به خدمات 24 ساعته زرین اکسچنج اعتماد کنید!

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

چین لینک (Chain Link) یک شبکه غیر متمرکز اوراکل میباشد که اطلاعات دنیای واقعی را جهت قرارداد های هوشمند در بلاک چین فراهم می کند. Link توکن یک دارایی دیجیتال میباشد که جهت پرداخت هزینه خدمات در شبکه مورد استفاده قرار میگیرد. جهت درک مزایای Chain Link و نحوه کارکرد آن باید بعضی از مفاهیم اساسی و بهم پیوسته را بیشتر درک کنید.


نحوه کار چین لینک


حال نیاز است با قراردادهای هوشمند آغاز کنیم.

قراردادهای هوشمند توافق نامه هایی از قبل مشخص شده در خصوص بلاک چین هستند که اطلاعات را ارزیابی می کنند و در صورت تحقق شرایط خاص، به شکل خودکار اجرا می شوند. سرمایه گذار جمعی یا (crowdfunding) یک مثال خوب به شمار میاید.

با توجه به اینکه قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین قرار دارند، تغییر ناپذیر و قابل اثبات میباشند. منظور آن است که تمامی اشخاص موجود در بلاکچین قادرند آنرا ببینند و با این حساب این موضوع تضمین می شود که توافق نامه یا همان قرارداد هوشمند اجرا می شود البته اگر پارامتر ها و فاکتور های از قبل تعیین شده رعایت شود.

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

تنظیم قراردادهای هوشمند که به جهت دستیابی به توافق در مواردی که فراتر از داده های موجود در blockchain هستند، به داده های off-chain در قالب on-chain نیازمند است. مشکل اتصال منابع اطلاعاتی خارجی به بلاکچین برای انسداد قراردادهای هوشمند به زبانی که برای هردو طرف قابل فهم باشد یکی از مهم ترین محدودیت ها در استفاده از قراردادهای هوشمند است.

اینجاست که اوراکل (oracles) نقش خود را در بازی آغاز میکند. اوراکل نرم افزاری است که به عنوان میان افزار شناخته می شود و نقش واسطه را دارد و داده ها را از دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند در بلاکچین وارد و ترجمه می کند.

با این حال، استفاده از اوراکل متمرکز موجب ایجاد مسئله ای که یک قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و تنطیم شده با هدف تامین امنیت توسط بلاکچین در قدم نخست برای حل آن سعی میکند، میشود – یک نقطه ضعف مرکزی

چنانچه اوراکل تخریب شود، چگونه می توان تشخیص داد که داده های شما صحیح است؟ مزیت یک قرارداد هوشمند امن و مورد اعتماد در بلاک چین چیست اگر دیتایی که از آن بهره میبرید زیر سوال برود؟

پس بیایید سریع قراردادهای هوشمند و اوراکل را دوباره و به شکل خلاصه بررسی کنیم:

  1. قراردادهای هوشمند، قراردادهای تغییر ناپذیر و قابل اثبات میباشند که در صورت برآورده شدن موارد قرار به شکل خودکار در یک چارچوب If/Then به اجرا درمیایند.
  2. اطلاعاتی که این وضعیت را تعریف می کند، به شکل سنتی از بلاکچین گرفته می شود.
  3. به تازگی، اوراکل به اکوسیستم رمزنگاری وارد شده است تا اطلاعات off-chain را به قراردادهای هوشمند وارد کند.
  4. اما اوراکل های متمرکز، مزایای قراردادهای هوشمند درباره بلاکچین را کمتر میکند چراکه امکان دارد غیر قابل اعتماد و یا معیوب باشند.

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

چین لینک یک شبکه غیر متمرکز از نود هاست که داده ها و اطلاعاتی را از منابع off-blockchain به قراردادهای هوشمند on-blockchain از راه اوراکل فراهم می کنند.

این روند ، به همراه استفاده از سخت افزار های امنیتی اضافی ، مسائل مربوط به قابلیت اطمینان، که امکان دارد در صورت استفاده از یک منبع متمرکز تنها به وجود آید ، را از بین می برد.

