به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به پایین‌ترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید؛ علت چیست؟

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به پایین‌ترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید؛ علت چیست؟

به گزارش کوین تلگراف، اکنون زمان بسیار مناسبی برای انتقال بیت کوین بین حساب صرافی و کیف پول‌های خصوصی است. برحسب جدیدترین تحقیقات مؤسسه گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به پایین‌ترین سطح خود در یک دهه گذشته رسیده است.

آنچنان که در نمودار زیر نشان داده شده است، متوسط کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در طول سال ۲۰۲۲ به ۰.۰۰۰۰۴۵۴۱ واحد (۲.۰۶ دلار) کمتر شده و این در حالی است که اکنون میانه کارمزد چیزی حدود ۰.۰۰۰۰۱۲۹۲ بیت کوین (۰.۵۹ دلار) است که کمترین مقدار در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌گردد.

گفتنی است که منظور از متوسط متوسط کل کارمزد‌های پرداختی به ازای هر تراکنش است و میانه مرز بین نیمه بالایی و پایینی کارمزدهای پرداختی را برحسب ارزششان تعیین می‌کند.

نمودار متوسط کارمزد تراکنش‌ها در مقایسه با قیمت بیت کوین.

به گفته الکس تورن (Alex Thorn)، رئیس تحقیقات شرکت گلکسی دیجیتال، ترکیبی از پذیرش روبه‌رشد سافت فورک سگویت (Segwit)، بچینگ (دسته‌کردن) تراکنش‌ها، رشد شبکه لایتنینگ (Lightning)، کاهش فروش ماینرها و کاهش استفاده از کد «OP_Return» برای سوزاندن بیت کوین، سبب کاهش کارمزد تراکنش‌ها در یک دهه اخیر شده است.

جیمز چک (James Check)، تحلیلگر ارشد اطلاعات درون‌زنجیره‌ای در گلسنود (Glassnode)، اعلام کرده که با تورن موافق است و اضافه کرد که «بچینگ و سگویت مطمئناً بخشی از علل کاهش کارمزد هستند»، چون این ترکیب تعداد تراکنش‌هایی را که در یک بلاک قرار می‌گیرند افزایش می‌دهد و در نتیجه با بالارفتن توان عملیاتی شبکه، مقدار کارمزد کاهش می‌یابد.

او نمودار زیر را به اشتراک گذاشت تا نشان دهد که پذیرش به‌روزرسانی سگویت «به‌شیوه چشمگیری از پایین‌ترین سطح خود بین ماه‌های مه و ژوئیه (اردیبهشت و تیر)، بیشتر شده است».

همچنین بخوانید: کارمزد بیت کوین و مسئله تأیید تراکنش‌ها؛ هر آنچه که باید بدانید

نمودار پذیرش سافت فورک سگویت
نمودار پذیرش سافت فورک سگویت.

چک همچنین بیان داشت:

این تمام ماجرا نیست. اولین علت من برای پایین‌بودن کارمزدها این است که در ماه مه (اردیبهشت) سقوط ۵۰ درصدی قیمت را داشتیم؛ اتفاقی که سبب شد سرمایه‌گذاران خرد از بازار خارج شوند.

او عنوان کرده است که «نمودارهای کارمزد (خط نارنجی‌رنگ)، تعداد آدرس‌های فعال (خط آبی‌رنگ) و تعداد تراکنش‌ها (خط بنفش‌رنگ)، بعد از سقوط قیمت (خط خاکستری‌رنگ) در ماه مه (اردیبهشت) همگی کمتر شده‌اند».

مقایسه کارمزد با فعالیت‌های درون‌شبکه‌ای
نمودار مقایسه کارمزد و قیمت بیت کوین با فعالیت‌های درون‌شبکه‌ای.

چک افزود:

به نظر من همین موضوع (کاهش کارمزدها) از نزولی‌شدن بازار نشأت می‌گیرد و حتی با افزایش قیمت، شاهد زیان مالی اغلب افراد و در نتیجه خروج آنها از بازار بودیم.

اریک یاکس (Eric Yakes)، نویسنده کتاب «هفتمین دارایی: بیت کوین و انقلاب پولی»، در مصاحبه اخیر خود با کوین تلگراف بیان داشت اکنون «شاهد تغییری ساختاری در جریان بازار هستیم و هم‌بستگی‌های تاریخی دیگر کم‌اهمیت شده‌اند».

یاکس معتقد است جذب سرمایه ۷۰ میلیون دلاری لایتنینگ لبز (Lightning Labs) برای ساخت یک پروتکل ویژه عرضه و انتقال استیبل کوین‌ها و دیگر ارزهای دیجیتال بر بستر شبکه لایتنینگ، یک پیشرفت کلیدی برای بیت کوین محسوب می‌گردد.

او افزود:

کاهش کارمزد تراکنش‌ها بسیار مهم است، چون این نکته یک محدودیت اصلی برای مقیاس‌پذیری شبکه و حفظ مقارن ساختار غیرمتمرکز آن محسوب می‌گردد.

زمانیکه کاهش کارمزد تراکنش‌ها و امکان بازکردن کانال‌ در شبکه لایتنینگ برای کاربران یک موهبت است، می‌تواند نشانهٔ از‌بین‌رفتن علاقه سرمایه‌گذاران خرد به این حوزه باشد. جیمز چک بیان داشت با نگاه به اطلاعات مربوط به جست‌وجوی کاربران در گوگل، می‌توان به‌نوعی فهمید که بیت کوین هم اکنون چقدر محبوبیت دارد. او می‌گوید هم اکنون می‌توان گفت که مقدار «جست‌وجوی کاربران جدید برای بیت کوین، نزدیک به صفر است».

نمودار مقدار جست‌وجوی کاربران درباره بیت کوین در آمریکا
نمودار تغییرات مقدار جست‌وجوی کاربران آمریکایی برای کلمه کلیدی «Bitcoin».

یاکس در پایان صحبت‌های خود بیان داشت:

بیت کوین به لایتنینگ نیاز دارد تا سرعت رشد خود را حفظ کند و به شبکه‌ای پررونق برای توسعه قراردادهای هوشمند تبدیل شود.

دسته بندی

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *