه نویس آزاد جهت انجام این امر تنها می تواند منجر به یک نتیجه غیرقابل قبول و شکست در جمع آوری سرمایه مورد نیاز برای پروژه گردد.​

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *