CryptoKitties که یادآور Tamagotchi و Pokémon، حیوانات خانگی و موجودات دیجیتالی بسیار محبوب دهه 1990 بود، یک بازی مبتنی بر بلاک چین است که در آن بازیکنان می‌توانند گربه‌های مجازی دیجیتالی را جمع‌آوری، تجارت و پرورش دهند. CryptoKitties اولین بازی مبتنی بر اتریوم بود و محبوبیت آن نشان دهنده بسیاری از مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه بود.

این بازی دیجیتالی بلاک چین تولید گربه باعث ازدحام زیادی در بلاک چین اتریوم شد که در سال 2020 به اوج خود رسید. با این حال، سازندگان بازی توانستند این مشکلات را برطرف کنند.

CryptoKitties چیست؟

CryptoKitties که در سال 2017 راه اندازی شد توسط Dapper Labs ساخته شد، شرکتی که از فناوری بلاک چین برای ارائه توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و اشکال جدید تعامل دیجیتال برای طرفداران در سراسر جهان استفاده می کند. CryptoKitties همچنین یکی از اولین بازی های بلاک چین در جهان محسوب می شود.

در این بازی، هر یک از گربه‌های کلکسیونی دیجیتال دارای ژنوم منحصر به فردی هستند که ویژگی‌های فیزیکی آن‌ها را تعیین می‌کند. گربه‌ها را می‌توان برای ایجاد بچه‌گربه‌های مجازی جدید و باز کردن ویژگی‌های نادر گربه یا گربه‌های درون بازی پرورش داد.

آیا CryptoKitties یک بازی NFT است؟ بله، CryptoKitties دارایی‌های منحصربه‌فرد و منحصربه‌فردی هستند که توسط NFT پشتیبانی می‌شوند و آن‌ها را کمیاب و ارزشمند می‌سازند. آنها بر روی اتریوم با استفاده از استاندارد توکن ERC-721 ساخته شدند که امکان ایجاد NFT های منحصر به فرد را فراهم می کرد.

CryptoKitties را می توان فروخت و داد و ستد کرد، و گربه هایی با ویژگی های کمیاب می توانند قیمت های بالایی داشته باشند. نادرترین CryptoKitty در تمام دوران ها، گربه پیدایش است که به درستی “Genesis” نامیده می شود زیرا اولین کریپتوکیتی بود که توسط سازندگان بازی ساخته شد. جنسیس در سال 2017 به قیمت 246.926 اتر (ETH) یا حدود 119،328 دلار در زمان فروش فروخته شد. اتر از آن زمان قدردانی کرده است، و همچنین گربه پیدایش.

CryptoKitties چگونه کار می کند؟

فناوری بلاک چین در هسته اصلی این بازی باقی مانده است، اما گیم پلی منحصر به فرد CryptoKitties را می توان به الگوریتم ژنتیک آن (GA) نسبت داد. هدف GA تقلید از اصول ژنتیکی واقعی با ساختار کد قرارداد هوشمند هر بچه گربه مانند DNA موجودات زنده واقعی است.

هر بچه گربه دارای الگوی ژنتیکی دیجیتالی خود است، که به نوبه خود تعیین می کند که چه نوع فرزندی را تولید کند، علاوه بر ویژگی های فیزیکی منحصر به فردش. این ژنوم در یک قرارداد هوشمند ذخیره می‌شود، که خطوط کد خوداجرایی وابسته به شرایط از پیش تعیین‌شده است.

هر دو CryptoKitties را می توان با هم پرورش داد و فرزندانی با ویژگی های متمایز خود تولید کرد. ژنوتیپ تغییرناپذیر ذخیره شده در قرارداد هوشمند نیز فنوتیپ این بچه گربه جدید را تعیین می کند. GA کد هر دو CryptoKitties را برای ایجاد بچه گربه‌های جدید با یکدیگر ترکیب می‌کند، با تقسیم بین والدین در هر بار جفت‌گیری متفاوت است. این اجازه می دهد تا هر بار بچه گربه های منحصر به فرد تولید شود.

فرض اصلی بازی این است که بازیکنان باید گربه های خود را پرورش دهند و بفروشند، که به آنها اجازه می دهد ETH به خصوص برای گربه های کمیاب تر کسب کنند. Generation و Cooldown دو ویژگی حیاتی بازی هستند – هر دو برای درک اینکه کدام گربه ها را بخرید و در طول فرآیند انتخاب پرورش دهید ضروری هستند.

ابتدا، Generation تعیین می کند که یک بچه گربه چند نسل از والدین اصلی خود است. نسل جدید کیتی‌ها هر 15 دقیقه در سال اول CryptoKitties منتشر شدند. این بچه گربه ها هنوز فرزندی ندارند، بنابراین اگر دو بچه گربه نسل 0 تولید مثل کنند، نسل اول را تولید خواهند کرد.

نسل هر فرزند همیشه یک عدد بیشتر از والدینش از نسل بالاتر است. به عنوان مثال، اگر یک نسل 3 و یک نسل 9 زاد و ولد کنند، نسل آنها نسل 10 خواهد بود. این اطلاعات را می توان در زیر عکس هر بچه گربه، به اختصار “Gen” پیدا کرد.

Cooldown به سرعت تولید مثل یک بچه گربه اطلاق می شود، به طوری که یک بچه گربه با سرد شدن کمتر زمان تولید مثل کوتاه تری خواهد داشت. بچه گربه های نسل های بالاتر نیز نرخ خنک کنندگی بالایی خواهند داشت. هم Generation و هم Cooldown بر قیمت CryptoKitties تأثیر می‌گذارند، زیرا اینها میزان مطلوبیت آنها در بازار را تعیین می‌کنند.

آیا می توانید CryptoKitties را روی موبایل بازی کنید؟

کسانی که به دنبال کشف گیم پلی CryptoKitties در موبایل هستند، می توانند این کار را از طریق تلفن همراه HTC انجام دهند، که به طور انحصاری حمل می کند برنامه تلفن همراه ایالات متحده CryptoKitties.

با این حال، از نظر فنی، بازیکنانی که به دنبال اطلاعاتی در مورد نحوه بازی CryptoKitties در دستگاه‌های Android یا iOS هستند، می‌توانند به سادگی از طریق مرورگر تلفن همراه به نسخه تلفن همراه وب‌سایت دسترسی داشته باشند. با این حال، بازیکنان جدی که به دنبال یک برنامه اختصاصی هستند در حال حاضر فقط از طریق تلفن HTC می توانند این کار را انجام دهند.

چگونه با CryptoKitties شروع کنیم

در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه راه اندازی یک حساب CryptoKitties برای شروع آورده شده است:

1. یک کیف پول MetaMask ایجاد کنید

بازیکنان ابتدا باید یک کیف پول MetaMask موجود داشته باشند یا یک کیف پول ایجاد کنند. MetaMask به کاربران امکان خرید، فروش و پرورش CryptoKitties را می دهد. هنگامی که یک کیف پول ایجاد شد، کاربران جدید می توانند به صفحه اصلی CyrptoKitties بروید، جایی که از آنها خواسته می شود با کلیک بر روی “شروع” در سمت راست بالای صفحه، کیف پول MetaMask خود را پیوند دهند.

2. خرید اتر (ETH)

CryptoKitties را می توان با استفاده از اتر خریداری کرد، که به نوبه خود می توان آن را از صرافی های ارزهای دیجیتال مانند Binance و Coinbase خریداری کرد. سپس اتر می‌تواند به MetaMask منتقل شود تا اطمینان حاصل شود که بازیکنان بودجه کافی برای خرید CryptoKitties خود دارند.

3. یک حساب کاربری CryptoKitties ایجاد کنید

پس از اتصال کیف پول MetaMask کاربر با CryptoKitties، از آنها خواسته می شود که آدرس ایمیل خود را برای به روز رسانی های مهم ارائه دهند و نام مستعاری را که می خواهند در بازی استفاده کنند، وارد کنند. بازیکنان این گزینه را دارند که از طریق یک آموزش اولیه “کلاس بچه گربه” که در آن نحوه پرورش کریپتو کیتی ها را یاد می گیرند، بگذرانند.

نحوه بازی و کسب درآمد در CryptoKitties

هنگامی که یک بازیکن با موفقیت حساب CryptoKitties خود را راه اندازی کرد، می تواند بازی را شروع کند. در زیر راهنمای گام به گام نحوه کسب درآمد با بازی CryptoKitties آورده شده است:

1. CryptoKitties را بخرید

بازیکنان اکنون می توانند CryptoKitties را برای فروش از طریق وب سایت یا بازارهای ثانویه NFT مانند OpenSea مشاهده کنند. پیشنهاداتی را می توان به بازیکنان دیگر نیز ارائه کرد و به دیگران اجازه داد که گربه ها را حتی اگر برای فروش نیستند، پیشنهاد دهند. مالک می تواند پیشنهاد را رد یا قبول کند. هر پیشنهاد پس از سه روز منقضی می شود.

بازیکنان جدید این گزینه را دارند که برای شروع فقط یک بچه گربه بخرند یا فوراً یک جفت بخرند. اگر بازیکنی تصمیم بگیرد فقط یک کریپتو کیتی بخرد، می‌تواند با یک Sire از بازیکن دیگری شروع به پرورش آن کند. اگر بلافاصله دو کریپتو کیتی خریداری کنند، می توانند گربه های خود را با هزینه بسیار کمتری پرورش دهند.

CryptoKitties چقدر است؟ قیمت ها متفاوت است، اما بچه گربه ها ممکن است تا 0.001 اتریوم یا 600 اتریوم، شاید حتی بیشتر، به فروش برسند. عواملی مانند نایاب بودن یک بچه گربه خاص و اینکه ویژگی های آن چقدر مورد توجه است، می تواند بر قیمتی که در بازار به دست می آید تأثیر بگذارد.

2. CryptoKitties را پرورش دهید

همانطور که گفته شد، بازیکنان می توانند دو تا از بچه گربه های خود را با هم پرورش دهند یا آنها را با یک Sire عمومی پرورش دهند. برای تولید یک بچه گربه با نسل نسبتاً پایین، بهتر است بچه گربه هایی از یک نسل پرورش دهید.

برای پرورش بچه گربه‌های خود با هم، یک بازیکن باید روی بچه گربه‌ای که می‌خواهد به‌عنوان «پدر» یا «پدر» اختصاص دهد، کلیک کند. سپس، روی دکمه “Breed” کلیک کنید و “Sire with my Kitties” را انتخاب کنید. در مرحله بعد، گربه “Dame” یا مادر را می توان برای تکمیل جفت پرورش انتخاب کرد. برای ادامه، روی “OK، به آنها مقداری حریم خصوصی بدهید” کلیک کنید تا به بچه گربه ها اجازه دهید در آرامش پرورش یابند.

برای پرورش یک بچه گربه با یک پدر عمومی، یک بازیکن باید یک Sire را از بازار انتخاب کند و گزینه “Breed Now” را انتخاب کند. سپس آنها می توانند یک Dame را از بستر خود انتخاب کنند تا یک جفت مولد تشکیل دهند و سپس با گزینه دادن به بچه گربه ها حریم خصوصی برای تولید مثل را ادامه دهند. همانطور که قبلاً ذکر شد، هر دو گزینه حداقل هزینه در ETH دارند که به ربات‌های جامعه و قراردادهای هوشمند اختصاص می‌یابد.

3. فروش یا Sire CryptoKitties

هنگامی که بازیکنی نژادهای جدیدی از کریپتو کیتی ها را تولید کرد، می توان آنها را برای فروش یا Sired در اختیار عموم قرار داد. هر بچه گربه در یک بستر دارای گزینه های “فروش” و “نژاد” است که به صفحات حراج منتهی می شود.

بازیکنان می توانند با کلیک بر روی “Breed” یک حراج Siring ایجاد کنند، که کیتی آنها را از طریق بازار Siring برای Siring قرار می دهد. «فروش» نیز حراجی ایجاد می‌کند و بچه گربه را برای فروش در بازار آماده می‌کند. بازیکن می تواند قیمت شروع، قیمت پایانی و مدت حراج را انتخاب کند.