نسبت ریسک/بازده یا نسبت ریسک/بازده معیاری است که معمولاً در تجارت استفاده می‌شود که سود بالقوه یک معامله را با ضرر احتمالی مقایسه می‌کند. گفته می شود، این پاداشی است که معامله گران باید برای ریسکی که متحمل می شوند، بپردازند.

برای مثال، سرمایه‌گذاری با نسبت ریسک/پاداش 1:3 به این معناست که به ازای هر دلاری که سرمایه‌گذار خرج می‌کند، اگر معاملات به نفع او پیش برود، سه دلار سود می‌برند. نسبت ریسک/پاداش برای معاملات ارزهای دیجیتال تعیین کننده است، چه برای معاملات روزانه و چه برای سرمایه گذاری کریپتو در بلندمدت، که به عنوان “هدلینگ” شناخته می شود.

برای درک بهتر، بیایید آن را در زمینه تجارت کریپتو در نظر بگیریم.

نحوه محاسبه نسبت ریسک / پاداش

با فرض اینکه قیمت غالب اتر (ETH) 2000 دلار است، یک معامله گر ارز دیجیتال ممکن است تصمیم بگیرد که یک موقعیت خرید (خرید) با پارامترهای زیر وارد کند:

قیمت ورودی: 2000 تومان

قیمتی که آنها ETH را خریداری می کنند.

توقف ضرر: 1800 دلار

اگر قیمت اتریوم پایین بیاید، که به نفع معامله‌گر نیست، نقطه توقف ضرر جایی است که آن‌ها اتریوم به دست آمده را بفروشند (به ازای ضرر) و از ضرر بیشتر جلوگیری کنند. به عبارت دیگر، آنها 200 دلار به ازای هر ETH خریداری شده با 2000 دلار در معرض خطر هستند.

سود بگیرید: 3000 دلار

اگر قیمت اتریوم بالا برود، قیمت سود برداشت نقطه‌ای است که آنها اتریوم را می‌فروشند، که در این مورد، سود 1000 دلاری خواهد بود، پاداشی معادل 1000 دلار برای هر اتریوم.

تعداد زیادی ماشین حساب نسبت ریسک/پاداش به صورت آنلاین برای تجارت ارزهای دیجیتال در دسترس هستند. با استفاده از مثال بالا، در اینجا نحوه محاسبه دستی نسبت ریسک / پاداش آورده شده است:

  • ریسک اولیه 200 دلار به ازای هر ETH است (فاصله بین قیمت ورودی 2000 دلار و قیمت توقف ضرر 1800 دلار).
  • سطح سود، پاداشی معادل 1000 دلار به ازای هر ETH ارائه می‌کند که نسبت ریسک به پاداش 1:5 (ریسک 200 دلار تقسیم بر پاداش 1000 دلاری) را ارائه می‌دهد.

در اینجا فرمول نسبت ریسک به پاداش آمده است:

مطالب مرتبط: مجله تجاری چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

مزایا، معایب، اما و اما نسبت ریسک به پاداش چیست؟

نسبت ریسک به سود به معامله‌گران کمک می‌کند تا ریسک‌ها و پاداش‌های بالقوه یک معامله را ارزیابی کرده و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند. این به معامله گران اجازه می دهد تا با تنظیم دستورات توقف ضرر و سطوح سود، ریسک را به طور مؤثر مدیریت کنند و در عین حال ضررهای احتمالی را محدود کنند و در عین حال سود را به حداکثر برسانند.

با این حال، نسبت ریسک / پاداش معیاری برای مدیریت ریسک است و موفقیت در تجارت را تضمین نمی کند زیرا:

  • این بر اساس فرضیاتی در مورد حرکت قیمت آتی دارایی است که ممکن است همیشه برقرار نباشد.
  • می توان آن را بیش از حد ساده کرد و ممکن است سایر عوامل مهم مانند شرایط بازار، نقدینگی و هزینه های مبادله را در نظر نگیرد.

به عنوان مثال، اگر بازار به طور ناگهانی به شدت بی ثبات شود (نوسانات قیمت بالا)، یک معامله گر ممکن است نیاز به تعدیل توقف ضرر یا گرفتن سطوح سود داشته باشد. و بازار کریپتو به ایجاد نوسانات معروف است.

پس از محاسبه نسبت ریسک/پاداش، معامله‌گر باید ارزیابی کند که آیا این نسبت با استراتژی معاملاتی و تحمل ریسک آنها مطابقت دارد یا خیر. با این حال، نمی توان تنها به نسبت ریسک/پاداش برای معاملات ارزهای دیجیتال تکیه کرد. معامله گران باید از آن با سایر استراتژی های مدیریت ریسک، برنامه های تجاری و نظم و انضباط برای موفقیت استفاده کنند.

چگونه نسبت ریسک / پاداش را بهینه کنیم؟

نسبت ریسک / پاداش خوب در نظر گرفته می شود؟ در حالی که 1:2 به عنوان یک نسبت ریسک / پاداش عملی و بهینه در کریپتو (و همچنین معاملات سنتی) در نظر گرفته می شود، هیچ قانون ثابتی برای استفاده از آن وجود ندارد، که این نسبت به انتظارات و استراتژی معامله گران بستگی دارد.

رسیدن به نسبت ریسک/بازده بهینه مستلزم متعادل کردن ریسک و پاداش بالقوه معامله است که به تحمل ریسک و استراتژی معاملاتی بستگی دارد. چندین معیار می‌تواند با نسبت ریسک/پاداش همراه باشد یا معامله‌گران را قادر به بهینه‌سازی آن کند.

در اینجا نحوه استفاده از نسبت ریسک/پاداش برای معاملات کریپتو آمده است:

اندازه موقعیت

اندازه موقعیت لزوماً یک معیار یا معیار نیست. این مقدار سرمایه (سرمایه دارایی رمزنگاری) است که به هر معامله تخصیص داده می شود. تعیین اندازه موقعیت یک جزء حیاتی از استراتژی مدیریت ریسک معاملات است. این به کنترل ضررها و سودهای احتمالی یک تجارت کمک می کند.

اندازه موقعیت مستقیماً بر نسبت ریسک / پاداش تأثیر می گذارد، به عنوان مثال، اندازه موقعیت بزرگتر می تواند سود بالقوه معامله و زیان احتمالی را افزایش دهد. برعکس، اندازه موقعیت کوچکتر ممکن است سود و زیان احتمالی را محدود کند.

درصد پیروزی

نرخ برد درصدی از تعداد کل معاملات سودآور به کل معاملات است، که اندازه گیری میزان سودآوری معاملات یک معامله گر است. نرخ برد بالا به این معنی است که معامله گر به طور مداوم معاملات سودآوری انجام می دهد و نیازی به اتکای شدید به معاملات برنده بزرگ ندارد. بر این اساس، معامله‌گر می‌تواند از نسبت ریسک/پاداش کمتر و مطمئن‌تری استفاده کند، که همچنان می‌تواند سودآور باشد زیرا معامله‌گر اغلب برنده می‌شود.

از سوی دیگر، نرخ برد کمتر به این معنی است که معامله‌گر برای کسب درآمد و مواجهه با ریسک‌های نوسانات مرتبط با نسبت ریسک/پاداش مهم‌تر، باید بیشتر به معاملات برنده بزرگ تکیه کند.

حداکثر برداشت (MDD)

حداکثر برداشت یک معیار اساسی برای معامله گران است که باید هنگام ارزیابی نسبت ریسک / پاداش معاملات خود در نظر بگیرند. این بزرگترین درصد کاهشی است که یک معامله گر در حساب معاملاتی خود از بالاترین ارزش قبل از شروع کاهش مشاهده می کند. این بزرگ‌ترین مقدار پولی را که یک معامله‌گر در حساب خود از دست داده است، از بالاترین ارزش آن قبل از شروع روند نزولی اندازه‌گیری می‌کند. بنابراین، حداکثر برداشت چگونه بر نسبت ریسک/پاداش تاثیر می‌گذارد؟

فرض کنید یک معامله گر نسبت ریسک/پاداش 1:2 دارد، به این معنی که 1 دلار را به خطر می اندازد تا به طور بالقوه 2 دلار سود کند. علاوه بر این، تصور کنید حداکثر کاهش استراتژی معاملاتی 50٪ است. در این صورت، معامله‌گر به طور بالقوه می‌تواند نیمی از حساب معاملاتی خود را قبل از اینکه استراتژی تغییر کند و دوباره سودآور شود، از دست بدهد.

به این ترتیب، حتی اگر نسبت ریسک/پاداش مطلوب باشد، ریسک کلی استراتژی ممکن است خیلی زیاد باشد. یکی از راه‌های دور زدن این موضوع، استفاده از توقف ضرر باریک و جلوگیری از از دست دادن بالقوه حداکثر کاهش است. با این حال، این به یک نسبت ریسک / پاداش کمتر ترجمه می شود.

این در مورد یافتن تعادل مناسب بین مدیریت حداکثر ریسک کاهش سرمایه و حفظ نسبت ریسک / پاداش مطلوب است.

توقع، انتظار

انتظار، احتمال کسب سود در بلندمدت در یک سری معاملات یا سرمایه گذاری را اندازه گیری می کند. سودآوری بلندمدت یک استراتژی تجاری یا سرمایه گذاری را اندازه گیری می کند. انتظار مثبت کم و بیش شبیه هدف نهایی همه ابتکارات تجاری است.

مشابه نرخ برد، نرخ ضرر درصد زیان آور است. اندازه میانگین برد و باخت میانگین سود و زیان در یک سری معاملات یا سرمایه گذاری است.

نسبت ریسک به سود نقش مهمی در تعیین انتظار دارد. نسبت ریسک/پاداش بالا به این معنی است که سود بالقوه بیشتر از زیان احتمالی است. این بدان معناست که اگر یک معامله گر 33 درصد از معاملات خود را مثلاً با نسبت ریسک به پاداش 1:2 برنده شود، میانگین برد آنها دو برابر میانگین ضرر است که به نوبه خود به معنی انتظار بالاتر است. برعکس، برای یک نسبت ریسک/پاداش پایین، معامله‌گران به بردهای بیشتری نیاز دارند (نرخ برد).

هنگام تعیین نسبت ریسک/بازده در معاملات ارزهای دیجیتال چه عواملی باید در نظر گرفته شود؟

عوامل متعددی اغلب بر معاملات ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارند و معامله گران ریسکی را برای رسیدن به سود مورد نظر متحمل می شوند. اینجا چندتایی هستند:

نوسانات بازار کریپتو

اگر یک چیز وجود دارد که اکوسیستم ارزهای دیجیتال به آن بدنام است – جدای از هک ها و کشش ها – این است که صحنه معاملات آن چقدر ناپایدار است. نسبت ریسک / پاداش را با در نظر گرفتن دقیق تنظیم کنید.

نقدینگی

به عبارت ساده، نقدینگی به ذخایر، توکن ها یا استخرهای توکن اطلاق می شود که به راحتی برای مبادله در دسترس هستند. این به توانایی خرید و فروش سریع و آسان دارایی ها تبدیل می شود. نقدینگی پایین یک دارایی کریپتو می‌تواند ریسک تجارت را افزایش دهد و کسب سود را چالش‌برانگیزتر کند.

قدرت فناوری زیربنایی

آنچه توکن معاملاتی مخفف آن است، یعنی مشکلی که آن را حل می کند و پتانسیل رشد آن، به شدت بر ریسک معامله با آن تأثیر می گذارد. هر چه توکن شهرت و تثبیت بیشتری داشته باشد، ریسک معامله با آن کمتر است.

چشم انداز نظارتی

دنیای ارزهای دیجیتال با توجه به مقرراتی که حوزه‌های قضایی پیرامون آن ایجاد می‌کنند راه درازی در پیش دارد. و هر قانون جدید (یا به روز شده) مستقیماً بر احساسات تجاری تأثیر می گذارد.

مطالب مرتبط: سود و زیان (PnL) چیست و نحوه محاسبه آن

نسبت ریسک / پاداش در معاملات ارزهای دیجیتال چقدر مهم است؟

همانطور که اره برقی دو نیروی متضاد را متعادل می کند، ریسک و سود یک فرصت سرمایه گذاری نیز باید به دقت متعادل شود. نسبت ریسک/پاداش مستلزم تعدیل‌ها و هوشیاری مداوم برای حفظ تعادل و اجتناب از دام‌های هر دو افراطی است.

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، راه های زیادی برای بهینه سازی آن وجود دارد و عوامل متعددی بر آن تأثیر می گذارد. اگرچه این یک معیار مهم است، اما یک راه حل جام مقدس نیست که موفقیت در هر استراتژی تجارت ارز دیجیتال را تضمین کند. درک کنید و آزمایش کنید که چگونه در مجموعه گسترده تر استراتژی های معاملاتی و مدیریت ریسک بازی می کند.