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

این پروسه هنگامی که یک قرداد هوشمند به داده نیاز دارد، بر روی قرار داد هوشمند آغازمی شود. در این موقع smart contract درخواستی را جهت اطلاعات میفرستد.

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

پروتکل Chainlink این درخواست را به شکل یک ” رویداد یا event” ثبت می کند و به نوبه خود یک قرارداد هوشمند مربوطه بر روی بلاک چین جهت بدست آوردن داده های off-chain فراهم می کند. این قرارداد SLA نامیده می شود.

قرارداد چین لینک SLA سه قرارداد فرعی فراهم می کند :

  • قرارداد معتبر چین لینک
  • قرارداد تطبیق سفارش
  • قرارداد جمع آوری

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

قرارداد معتبر چین لینک (Chainlink Reputation) سابقه Track record اوراکل را بررسی می کند تا درستی و فعالیت آن را تایید کند. سپس گره های بدون اعتبار و غیر قابل اطمینان را حذف می کند.

قرارداد تطبیق دهنده سفارش (Chainlink Order-Matching) درخواست قرارداد را به نود های چین لینک می رساند و پیشنهاد (bid) آنها را در شکل درخواست دریافت می کند. سپس شماره و نوع مناسب گره ها را جهت انجام درخواست انتخاب می کند.

قرارداد جمع آوری (Chainlink Aggregating) تمامی اطلاعات هارا را از اوراکل انتخاب کرده و به آنها اعتبار می دهد و یا آنها را برای یک نتیجه واحد و بدون نقص تطبیق می دهد.

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

نود های چین لینک سپس درخواست “Requesting Contract” برای داده دریافت میکنند و از نرم افزار “Chainlink core” بهره میبرند تا آن درخواست را از زبان برنامه نویسی on-blockchain به off-blockchian ، زبان برنامه نویسی که جهت اطلاعات دنیای واقعی قابل فهم باشد، ترجمه کنند.

این نسخه تازه ترجمه شده از یک درخواست به یک API خارجی ارسال می شود که داده ها را از آن منبع جمع آوری کند. بعد از جمع آوری داده ها، از راه Chainlink core به زبان on-blockchain برگردانده می شود و برای قرارداد جمع آوری فرستاده میشود.

قرارداد جمع آوری قادر است داده ها را از یک منبع واحد و یا از چندین منبع تایید کرده و یا تطبیق دهد.

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

با این حساب اگر پنج گره یک پاسخ از سنسور و دو گره دیگر دو پاسخ متفاوت ارائه کنند، قرارداد جمع آوری متوجه می شود که دو گره معیوب هستند و پاسخ آنها را در نظر نخواهد گرفت. به این نحو نود های چین لینک قادر هستند داده ها را از یک منبع واحد تایید کنند.

قراردادجمع آوری می تواند این روند اعتبار سنجی را برای چندین منبع تکرار کند، سپس تمام داده های معتبر را با میانگین آن در یک قطعه داه واحد تطبیق دهد. البته در شرایط بخصوص نمی توان از تمامی داده ها میانگین گرفت.

جدا از منبع داده ها، chainlink راهی جهت اطمینان بخشی و کارآمدی در ارائه داده های دقیق از قراردادهای هوشمند است.

با این حساب جایگاه Link در این پروسه کجاست؟

دارندگان “Request Contract” از لینک به عنوان پراخت به نودهای چین لینک بهره میبرند. قیمت ها توسط اپراتور های نود های چین لینک با توجه به میزان تقاضا و بازار فعلی مشخص میشود. اپراتور های نود چین لینک از Link جهت مشارکت در شبکه نیز بهره میبرند. اپراتور های نود میبایست جهت نشان دادن تعهد خود به شبکه به چین لینک نود واریز نمایند.

Link مطابق با استاندارد های ERC20 در اتریوم فراهم شده است و قادر است مثل سایر ارز های فیات یا دیجیتال خرید و فروش شود.

چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟


تیم پروژه و تاریخچه ChainLink


هسته تیم چین لینک در یک استارتاپ قرارداد هوشمند در سال 2014 تاسیس شد. این شرکت با هدف مهار فناوری به خصوص قراردادهای هوشمند جهت ارائه تفاهم نامه های قرار دادی که قادر باشد توسط تمام شرکت کنندگان در صنعت، صرف نظر از سطح مهارت و تخصص، مورد استفاده قرار گیرد.

تلاش های این هسته توسط یک گروه Data Collective سرمایه گذاری واقع در سانفرانسیسکو پیگیری شد. Sergey Nazarov بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت است. او پیش از این به عنوان بنیانگذار بورس اوراق بهادار امن فعالیت کرده است. او همچنین ایمیل غیر متمرکزی با نام cryptomail را نیز تاسیس کرده است.

Steve Ellise هم بنیانگذار و CTO شرکت میباشد که قبلا در پلتفرم Secure Asset Exchange فعالیت کرده است. تجارب او به عنوان مهندس نرم افزار در Pivotal Labs پیش از اغاز نخستین فعالیت او در صنعت بلاکچین بوده است.

سومین فرد مهم این تیم، Ari Juels نام دارد که همراه دو فرد دیگر وایت پیپر چین لینک را نوشته اند. او دبیر علوم کامپیوتر در Cornell Tech و مدیر IC3 میباشد. او در Chainlink به عنوان مشاور مشغول کار است.

Andrew Miller که به عنوان استادیار علوم کامپیوتر در دانشگاه illionois فعالیت کرده، مشاور چین لینک میباشد. او همچنین مشاوره Tezos و Zcash نیز هست. همچنین Hudson Jameson یکی دیگر از مشاوران برجسته تیم است که از توسعه دهندگان برجسته اتریوم به شمار میاید.


وایت پیپر چین لینک توسط سه نفر شخص مهم و بالا مرتبه این شرکت، که در قسمت قبلی به اسم آنها اشاره کردیم، نوشته شده است. و Chainlink whitepaper V1.0 در تاریخ 4 سپتامبر 2017 عرضه شده است. این وایت پیپر شامل جزییات زیر ساخت پروژه، معضلات حل شده آن، معماری on-chain و off-chainآن ، پنالتی نود ها و کاربرد توکن لینک میباشد.

سوالات متداول
از کجا می توان ارز چین لینک تهیه کرد؟

صرافی های زیادی خدمات خرید ارز چین لینک را فراهم کرده اند. یکی از این صرافی ها بایننس میباشد که حجم زیادی از معاملات لینک در آنجا صورت میگیرد.

آیا خرید ارز ChainLink منطقی است؟

دقیقا مثل دیگر دارایی ها، چین لینک یک دارایی پرفراز و نشیب و بی ثبات است و کاربرانی که به طور کامل با پیچیدگی های سرمایه گذاری ارز دیجیتال آشنایی ندارند، نباید در Link آغاز سرمایه گذاری کنند. لازم به ذکر است که لینک یک توکن بسیار قویبشمار میاید. تیم بسیار قدرتمندی پشت آن است و از هنگام آغاز به فعالیتر شرایط بسیار مناسبی در بازار داشته است.


نتیجه گیری


چین لینک (Chainlink) چیست و چگونه کار می کند؟

پیدا کردن پروژه هایی در فضای بلاک چین که موجب ایجاد سر و صدا برای اینکه تبدیل به بیت کوین بعدی و یا اتریوم بعدی نمی شوند، سخت است. چین لینک یک پروژه با قدرت و توانایی بالا و یک راه حل جهت معضل واقعی بلاکچین است.

با در نظر گرفتن دانش بنیانگذاران و مشاوران و استحکام راه حل های فراهم شده، ارزش دارد که به این پروژه بیشتر توجه کرد. chainlink از هنگام تاسیس خوب عمل کرده است و این امکان وجود دارد که در آینده برتری بیشتری را نیز نسبت به دیگر ارزها داشته باشد.

درباره ما

زرین اکسچنج، یکی از بزرگترین سیستم های نقل و انتقال ارزهای دیجیتال با سابقه 5 ساله و پشتیبانی 24 ساعته می باشد.

ما چطور می توانیم کمکتان کنیم ؟

مجموعه پشتیبانی زرین اکسچنج، آماده هر گونه مشاوره رایگان در تمام زمینه ها به کاربران گرانقدر می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *